VELIKA IMA SVIJETLU BUDUĆNOST
Razgovor Gorana Kikovića, glavnog i odgovornog urednika ''Glas Holmije''sa Ljubišom Paunovićem , osnivačem i članom Upravnog odbora "Kluba Velika''.
Ljubiša Paunović rođen je 1969. godine u Beranama. .Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Od 1989 – 1997. bio osnivač i vlasnik preduzeće za proizvodnju drvne galanterije ''DPR''. Od 1997 – 2000. bio je član Izvršnog vijeća Skupštine opštine Čukarica.Od 2000. godine je vlasnik preduzeće za marketing ''LOBI'', koji je tri godine proglašavan za najbolju PR agenciju u Srbiji.
Od 2007. godine je suvlasnik preduzeća ''INFOBIRO'' u Srbiji. Sada "Infobiro" postoji i posluje u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bugarskoj i Češkoj, što ga čini najuticajnijim medijem u jugistočnoj evropi.Oženjen je i očekuje potomstvo. Rado se odazvao da govori za ''Glas Holmije'' i da nas upozna nešto više o radu "Kluba Velika'', držeći se gesla:'' VELIKA IMA SVIJETLU BUDUĆNOST ''.
KIKOVIĆ: Kako radi i djeluje ''Klub Velika'' u današnjim okolnostima?
PAUNOVIĆ: "Klub Velika" je nastao dogovorom većeg broja ljudi rasutih po svetu, a čije poreklo vodi iz Velike, koji su se okupili putem sajta www.velika.me Klub je nastao iz želje da se formira krovna organizacija, koja bi radila na pokretanju privrednih potencijala ovog kraja, sa ciljem da se podigne standard ljudi koji žive u Velici i u Murinskom delu Gornjeg Polimlja.
Ova želja je krunisana na osnivačkoj Skupštini Kluba u julu 2012. kojoj je prisustvovalo preko 220 Veličana. Skupštinu su uveličali svojim prisutvom predstavnici Ministarstva turizma, Ministarstva poljoprivrede i opštine Plav. Izabran je generalni sekretar Kluba – Gojko Knežević i Upravni odbor sastavljen od ljudi koji žive u Velici, Podgorici, Nikšiću i Beogradu.
Sajt Velike je prvi sajt jednog sela u Crnoj Gori. "Klub Velika" je prva organizacija ovakvog tipa u Crnoj Gori nakon čijeg formiranja su prvi put Veličani organizovano nastupili prema državnim i opštinskim organima kad je u pitanju Prostorno-urbanistički plan opštine. Prvi put su se naša sela našla u razvojnim projektima. Zahvaljujući Klubu stigla je i prva pomoć za đake u Velici i to iz Irske. Danas možemo da se pohvalimo da je zahvaljujući Klubu, Velička škola prva i jedina u Crnoj Gori gde svi đaci imaju školske računare.
Kako bismo Klub učinili još efikasnijim, u narednom periodu prioritet nam je da se formiraju kancelarije Kluba u Velici a možda i u Podgorici i u Beogradu, a odmah potom i uključivanje mlađih, stručnih ljudi na raznim projektima koji su pokrenuti.
KIKOVIĆ: Koji su planovi''Klub Velika'' u narednom periodu?
PAUNOVIĆ:Upravni odbor Kluba je krajem 2012. godine usvojio Program rada "Kluba Velika". U našim planovima su prepoznata dva pravca razvoja. Prvi pravac jeste razvoj poljoprivrede, prvenstveno uzgoj i prerada šumskog voća. Iz tog razloga, u subotu 22. juna 2013. na Osnivačkoj skupštini formiraćemo modernu zadrugu pod nazivom "Velika Kooperativa", koja okuplja domaćine iz skoro svih sela iz murinskog dela Gornjeg Polimlja.
Kako bi početak rada Kooperative bio što uspešniji, članovi Upravnog odbora Kluba, su obezbedili i nekoliko partnera izvan Crne Gore, kao i podršku Vlade Crne Gore, odnosno resornog ministra Petra Ivanovića. Verujem da će "Velika Kooperativa" u skoroj budućnosti biti najveći proizvođač, ali i najveći poreski obveznik u ovim krajevima. Kada govorimo o prirodnom bogatstvu ovog kraja, istakao bih veliki potencijal ovog podneblja – našu poznatu Čakorsku borovnicu. Pored pažljive berbe ove najkvalitetnije borovnice na svetu, planiramo i formiranje zasada za uzgoj plantažne borovnice.
Drugi pravac rada Kluba je u turizmu. Centralna tačka ovog projekta je izgradnja Vizitorskog centar na Čakoru i formiranju vizitorske službe. Ovoj inicijativi su dali podršku nadležni ministri i njihove službe, ali i jedan broj stranih ambasada i međunarodnih organizacija.
Potencijal je u svakom pogledu ogroman. Mi možemo da ponudimo celovit planinski program za turiste raznih afiniteta. U planu su nam kako kompletani programi za ekstremne sportove, tako i mirniji porodični paketi. Pomenuću Tojinu pećinu koja se kao speleološki objekat nalazi na najvećoj nadmorskoj visini u Evropi. Mokra planina, između Velike i Šekulara, ostavlja bez daha sve posetioce koji se (za sada slučajno) nađu na njoj. Ridsko, Visitorsko i mnoga druga planinska jezera - planinski dragulji posebno su zanimljivi za pešačke i jahačke ture. Uzgoj lovne divljači i formiranje lovišta je takođe projekat od koga se mnogo očekuje.
Svi naši turistički projekti vezani su usko za vizitorski centar ''Čakor'' i vizitorsku tj. rendžersku službu, koja će imati i edukativnu i vodičku i zaštitnu ulogu.
KIKOVIĆ: Koji je vaš stav o sadašnjem istorijskom trenutku i položaju '' Kluba Velika'' na prostoru opštine Plav ?
PAUNOVIĆ: Svaki istorijski trenutak ima svoju draž, svoje prednosti i svoje mane. Trenutno, sve se gleda iz ekonomskog ugla. Ne treba bežati od vremena u kome živimo, već ga treba živeti. Zato okupljeni u našem Klubu zastupaju tezu da saradnjom, razumevanjem i udruživanjem možemo od naše prelepe opštine, koja se nalazi na tromeđi Crne Gore, Srbije i Albanije, da napravimo najjači ekonomski most između ove tri države. Svi mi ispisujemo svoju istoriju svakoga dana i zato je svaki trenutak istorijski.
Ja se iskreno nadam da će put kojim je "Klub Velika" krenuo biti uskoro prepoznat kao šansa za ostale slične sredine, a da će sam Klub biti prepoznat kao značajan partner i opštine i naše države. Put kojim smo krenuli je težak, ali nije jedinstven. Sličnih projekata je bilo u Evropi i svetu. I svi su dali rezultate. Ipak, danas i ovde moram da kažem da je naš posao u mnogo čemu misionarski.
KIKOVIĆ:Šta mislite o ''Glasu Holmije''?
PAUNOVIĆ: Kao čovek koji je rođen u Beranama i iskreno vezan za svoj kraj, radujem se svim dobrim stvarima i napretku našeg zavičaja. Tako me je obradovao i vaš list: još jedno dobro iz mog rodnog grada! ''Glas Homlije'' je iz broja u broj kvalitetniji i ja vašem časopisu, ili bolje da kažem našem listu, želim dug i uspešan život.
KIKOVIĆ: Koja je vaša poruka čitaocima našeg časopisa?
PAUNOVIĆ: ''Glas Homlije'' je rado čitan i izvan granica Crne Gore, zato sve Vaše čitaoce gde god se nalazili molim da se pretplate na časopis, kako bi ga ekonomski ojačali i pomogli svima nama da dobijamo što kvalitetnije informacije.
- Izvor
- Goran Kiković-glavni i odgovorni urednik Glasa Holmije
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Zapad se priprema za rat punog obima do 2030. godine, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško...
Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....
Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...
Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....
Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...
Ostale novosti iz rubrike »















