Početna stranica > Novosti

I Srbe prisluškuju...

I Srbe prisluškuju...
25.10.2013. god.
Kompleks Vojske Srbije na Dedinju ustupljen Amerikancima za prisluškivanje


Evropu ovih dana potresaju skandali oko američkog prisluškivanja telefonskih razgovora najviših zvaničnika, a i građani Srbije veruju da ih Amerikanci prisluškuju već dugi niz godina. Centar CIA za Balkan vraća se iz Sofije u Beograd

Špijunska afera među evro-atlantskim saveznicima ozbiljno je pre neki dan naljutila francuske i nemačke vlasti, čiji su građani bili meta opsežnog prisluškivanja od strane moćne američke Nacionalne agencije za bezbednost (NSA).

Među snimljenih čak 70,3 miliona telefonskih razgovora u Francuskoj, na meti nisu bili samo osumnjičeni za terorizam, već i obični građani, ljudi iz sveta politike i poslovnog okruženja, administracije. U Nemačkoj je prisluškivana čak i sama kancelarka Angela Merkel.

I građani Srbije veruju da ih Amerikanci prisluškuju već dugi niz godina, prvobitno iz balkanskog centra CIA-e koji je bio smešten u nedavno napuštenoj zgradi američke ambasade u ulici Kneza Miloša u Beogradu, a nakon toga iz američke baze Bondstil kod Uroševca na Kosovu.

Naime, u Bondstil je u martu ove godine Pentagon poslao čuvenu 525. borbeno – obaveštajnu brigadu za specijalne operacije, poznatu pod nazivom „Munjevita”, posebno obučenu za prikupljanje obaveštajnih podataka i elektronsko ratovanje. Pripadnici ove jedinice prikupljaju informacije, rade obaveštajne analize i nadzor na daljinu, a iskustvo su prikupili u svim ratovima i intervencijama koje je Amerika vodila u poslednjih 50 godina, posebno u Iraku i Avganistanu.

Novinar Miroslav Lazanski je bio jedan od retkih koji je uspeo da vidi operativni centar 525. borbeno-izviđačke brigade u Bondstilu. Kaže da je to velika prostorija sa kompjuterima, kartama, šemama, gde su operativci smešteni na galerijama na četiri nivoa odakle sve osmatraju i prate.

Inače ova brigada dolazi iz baze Fort Breg u Severnoj Karolini, čiji su vojnici u ne tako davnoj prošlosti ostali upamćeni po silovanjima maloletnih devojčica, obučavanju terorista Al Kaide, mučenju zarobljenika, a zataškavana je i njihova umešanost u trgovinu ljudskim organima.

Specijalci iz Fort Brega obučavali su i najpoznatije teroriste na svetu, pa ne čudi što trenutno pružaju podršku i Hašimu Tačiju.

Jedan od najbližih saradnika ubijenog vođe Al Kaide Osame bin Ladena, Ali Muhamed je prošao obuku za takozvane „crne operacije“ u CIA, FBI i Fort Bregu. Ta obuka se na kraju obila o glavu Amerikancima, jer su njegovi ljudi izvršili napade na Njujork i Vašington 11. septrembra 2001. godine.

Zanimljivo je da su Amerikanci povukli svo teško naoružanje s Kosova, navodno jer su "izgubili bezbednosne motive na Balkanu", kao što su se svojevremeno potpuno povukli iz BiH, gde je njihov kontigent bio najbrojniji, ali su zato u Bondstil poslali upravo elitnu obaveštajnu jedinicu da odatle osluškuje ceo balkanski prostor.

U dobro obaveštenim srbskim krugovima smatraju da je do pre izvesnog vremena jedan od centara za prisluškivanje bio smešten u staroj zgradi američke ambasade u ulici Kneza Miloša u Beogradu. Tu je od 1997. godine legalno, prvo kao službenik, a zatim na mestu prvog sekretara ambasade radio Džon Nejbor, šef CIA-e za Balkan. Uhapšen je 2002.godine od strane tadašnjih jugoslovenskih vojno-bezbednosnih organa u trenutku kada mu je u jednom motelu u blizini Beograda vojne tajne prodavao niko drugi do tadašnji načelnik generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić. Skandal oko Perišića je zataškan njegovim dobrovoljnim odlaskom u Haški sud, iz koga je prošle godine pušten kao slobodan čovek, a Nejbor je navodno poginuo u saobraćajnoj nesreći negde u Mađarskoj, mada pouzdani svedoci kažu da su ga nedavno videli, da je živ i zdrav i da i dalje radi za istog poslodavca, ali pod drugim imenom. Balkanski centar CIA je tada navodno preseljen u susednu Bugarsku.

I baš iz stare zgrade američke ambasade Nejbor je pripremao bombardovanje Jugoslavije, i prisluškivao njene najviše rukovodioce, uključujući i Slobodana Miloševića, čiji su se špijunirani telefonski razgovori svojevremeno pojavili kao deo dokaznog materijala u Haškom sudu.

Selidbom američke ambasade na novu lokaciju polovinom ove godine, odahnuli su stanari okolnih zgrada koji su zbog Amerikanaca godinama imali gomilu neprijatnosti, ali ne i građani Srbije, jer su se Beogradom pronele vesti da se centar CIA iz Sofije vraća u Beograd, i da će ova američka obaveštajna služba biti smeštena baš u novoj zgradi ambasade.

Naime, u okviru novog kompleksa Američke ambasade u Beogradu, koji je sagrađen na mestu nekadašnje zgrade Maršalata na Dedinju, predviđen je smeštaj i za regionalni centar CIA za Balkan. Kompleks ambasade se prostire na više od 40.000 kvadratnih metara i sastoji se od sedam zgrada u kojima je pored ostalog instalirana i najmodernija špijunska oprema.

Stručnjaci iz oblasti bezbednosti kažu da su tu smešteni uređaji za praćenje i snimanje svih elektronskih i satelitskih signala u Srbiji, a prava katastrofa je u tome što američki obaveštajci od ulaska na ovu nekada vojnu teritoriju Vojske Srbije, mogu da prisluškuju gotovo sve telefonske linije u Srbiji, pošto se u zemlji ispod nekadašnjeg Maršalata nalazi veliko podzemno čvorište telefonskih kablova i vojnih veza, koji su tu postavljeni dosta ranije. Amerikanci su do sada verovatno na te već postojeće sisteme veza instalirali svoje uređaje, i već uveliko mogu da prisluškuju gotovo svakoga, od predsednika Srbije pa do običnog građanina.

Sa druge strane, da bi sebe zaštitili i da ih drugi ne bi prisluškivali, Amerikanci su u novoj zgradi instalirali uređaje za onemogućavanje prisluškivanja elektronskim putem, opremu za zaštitu telefonskih i internet veza, mašine za kodiranje i dešifrovanje poruka.

Odluka da deo vojnog kompleksa na Dedinju bude ustupljen Amerikancima donet je za vreme vladavine Borisa Tadića, prvo kao ministra odbrane, a zatim kao predsednika Srbije, koji nije želeo da obrati ni najmanju pažnju na žestoko protivljenje i proteste stručnjaka iz oblasti bezbednosti.

Sa Amerikancima današnja vladajuća garnitura u Srbiji ima najbolje moguće odnose, česti su odlasci u Vašington čelnih ljudi iz Beograda, i ni jedan od njih se do danas nije javno zabrinuo da baš njega možda uvo „velikog brata“ prati.

Jedino se nedavno premijer Ivica Dačić, odgovarajući na kritike zapadnog lobija prema rusko-srbskom humanitarnom centru u Nišu, zapitao zašto niko ne postavlja pitanje zbog čega je Bondstil na Kosovu, okarakterisavši ovu američku vojnu bazu kao opasnost za čitav region. A povod za ovo iznenadno Dačićevo obrušavanje na Bondstil možda leži baš u tome, što je premijeru Srbije u tom trenutku neko od saradnika dojavio da i njega, poput ostalih evropskih lidera, Amerikanci prisluškuju...

Igor Gojković,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/Truthout.org/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Američki predsednik je, kako se navodi, pozvao izraelskog premijera da ne pokreće ponovo rat punih razmera sa Iranom....


Biro Skupštine država članica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) suspendovao je tužioca Karima Kana, koji je optužen za seksualno uznemiravanje, navodi se u saopštenju za javnost organizacije. Kan je svojevremeno...

Izjava američkog sekretara za rat usledila je u trenutku kada se Brisel priprema da sprovede najambicioznije migracione reforme u poslednjih nekoliko godina....


Na redovnom brifingu vanredno održanom 4. juna pod krovom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, i koji je u najvećem delu bio posvećen terorističkom zločinu kijevske hunte u Starobeljsku, Marija Zaharova...


Ukrajina nije spremna da postane deo EU zbog veličanja nacističkih saradnika, izjavio je Karol Navrocki...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA