Piše: Ž. Svitlica
Ovaj festival je već doživio svoje najzvjezdanije trenutke, prije dvije ili tri godine, a danas je to jedan utvrđeni evropski festival, koji svake godine privlači ogroman broj ljudi sa svih, ali bukvalno, sa svih strana svijeta.
Prvi dan na prašnjavoj tvrđavi koja kroz svoje hodnike krije protekle epohe, protekao je u znaku benda ''Palp'', ''Arkad fajer'' na glavnoj bini, te di džejeva na ''dens areni'' koju je u cik zore pred prepunim atrijumom i tribinama krenuo da zatvara o, maleni, ali već mnogo čuveni ''Ded maus''.
Glavnu bini su domaćinski otvorili momci iz ATEIST REPA taman u vrijeme dok su se rijeke ljudi penjale na Petrovaradin i čekale u redovima da potvrde vaučere za karte, ili kupujući prve tokene. Nakon njih mejn stejdž su zaposjeli kultni pankeri Bed relidžin pa onda Darkvud dab.
U to vrijeme, mrak je već pojeo bedeme, dens arena je bila poluprazna, ali je publika sklona ovoj vrsti zabave bila rasuta na velikom broju manjih stejdževa na kojima su nastupali jedan ili dva di džeja. Tradiciju hip hopa hrabro su na, često veoma zanimljivoj, Fjužn bini branili ''Haus of pejn''. Podsjećanje – to su oni što pjevaju pjesmu ''Džamp araund''. Nešto malo poslije njih, ''Bejrut'' je prisutnima odsvirao Đurđevdan i još neke srpske ili ciganske duvačke dionce.
Sve bine su veoma dobro izolovane jedna od druge, te tako prženje Ritma nereda nije bilo slušljivo osim ako priđete eskplozivnoj ekspložn bini.
Kome se nije skakalo po, ove godine manje prašnjavim, livadama, mogao je da ljenčari po mnogobrojnim mjestima za to predviđenim, na kojima ne nedostaje ni interneta ni pića, ni pečenih ili kuvanih kukuruza koji se prodaju za 100 dinara. Inače, ''zemlja hrane'' je snabdjevena svim vrstama brze hrane, a možete jesti sve, od girosa i prepečenih pilećih krilaca do hot doga za 100 dinara takođe. Vegeterijanci su imali svoj kiosk sa sendvičima.
Tokeni se prodaju po sljedećim cijenama: voda 100, pivo 190, red bul ili somersbi 250, sok ili vino 160 dinara, pivo (siks pek) 950 dinara. To je nama skupo ali ne i nekim Rusima koje možete sresti kod Petrovaradinskog sata, gdje čekaju izlazak sunca, pristigli vozom iz Crne Gore, gdje imaju svoje kuće ili apartmane.
Valja pomenuti da je i ove godine popularan ''tihi disko'' gdje svi đuskaju u tišini sa slušalicama na glavi što izgleda prilično smiješno i simpatično.
Prvi put na Egzitu je postavljen i 3d disko.Na sve strane sun bilbordi sa ''zelene gerile'' koji vas podsjećaju da budete ekološki pažljivi, dok se probijate kroz gomilu plastičnih čaša. Na Egzitu možete dati čak i krv, zaposliti se ili pomoći u nekoj drugoj vrsti aktivnosti.
Takođe, ''Blic'' je kod sata napravio zanimljivu izložbu sa grafičkim prikazima najzastupljenijih pojmova, ljudi, događaja i ostalo, u ovim dnevnim novinama. Tu je i slika ''predsjednika Srbije'', kombinacija Milutinovića, Miloševića i Tadića.
Novi Sad je svakako sav u znaku svog velikog festivala, mada se to i ne bi moglo reći kada dođete u kafanu ili banku u 8.30 ujutru, a dočekaju vas zatvorena vrata. Valjda vojvođanska sporost, šta li.
Večeras u 19.00 glavnu binu otvara ''Buđav lebac'', tj S.A.R.S, a zvijezde večeri bi trebali biti Edtors, M.I.A, Andervorld i mnogi drugi.