Početna stranica > Novosti
Komentara (2) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Rusi do 2015. ulažu milijardu evra
28.11.2009. god.
BROD - U Rafineriji nafte Brod juče je svečano obilježena godišnjica pokretanja njenih postrojenja nakon što ju je u procesu privatizacije preuzela ruska kompanija "Neftegazinkor", dio državnog giganta "Zarubezhneft".
Aleksandar Litvinjenko, direktor Rafinerije nafte, izjavio je na pres-konferenciji u Brodu, da su prve godine kroz investiranje 90 miliona evra ispunili cilj remonta i pokretanja "stare" linije prerade kapaciteta 1,2 miliona tona.
"Protekle godine smo proizveli milion tona naftnih derivata, a pred nama je zadatak da iduće godine u preduzeće investiramo 107 miliona evra i dostignemo proizvodnju derivata po najvišim evropskim standardima", istakao je Litvinjenko.
Rafinerija nafte, kako su rekli njeni čelnici, iduće godine ima za cilj preradu 1,35 miliona tona nafte, a 2015. godine da pokrene kompletnu novu liniju i dostigne maksimalni godišnji kapacitet od 4,2 miliona tona.
Milorad Dodik, premijer RS, koji je prisustvovao svečanosti, kazao je da su on, Vlada i RS ponosni na uspješno sprovedenu privatizaciju Rafinerije nafte, Rafinerije ulja Modriča i banjalučkog "Petrola".
"Ostvareni rezultati u plasmanu naftnih derivata, investicijama i zapošljavanju u ovim preduzećima najbolja su potvrda uspjeha projekta kojeg su mnogi zlonamjernici osporavali. Svi oni bi sada morali da se izvine kako ovoj vladi, tako i ruskim partnerima koji su povećanjem plata radnicima Rafinerije nafte za 65 odsto pokazali da brinu i o socijalnim pitanjima, a ne samo u profitu", rekao je Dodik.
Predsjednik kompanije "Neftegazinkor" Jurij Smirnov istakao je da je njihov plan da u razvoj tri kupljena preduzeća naftne industrije RS do 2015. godine ulože ukupno oko milijardu evra. Navodeći da su od prije tri dana krenuli sa prvim isporukama derivata u Hrvatsku, on je najavio da će do kraja ove godine modernizovati dvije, a iduće godine još 12 benzinskih pumpi od ukupno 78 preuzetih pumpi "Petrola".
"Spremamo se i za kupovinu pumpi u FBiH, Hrvatskoj i Srbiji kako bi omogućili plasman tri miliona tona naftnih derivata iz brodske Rafinerije, s obzirom na to da te količine prevazilaze potrebe bh. tržišta", istakao je Smirnov.
Ukazao je da su u Rafineriji nafte posebno radili na poštivanju ekoloških propisa, navodeći da redovno sprovode laboratorijske analize, kao i da su pokrenuli postrojenje koje onemogućava ispuštanje emisija sumpora u atmosferu.
Aleksandar Bocan-Harčenko, ambasador Rusije u BiH, izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima privatizacije naftne industrije RS, navodeći da je taj projekat u interesu kako Rusije, tako i RS i BiH, te da predstavlja jedan od stubova međusobne saradnje.
Slobodan Puhalac, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, kazao je da je od početka rada brodske Rafinerije prepolovljen uvoz naftnih derivata u BiH, što je ocijenio veoma značajnim za smanjenje spoljnotrgovinskog deficita.
Zaposleno 1.500 radnika
U Rafineriji nafte radi oko 1.500 radnika kojima su ruski vlasnici u protekloj godini isplatili po 21 zaostalu platu iz ranijeg perioda. Radnici Rafinerije kažu da su zadovoljni redovnim isplatama primanja koja prosječno iznose oko 700 KM.
"Danas je dobro raditi u Rafineriji nafte, zadovoljni smo uslovima rada, pogotovo ako znamo u kakvom je lošem stanju preduzeće bilo prije privatizacije", rekao je Staniša Milosavljević, radnik Rafinerije.
Aleksandar Litvinjenko, direktor Rafinerije nafte, izjavio je na pres-konferenciji u Brodu, da su prve godine kroz investiranje 90 miliona evra ispunili cilj remonta i pokretanja "stare" linije prerade kapaciteta 1,2 miliona tona.
"Protekle godine smo proizveli milion tona naftnih derivata, a pred nama je zadatak da iduće godine u preduzeće investiramo 107 miliona evra i dostignemo proizvodnju derivata po najvišim evropskim standardima", istakao je Litvinjenko.
Rafinerija nafte, kako su rekli njeni čelnici, iduće godine ima za cilj preradu 1,35 miliona tona nafte, a 2015. godine da pokrene kompletnu novu liniju i dostigne maksimalni godišnji kapacitet od 4,2 miliona tona.
Milorad Dodik, premijer RS, koji je prisustvovao svečanosti, kazao je da su on, Vlada i RS ponosni na uspješno sprovedenu privatizaciju Rafinerije nafte, Rafinerije ulja Modriča i banjalučkog "Petrola".
"Ostvareni rezultati u plasmanu naftnih derivata, investicijama i zapošljavanju u ovim preduzećima najbolja su potvrda uspjeha projekta kojeg su mnogi zlonamjernici osporavali. Svi oni bi sada morali da se izvine kako ovoj vladi, tako i ruskim partnerima koji su povećanjem plata radnicima Rafinerije nafte za 65 odsto pokazali da brinu i o socijalnim pitanjima, a ne samo u profitu", rekao je Dodik.
Predsjednik kompanije "Neftegazinkor" Jurij Smirnov istakao je da je njihov plan da u razvoj tri kupljena preduzeća naftne industrije RS do 2015. godine ulože ukupno oko milijardu evra. Navodeći da su od prije tri dana krenuli sa prvim isporukama derivata u Hrvatsku, on je najavio da će do kraja ove godine modernizovati dvije, a iduće godine još 12 benzinskih pumpi od ukupno 78 preuzetih pumpi "Petrola".
"Spremamo se i za kupovinu pumpi u FBiH, Hrvatskoj i Srbiji kako bi omogućili plasman tri miliona tona naftnih derivata iz brodske Rafinerije, s obzirom na to da te količine prevazilaze potrebe bh. tržišta", istakao je Smirnov.
Ukazao je da su u Rafineriji nafte posebno radili na poštivanju ekoloških propisa, navodeći da redovno sprovode laboratorijske analize, kao i da su pokrenuli postrojenje koje onemogućava ispuštanje emisija sumpora u atmosferu.
Aleksandar Bocan-Harčenko, ambasador Rusije u BiH, izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima privatizacije naftne industrije RS, navodeći da je taj projekat u interesu kako Rusije, tako i RS i BiH, te da predstavlja jedan od stubova međusobne saradnje.
Slobodan Puhalac, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, kazao je da je od početka rada brodske Rafinerije prepolovljen uvoz naftnih derivata u BiH, što je ocijenio veoma značajnim za smanjenje spoljnotrgovinskog deficita.
Zaposleno 1.500 radnika
U Rafineriji nafte radi oko 1.500 radnika kojima su ruski vlasnici u protekloj godini isplatili po 21 zaostalu platu iz ranijeg perioda. Radnici Rafinerije kažu da su zadovoljni redovnim isplatama primanja koja prosječno iznose oko 700 KM.
"Danas je dobro raditi u Rafineriji nafte, zadovoljni smo uslovima rada, pogotovo ako znamo u kakvom je lošem stanju preduzeće bilo prije privatizacije", rekao je Staniša Milosavljević, radnik Rafinerije.
- Izvor
- Nezavisne
Komentara (2) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...
Markov naučni interes uključuje diskretnu optimizaciju i operaciona istraživanja...
Letnji dani ispunjeni su suncem, morem, bazenima, ali se kod nekih javlja i blagi osećaj nervoze i stegnutosti, a to su uglavnom oni koje čeka jedna velika promena –...
Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja u Srbiji. ...
Ova Basna govori kao su se tri vola udružila i došla na planinu gdje ima “dosta trave i vode”. Kada se pojavio vuk i htio da ih pojede, složni...
Ostale novosti iz rubrike »
















