Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Kuća Ive Andrića u privatnom vlasništvu
21.02.2010. god.
Posle njihove smrti, Andrić je kuću dobio u nasledstvo i 17. novembra 1953. godine poklonio je Narodnom odboru Sreza Višegrad u nadi da će ona biti u sastavnom delu Doma kulture, koji je tada gradio Srez i time koristiti za kulturne sadržaje.
Međutim, mesec dana nakon toga Srez je kuću za tadašnjih 18.000 dinara prodao višegradskom mašinovođi Muhamedu Ploskiću.
Andrić je nakon prodaje kuće tri puta dolazio u Višegrad i samo jednom je obišao kuću. Nakon njegove smrti 1975. godine višegradska opština je pokušala da ispravi načinjenu grešku i od porodice Ploskić otkupi kuću. Međutim, nisu se mogli dogovoriti.
Ploskići su, naime, tada tražili uz otkup da im se naprave dve kuće na nekoj drugoj lokaciji, pa je svaki pokušaj dogovora propao. Sve što je tada uspelo da se uradi jeste da se na kuću 1976. godine postavi tabla sa natpisom „U ovoj kući je detinjstvo proveo nobelovac Ivo Andrić“.
Opština Višegrad je u nekoliko navrata pokušala da u svoje vlasništvo vrati kuću Ive Andrića, ali je tek 1992. godine, kada se obeležavalo 100 godina od rođenja nobelovca, kuću ustupila višegradskim umetnicima koji su u narednih deset godina u njoj organizovali razne kulturne sadržaje - likovne izložbe i književne manifestacije.
Međutim, 2002. godine, prema imovinskim zakonima, kuća je vraćena kćerki Muhameda Ploskića, Džamili, koja danas živi u Švedskoj. Od tada pa do danas kuća je napuštena i prazna, a napori opštine Višegrad da kuću otkupi i vrati u svoje vlasništvo nisu urodili plodom.
Svi pokušaji dogovora sa Ploskićima su propali, jer, kako smo nezvanično saznali, oni traže veliku sumu nova. Načelnik opštine Višegrad Tomislav Popović kaže da opština trenutno nema dovoljno novca da otkupi kuću slavnog književnika.
- Svima je dobro poznata priča vezana za kuću Ive Andrića. Mi, i uz dobru volju, ne možemo da postignemo ništa, jer porodica u čijem je vlasništvu kuća sada nije zainteresovana da je proda, tako da mi sve više počinjemo verovati da se taj problem u skorije vreme neće moći da se reši - ističe Popović.
Opština Višegrad se obratila Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH i Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog nasleđa RS da oni posreduju u ovom slučaju, međutim, ove ustanove su očigledno nemoćne, jer je kuća u privatnom vlasništvu.
Međutim, mesec dana nakon toga Srez je kuću za tadašnjih 18.000 dinara prodao višegradskom mašinovođi Muhamedu Ploskiću.
Andrić je nakon prodaje kuće tri puta dolazio u Višegrad i samo jednom je obišao kuću. Nakon njegove smrti 1975. godine višegradska opština je pokušala da ispravi načinjenu grešku i od porodice Ploskić otkupi kuću. Međutim, nisu se mogli dogovoriti.
Ploskići su, naime, tada tražili uz otkup da im se naprave dve kuće na nekoj drugoj lokaciji, pa je svaki pokušaj dogovora propao. Sve što je tada uspelo da se uradi jeste da se na kuću 1976. godine postavi tabla sa natpisom „U ovoj kući je detinjstvo proveo nobelovac Ivo Andrić“.
Opština Višegrad je u nekoliko navrata pokušala da u svoje vlasništvo vrati kuću Ive Andrića, ali je tek 1992. godine, kada se obeležavalo 100 godina od rođenja nobelovca, kuću ustupila višegradskim umetnicima koji su u narednih deset godina u njoj organizovali razne kulturne sadržaje - likovne izložbe i književne manifestacije.
Međutim, 2002. godine, prema imovinskim zakonima, kuća je vraćena kćerki Muhameda Ploskića, Džamili, koja danas živi u Švedskoj. Od tada pa do danas kuća je napuštena i prazna, a napori opštine Višegrad da kuću otkupi i vrati u svoje vlasništvo nisu urodili plodom.
Svi pokušaji dogovora sa Ploskićima su propali, jer, kako smo nezvanično saznali, oni traže veliku sumu nova. Načelnik opštine Višegrad Tomislav Popović kaže da opština trenutno nema dovoljno novca da otkupi kuću slavnog književnika.
- Svima je dobro poznata priča vezana za kuću Ive Andrića. Mi, i uz dobru volju, ne možemo da postignemo ništa, jer porodica u čijem je vlasništvu kuća sada nije zainteresovana da je proda, tako da mi sve više počinjemo verovati da se taj problem u skorije vreme neće moći da se reši - ističe Popović.
Opština Višegrad se obratila Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH i Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog nasleđa RS da oni posreduju u ovom slučaju, međutim, ove ustanove su očigledno nemoćne, jer je kuća u privatnom vlasništvu.
- Izvor
- Blic
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...
Markov naučni interes uključuje diskretnu optimizaciju i operaciona istraživanja...
Letnji dani ispunjeni su suncem, morem, bazenima, ali se kod nekih javlja i blagi osećaj nervoze i stegnutosti, a to su uglavnom oni koje čeka jedna velika promena –...
Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja u Srbiji. ...
Ova Basna govori kao su se tri vola udružila i došla na planinu gdje ima “dosta trave i vode”. Kada se pojavio vuk i htio da ih pojede, složni...
Ostale novosti iz rubrike »
















