Početna stranica > Novosti

RT: Talibani „sahranili“ NATO i SAD, provozali se američkim helikopterom i pokazali plen na aerodromu u Kabulu

RT: Talibani „sahranili“ NATO i SAD, provozali se američkim helikopterom i pokazali plen na aerodromu u Kabulu
01.09.2021. god.


Nakon skoro 20 godina borbe protiv SAD-a u Avganistanu, pobednici talibani pozirali su sa zaplenjenom američkom opremom na aerodromu u Kabulu, održali "sahranu" NATO-a i leteli sa američkim helikopterom "Blek hovk" iznad Kandahara.


Poslednji američki vojnici napustili su međunarodni aerodrom "Hamid Karzaj" u ponedeljak, neposredno pre nego što je sat otkucao ponoć po lokalnom vremenu. U utorak ujutro, talibanski borci prošetali su aerodromom koji sada kontrolišu, zatrpan olupinama, pozirajući za fotografe kod zaplenjenh vozila, aviona i opreme.


Talibanski lideri izvršili na pisti u Kabulu smotru jedinice "specijalnih snaga", opremljenu oružjem i opremom avganistanske vojske koju je dobila od SAD.

"Ovo je istorijski dan i istorijski trenutak. Oslobodili smo našu zemlju od velikih sila", rekao je portparol talibana Zabihulah Mudžahid, dodajući da bi protekle dve decenije trebale poslužiti kao "velika lekcija za druge osvajače, lekcija za svet."

Portparol Pentagona Džon Kirbi priznao je u utorak da je dosta američke opreme sa "smrtonosnom komponentom" pala u ruke talibana, ali je rekao da ne predstavlja pretnju za SAD ili susedne zemlje.
 
"To nisu stvari koje talibani mogu strateški dobro iskoristiti", rekao je Kirbi novinarima.

Talibani, međutim, misle drugačije, pokazujući jedan helikopter "Blek hovk" na nebu iznad Kandahara u nekoliko video snimaka. Drugi snimak izazvao je pometnju na društvenim mrežama, jer je više njih ustvrdilo da je neko ko visi iz helikoptera pogubljen.
 
Na nalogu „Talib tajms“ gde je postavljen video nije saopšteno ništa slino. Kad se bolje pogleda, čini se da je čovek bio talibanski borac koji je bio zakačen za pojaseve za spasavanje.

U međuvremenu, u gradu Host na jugoistoku, gomila talibanskih pristalica održala je "sahranu" za svrgnute okupatore, noseći kovčege sa zastavama SAD-a, NATO-a, Velike Britanije i Francuske, kao i neke transparente poražene "Islamske Republike Avganistan" - sada zamenjena belom zastavom Talibanskog Islamskog Emirata.



Povlačenje SAD pretvorilo se u haos tokom evakuacije nešto više od 6.000 američkih građana, zajedno sa desetinama hiljada avganistanskih civila 14. avgusta, kada su talibani zauzeli Kabul bez borbe, a vlada koju podržava Vašington svrgnuta. 



Pentagon je priznao da neki američki državljani nisu mogli doći do aerodroma i da su ostavljeni. Stejt department ima zadatak da pregovara o njihovom sigurnom izlasku iz Avganistana.


Izvor: RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / ZHMAN TV / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...


Markov naučni interes uključuje diskretnu optimizaciju i operaciona istraživanja...

Letnji dani ispunjeni su suncem, morem, bazenima, ali se kod nekih javlja i blagi osećaj nervoze i stegnutosti, a to su uglavnom oni koje čeka jedna velika promena –...


Profesor Alek Kavčič, iz istoimene Fondacije, održao je danas predavanje u Vranju na temu besplatnih udžbenika i obrazovanja  u Srbiji. ...

Ova Basna govori kao su se tri vola udružila i došla na planinu gdje ima “dosta trave i vode”. Kada se pojavio vuk i htio da ih pojede, složni...



Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA