Dmitrij Medvedev: ekonomija mora ići napred, a politika njenim stopama
U nedelju je ruski predsednik Dmitrij Medvedev učestvovao u radu poslovnog samita ATES u Honoluluu. Pre svega za vreme razgovora sa učesnicima Medvedevu je postavljeno pitanje kakve su dogovore postigli ruski predsednik i njegov američki kolega Barak Obama. „Ispričaću vam, ali ne sve“, - sa osmehom je odgovorio Dmitrij Medvedev.
Jutarnja šetnja plažom u havajskoj košulji je uticala na raspoloženje Dmitrija Medvedeva na čitav dan. I to dobro raspoloženje je došlo do izražaja još u odgovoru na prvo pitanje – o čemu je razgovarao sa Barakom Obamom. Naravno, jedna od glavnih tema je bilo učlanjenje Rusije u STO.
„Zahvalio sam predsedniku Obami na tome što je uložio najenergičnije napore za to. Da je to učinjeno ranije, Rusija bi već odavno bila član STO i ne bi došlo do čudne situacije kada zemlja sa krupnom ekonomijom koja je učlanjena u čitav niz organizacija nije član STO. Nadam se da će to biti korisna promena za rusku ekonomiju. I pored toga što smo se dugo pripremali i što mnoge kompanije trpe štetu i strepe, kurs je ostao nepromenjen. Smatramo da je Rusija odavno zrela za učešće u STO, mi smo za to spremni i radujemo se da ćemo posle zajedničkih napora u najbliže vreme zavšiti taj proces. Ruska ekonomija će se još više približiti standardima STO i standardima međunarodne trgovine, što će biti od značaja i za sve zemlje, i za STO“.
Predsednik Medvedev je takođe primetio da će učlanjenje u STO pomoći deverzifikaciji ruske ekonomije, jer se mora promeniti situacija kada se zemlja uzda samo u svoje prirodne resurse:
„Situaciu u ekonomiji mogu da promene samo kompanije koje potiču iz Rusije. Ali istovremeno se nadamo da će se nova ekonomija preporađati uz zajedničke investicije ruskog biznisa i visokotehnoloških investicija iz drugih zemalja“.
Ipak investicije traže da zemlja bude spremna da ih primi i štiti, ali i sami investitori moraju imati želje da investiraju. Da bi taj proces bio doveden u red treba shvatiti da investicije dolaze na ona mesta na kojima ih očekuju.
Rusija je, kako kaže Dmitrij Medvedev, spremna za partnerske odnose i sa evropskim i sa azijskim zemljama. Ali treba uvek imati u vidu za šta ti kontakti služe.
„Za nas je veoma važno da razvoj Rusije protiče u harmoniji, da možemo da se razvijamo u svim pravcima. Sada je naša robna razmena sa zemljama EU vredna 250 milijardi dolara. Ali potencijal azijsko-pacifičkog regiona, tržišta koja sada postoje u tom delu sveta, nije ništa manji. Razvijamo se u svim pravcima i smatramo da samo pravedan, harmoničan razvoj Rusije može dati efekat“.
Predsednik je naglasio da treba shvatiti da je Rusija zemlja sa evropskim tradicijama ali istovremeno i deo azijsko-pacifičkog regiona.
“Stvaramo integracionu zajednicu sa našim kolegama – Kazahstanom i Belorusijom. Šta više ta zajednica se sada zove Carinski savez, a u budućnosti će se zvati Evroazijski savez. I tu već imamo direktne indikacije na Aziju“.
Inače, predstavnici Kine su se setili da je Rusija više puta bila posrednik u rešavanju složnih situacija i interesovali se da li će tako biti i u budućnosti. U odgovoru na to predsednik se nije uzdržao od ironije: sve čime se mi bavimo je posredovanje. Ja sam moderator profesionalac. Rusija nema drugi posao osim da posreduje.
Imajući u vidu da je pre ovog razgovora Dmitrij Medvedev pregovarao sa premijerom Japana Josihiko Nodom, pitanje o Kurilskim ostrvama se nije moglo izbeći.
„Postoji jedan problem koji otežava naše odnose – to je odsustvo takozvanog mirovnog dogovora i teritorijalno pitanje. Naš stav je jednostavan: ne treba dramatizovati tim povodom, treba mirno nastaviti dijalog. Mi smatramo da je postojeća situacija odraz statusa kvo i rezultata Drugog svetskog rata. To je teritorija Ruske Federacije i zato tamo dolaze ruski predsednik i drugi politički funkcioneri. Ali mi nemamo ništa protiv da dolaze i japanske investicije. Mi smo samo „za“. Mi nemamo ništa protiv toga da dolaze na rad japanski stručnjaci i da zajedno koristimo bogatstva tih ostrva. To je apsolutno normalna želja. Meni se čini da ekonomija mora ići napred, a politika njenim stopama. To je uopšte pravilno“.
Odgovarajući na pitanje o budućnosti Evrope, predsednik se malo našalio rekavši da mu prezime nije ni Merkel, ni Sarkozi: „Oni bi vam bolje odgovorili na to pitanje“. Ali sa druge strane, bolje što je tako – njima je sada teže, dodao je predsednik. Predsednik je siguran da evro kao i ranije igra važnu ulogu:
„Bilo bi nam teže 2008 i 2009 godine da nije bilo evra kao svetske rezervne valute. I bilo bi teže američkom dolaru. Zato evro u takvoj ulozi pomaže postojanje celog finansijskog sistema. Evro takođe služi raznim zemljama, i u tome je bila slabost konstrukcije. Ali sada se ništa ne može učiniti: države EU moraju zajedno da traže izlaz iz situacije“.
Ali ideja stvaranje nove EU u umanjenom sastavu se ruskom predsedniku nikako ne dopada.
Što se tiče samita ATES-2012 čiji će domaćin biti Rusija, krug tema za razmatranje će biti nastavljen sa samita na Havajima. To su pitanja trgovine, energetske saradnje, mogućnosti logistike i obezbeđivanje namirnicama. Tu će se svrstati i energetska pitanja, koja su za Rusiju prirodna. U dopunjavanju tih tema će i biti specifika foruma ATES-2012 u Vladivostoku, zaključio je Dmitrij Medvedev.
- Izvor
- Golos Rossii/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Živimo u vremenu kada automobil odavno više nije samo sredstvo za prevoz, već i sastavni deo svakodnevnog životnog stila. Zbog toga je održavanje automobila jednako važno kao i održavanje...
Kada se govori o osiguranju automobila, većina vozača odmah pomisli na obavezno osiguranje od autoodgovornosti. Međutim, ono pokriva samo štetu pričinjenu trećim licima, dok šteta na sopstvenom vozilu ostaje...
Iskoristite poslednji talas lepih i toplih dana kako biste sredili garažu za zimu koja nam polako kuca na vrata. Unapređivanje i pospremanje garaže može pomoći da zaštitite vaše alate,...
Verovatno na svom pametnom telefonu čitate ovo. Po prvi put u 2016.godini pretraga pametnih telefona je nadmašila pretragu na desktopu. I vozila na benzin i električna vozila će doživeti...
Gradovi u Srbiji, Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac, Valjevo kao i mnogi drugi, već godinama imaju problem sa parkiranjem. Naći slobodno mesto za park...
Putovanja po letnjim vrućinama mogu da budu veoma naporna i neprijatna. Većina ljudi obožava toplo vreme i voli da putuje leti, ali sve ima svoje granice. Ako temperature postanu...
Ostale novosti iz rubrike »















