Početna stranica > Novosti

Milan Brkić: Za ubistvo železare pozovi Esmark

Upozorenje srpskim radnicima, sindikatima i vladi
Milan Brkić: Za ubistvo železare pozovi Esmark
13.03.2015. god.

Kompanija ESMARK – za koju upućeni tvrde da je pred bankrotom a koja pokušava da se od njega spase tako što bi se dokopala srpske Železare Smederevo odnosno oko 200 miliona dolara obrtnog kapitala koji uz nju ide – suočena je sa brojnim tužbama za prevare u svojoj Americi.
Nju su tužili kako lokalni partneri u SAD, tako i multinacionalna kompanija kakvu predstavlja jedan od najvećih proizvođač čelika na svetu  ArcelorMittal.
Bezbrojne su tužbe pred američkim sudovima protiv ESMARK-a i vlasnika te kompanije sa imidžom kontroverznog biznismena Džejms Bušar za razne vidove zloupotreba, ugrožavanja prava radnika, nekorektan odnos prema partnerima i slično.
Tek kao ilustraciju navodimo reference za dva teksta objavljena u američkim medijima koji o tome govore:


https://www.post-gazette.com/business/businessnews/2011/06/22/Esmark-CEO-battles-Chicago-company-in-2-courts/stories/201106220223

https://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20080509/arcelormittal-sparrows-point/?m=true

Međutim, sve rečeno nije najgore. Dok god se tzv. poslovna elita međusobno vara, to i nije najgore. U histeričnoj trci za profitom koju je nametnula vulgarna potrošaka kultura, poslovni moral nekih prethodnih vremena gotovo da je nestao. Mnogi ga više u vrhu svetskog biznisa nemaju. I dok se takvi međusobno nadigravaju nije strašno. Ali je užasno kada zbog njih trpi običan svet.
Bušar i ESMARK su dokazali da su tu spremni da idu daleko koliko čak i retko koji pokvareni kapitalisti našeg vremena. Makar zbog straha od zakona i javnog mnenja većina njih izbegava da otvoreno radi protiv društvenih interesa. To rade prikriveno. Međutim, ESMARK je iz pohlepe u svojoj matičnoj zemlji baš njega ugrozio.
Iako je ta kompanija ušla u aranžman sa saveznom državom Ohajo, na sličan način kako to sada nama predlažu, i tako savila pod kontrolu jednu tamošnju čeličanu, nju je brzo dovela do propasti. Lažni vrhunski menadžeri ESMARK-a su je uništili a mnogi radnici i njihove porodice ostale su bez hleba. Doduše, imali su vešte advokate i izbegli su odgovornost jer država Ohajo nasela na ESMARK-ova pravila koja srbska vlada za sada još nije svarila.
Sada takva kompanija ESMARK i takav njen vlasnik Bušar, žele da im država Srbija prepusti na upravljanje našu Železaru Smederevo. Drsko traže nešto što žele da unište kao da do sada nisu već provaljeni. I još pri tome demagoški radnicima nude povećanje plata od 25%.
Neki će se na to navući i podržati one koji su već mnoge radničke porodice u USA zavili u crno. A treba staviti prst na čelo i razmisliti: bolje je imati sigurnu platu koja je prilagođena sadašnjem stanju Železare i uložiti napor da ona polako počne bolje da radi, što će i radnicima doneti bolju budućnost – nego nasesti na prevarantska obećanja i brzo doživeti da i Železara Smederevo bude od strane ESMARK-a uništena kao ona u Ohaju.
O tome bi morali da razmisle i sindikati, rukovodstvo srpske Železare, i naša vlada.
Poslednja nek još jednu stvar uzme u obzir. Kratkoročno je lako ispunjavati naređenja iz Vašingtona, ali dugoročno je to opasno. Šta će bi biti sa sadašnjom vladom kada je preko 5 hiljada radnika Železare Smederevo sa svojim porodicama, i predie hiljade kooperanata, upitaju: gde je naša fabrika, gde su naše pare, gde je naša budućnost?
Niko neće prihvatiti odgovor opljačkao vas je ESMRK već će besni ljudi za to kriviti one koji to nedajbože omoguće Bušaru. A to će biti Vlada Srbije i oni koji vode privatizaciju Železare Smederevo.
Dok se to ne desi i da se to ne bi desilo neka svi relevantni imaju u vidu šta je ESMARK učinio u američkoj državi Ohajo.
O tome govori sledeći članci. U prvom je navedeno šta je ESMARK obećavao da će uraditi. Radi se o divnim pričama kakve se sada serviraju i srbskoj javnosti:


https://www.esmark.com/101112_kasich_yorkville_deal.html

Drugi tekst je posvećen onome što je ESMARK uradio. A to je temeljno uništavanje železare u Ohaju:


https://www.eafnews.com/steel-mill-demolition-underway/

Da li želimo da se tako nešto desi i u Srbiji? Ako to želimo neka naš premijer Železaru Smederevo da ESMARKU. A mi ćemo svi znati ko je odgovoran. Srbska vlada ne može da ne zna ko je Buašar i njegova firma ESMSRK. A ako vladajući to ne znaju, onda im nije mesto na vrhu države.



 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskva mora da izoštri nuklearno odvraćanje, revidira doktrinu i porazi Kijev kako bi sprečila širi rat sa Zapadom i silama NATO-a...


Izraelski špijuni po narudžbini mešali su se u izbore na Kipru i u Sloveniji...

Čini se da se moć Ukrajine menja iza kulisa...


Ono što su SAD i Izrael videli kao brzu kampanju, Iran vidi kao borbu za opstanak. Troškovi rastu, a kraj se ne nazire....

Analizirajući razloge rastuće globalne tenzije poslednjih godina, ne može da se ne obrati pažnja na dosledan niz odluka političkih elita zapadnih država koje su dovele do degradacije režima kontrole...


Posle dana „šatl diplomatije“ sa Kijevom, Vašington ide direktno u Moskvu – zaobilazeći EU i proveravajući koliko Zelenski može da se odupre američkom pritisku dok se linija fronta urušava....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA