Početna stranica > Novosti

Egipatski Oraskom bacio oko na Telekom

Egipatski Oraskom bacio oko na Telekom
28.05.2010. god.
Egipatska telekomunikaciona kompanija Oraskom zainteresovana je za privatizaciju Telekoma Srbija, izjavio je danas ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević.

  On je nakon sastanka sa ministarkom za međunarodnu saradnju Egipta Fejzi Abulnaga u Vladi Srbije novinarima rekao da su egipatske firme zainteresovane i za preuzimanje pančevačke Azotare.

  
Prema njegovim rečima, investitori iz Egipta zainteresovani su i za ulaganja u više sektora kao što su ulaganja u industriju nameštaja, poljoprivredu i turizam.
 
"Saglasili smo se da naš zajednički rad treba da rezultira povezivanjem ljudi iz biznisa, koji treba da kreiraju nove poslove i novu trgovinu. Interesovanje Egipatskih poslovnih ljudi za unapređenje saradnje sa Srbijom postoji, interesovanje i za investicije u više sektora privrede u Srbiji", izjavio je Milosavljević.
 
On je rekao da sa egipatske strane postoji interesovanje za ulaganje u industriju nameštaja, drvopreradu, turizam i ukupno saradnju na svim poljima u oblasti poljoprivrede.
 
"Na taj način trebalo bi da se podigne nivo ekonomske saradnje ili da ga bar približi nivou političke saradnje i odličnih odnosa između predsednika Srbije i Egipta", zaključio je Milosavljević.
 
Ministarka Abulnaga izjavila je da je cilj posete egipatske delegacije Srbiji unapređenje ekonomskih odnosa i trgovinske saradnje.
 
Kako je rekla, na sastanku sa ministrom Milosavljevićem bilo je reči o interesovanju investitora i mogućim oblastima saradnje dve zemlje.
 
Abulnaga je kazala da Egipat uvozi velike količine drveta i da je to šansa za saradnju sa Srbijom, kao i saradnja u faramceutskoj industriji.
 
Ukupni godišnji obim razmene između Srbije i Egipta udvostručen j od 2005. do 2008. godine, sa 20 na oko 50 miliona dolara, dok je u 2009. godini iznosio oko 35 miliona dolara. Za prva tri meseca vrednost razmene je bila 8,9 miliona dolara.
 
Iz Srbije se u Egipat najviše izvozi čelik, bakar, drvo i faramceutski proizvodi, a uvozi pirinač, sveže voće i povrće.
 
Abulnaga je razgovarala i sa predsednikom Privredne komore Srbije (PKS) Milošem Bugarinom o osnivanju poslovnog saveta Srbije i Egipta u cilju poboljsavanja ekonomskih odnosa.
 
Poslovni savet bi trebalo što pre formirati i aktivirati radi uspešnijeg povezivanja privrednika dve zemlje, kazala je Abulnaga u PKS, ističući da spoljno - trgovinska razmena nije na zadovoljavajućem nivou.
 
Ona je istakla da je za uspešnu saradnju poslovnih ljudi Srbije i Egipta veoma važno da se uspostavi razmena informacija na nivou državnih privrednih komora.
 
Bugarin je kazao da je osnivanje poslovnog saveta dobra ideja, jer su u takvim telima zastupljeni najjači privrednici koji mogu da unaprede ukupnu saradnju dve zemlje.
 
"To je ideja koja će sigurno biti prihvaćena obostrano i od strane nacionalnih poslovnih asocijacija Srbije i Egipta odnosno njihovih privrednih komora", rekao je predsednik PKS, dodajući da postoji ogroman potencijal za veću ekonomsku saradnju.
 
Bugarin je izrazio očekivanje da će biti intenzivirana bilateralna saradnja dve zemlje i privrednika, kao i da bi vrednost ekonomske saradnje mogla da dostigne u budućem periodu 200 miliona dolara.
 
On je istakao da bi privrednu saradnju trebalo povećati kroz različite oblike kooperacije u oblasti poljoprivredno-prehrambene industrije, drvno-prerađivačke industrije, novih tehnologija...
 
Bugarin je kazao da je još aktuelna ideja da dve zemlje osnuju investicioni fond u Srbiji posredstvom korespodentske banke.
 
Fond bi trebalo da učestvuje u privatizaciji neprivatizovanih kompanija u Srbiji, kao i onih koje su neuspešno privatizovane odnosno kod kojih je raskinut privatizacioni ugovor.
 
Državno-privredna delegacije Egipta, koju predvodi ministarska Abulnaga danas je stigla u dvodnevnu posetu Srbiji, gde će razgovarati o unapređenju saradnje.


  • Izvor
  • agencije/E-novosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskva mora da izoštri nuklearno odvraćanje, revidira doktrinu i porazi Kijev kako bi sprečila širi rat sa Zapadom i silama NATO-a...


Izraelski špijuni po narudžbini mešali su se u izbore na Kipru i u Sloveniji...

Čini se da se moć Ukrajine menja iza kulisa...


Ono što su SAD i Izrael videli kao brzu kampanju, Iran vidi kao borbu za opstanak. Troškovi rastu, a kraj se ne nazire....

Analizirajući razloge rastuće globalne tenzije poslednjih godina, ne može da se ne obrati pažnja na dosledan niz odluka političkih elita zapadnih država koje su dovele do degradacije režima kontrole...


Posle dana „šatl diplomatije“ sa Kijevom, Vašington ide direktno u Moskvu – zaobilazeći EU i proveravajući koliko Zelenski može da se odupre američkom pritisku dok se linija fronta urušava....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA