Ivan Kostić: Šansa koja se dobija jednom u životu
Ima li radosnijeg dana za građane Srbije, od toga, da mu u goste dođe predsednik velike i nama bratske zemlje Rusije, jer kako reče naš narod, „Bog na nebu, ruski car na zemlji!
Pogoto kada ruski predsednik pokaže toliku volju i želju da istinski pomogne u rešavanju našeg katastrofalno lošeg socio-ekonomskog stanja, u kome se danas nalazimo.
Pored nekoliko izuzetno značajnih ugovora koji su potpisani, posebno nas je oraspoložila rečenica predsednika Putina, : „Da je Rusija spremna da investira u srpske poljoprivredne proizvođače, koji sada mogu zauzeti značajno mesto na ruskom tržištu“
ovome momentu, kada su za razvoj našeg agroindustrijskog sektora neophodne kapitalne investicije i velika novčana sredstva, predsednik Ruske Federacije javno pred tv kamerama obećava, da je Rusija spremna da investira u naše poljoprivredno-prehrambene subjekte.
Ovo nije prvi put da Rusija pokazuje ogromnu volju da pomogne našim privrednicima. Podsetimo da je Ruska Federacija još 28. avgusta 2000. godine potpisala sa srbskom stranom, Sporazum o slobodnoj trgovini.
Ugovor izuzetno povoljan, kakav nema ni jedna zemlja u Evropi. Nakon toga, potpisivano je još nekoliko sporazuma na polju razvoja ekonomske saradnje, ali ta saradnja ni dan danas nije dostigla onakve razmere kakve svi očekujemo.
Šta je uzrok tome?
Nažalost, glavni uzrok tome je konstantan nedostatak političke volje od strane srbskih vlada, od 2000. godine do danas.
Toliko pompeznih najava srbskih političara da ćemo postati lider u snabdevanju ruskog tržišta, političkih govora uoči izbora u Srbiji, ulagivanja ruskim političarima kada dolaze kod nas... a na kraju samo prazno slovo na papiru i ništa više!
Naša država još nema Srpsku trgovačku kuću u Moskvi, i jedan ogromnan distributivni centar za srpske proizvođače koji hoće da izvoze na rusko tržište, iako se o tome govorilo još davne 2003. g. Čak je i bivši predsednik Privredne komore Srbije, Miloš Bugarin, kao jedan od razloga svoje ostavke naveo, odsustvo političke volje u pogledu plasmana srbskih prehrambenih proizvoda u Rusiju.
Većina dobrih stvari koje su se desile na tom polju, su delo izuzetne posvećenosti i entuzijazma srbskih privrednika, koju su oni samostalno pokazali, dolazeći na rusko tržište.
Strategijske podrške od strane srpske države, do sada nije bilo, pa zato i imamo ogroman broj nezavršenih investicija, propalih ugovora, nenaplaćenih potraživanja, prevarenih radnika iz Srbije...
I opet nam Rusija pruža šansu kakvu niko ne dobija u svetu. O tome kazuje i izjava potpredsednika Privredne komore RF Georgi Petrova :“ da je Srbija, najvažniji ekonomski partner za Rusiju u regionu i jedina zemlja van granica ZND, sa kojom je odrađen mehanizam slobodne trgovine koji uspešno funkcioniše”.
Rusija je spremna da investira ogromna sredstva u razvoj naših prehrambenih komplesa, ali se sada postavlja pitanje da li će srbska Vlada imati znanja i dobre volje da napravi jedan novi i možda spasonosni korak za spas srpske poljoprivrede.

• Da li će srbska Vlada, ikada potpisati međudržavni ugovor sa jednom ruskom kompanijom, kakav je potpisala sa firmom “Al Rawafed“ iz UAE?
• Da li će srbska Vlada, kao što se nekada i radilo, potpisati barter-ugovore sa Rusima, o razmeni srbskih prehrambenih proizvoda sa ruskim proizvodima koje uvozimo?
• Da li će srbska Vlada ponuditi Rusima da kupe ili da postanu strateški partneri u jednom od 13 preduzeća u restruktiranju iz agrokoplesa, koja se spremaju za stečaj ili prodaju?
• Da li će srbska Vlada možda ponuditi strateško partnerstvo nekoj velikoj ruskoj kompaniji iz agrosektora, za srbskog giganta PKB, kojeg naša Vlada sprema da proda?
• Da li će srbska Vlada krenuti u realizaciju otvaranja Srpske trgovačke kuće u Moskvi i zakupljivanja velikog distributivno-logističkog centra za srpske privrednike?
• Da li će srbska Vlada stati iza leđa našim izvoznicima u Rusiji, pomoći im oko povezivanja za ozbiljnim ruskim firmama i biti garant naplativosti za isporučenu robu?,i
• Da li će srbska Vlada napokon krenuti da razvija i ulaže u srpsku poljoprivredu, kroz povećanje domaće proizvodnje i otvaranja novih radnih mesta u domaćim firmama, i da na taj način poveća potrebne količine proizvoda koje nam Rusi traže?

Ako srbska Vlada krene da ozbiljno rešava zadatke u vezi sa razvojem rusko-srbskih odnosa u sferi poljoprivredno-prehrambenog sektora, možda se uskoro i ostvari pretpostavka predsednika Putina, da bi obim ekonomske saradnje među našim državama trebao da bude 10 milijardi evra (sada je oko 2 milijarde evra).
Tek tada, kada budemo ekonomski samostalni, i kada budemo većinski deo svog izvoza orijentisali na tržište novonastajuće Evroazijske ekonomske unije (formira se 1. januara 2015.godine) onda ćemo i u političkom smislu moći da realizujemo ideju, da jednom za svagda okrenemo leđa lažnom snu o našem ulasku u Evrounijatsko carstvo.
Do tada čekamo da vidimo poteze ove Vlade o razvoju ekonomske saradnje sa Rusijom, i da vidimo hoće li naši političari kao i mnogo puta do sad, slagati predsednika Rusije V.V.Putina!
Autor: Ivan Kostić, član Starešinstva Dveri
Izvor: Dveri
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....
Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....
Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...
Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....
Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....
Ostale novosti iz rubrike »

















