Matematičarke iz Srbije deo svetske matematičke elite
Mlade srpske matematičarke osvojile su četiri medalje - dve zlatne, jednu srebrnu i jednu bronzanu.
Kako je saopštila Matematička gimnazija u Beogradu, zlatnu medalju osvojile su učenica Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša Anđela Šarković i učenica četvrtog razreda Matematičke gimnazije Bogdana Jelić.
Učenica četvrtog razreda Matematičke gimnazije Marijana Vujadinović uzela je srebrnu medalju, dok je Kristina Silađi iz Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Novog Sada dobila bronzanu.
Ekipa Srbije osvojila je drugo mesto.
Na takmičenju su učestvovali takmičari iz 23 zemlje (Belgija, Francuska, Velika Britanija, Rumunija, Italija….).
Zlatna Bogdana Jelić, Marijana Vukadinović koja je osvojila srebro, učenice Matematičke gimnazije, bile su gošće Dnevnika RTS-a.

Bogdana kaže da je devojkama iz Srbije malo nedostajalo da budu najbolje. Ispred njih je bila samo ekipa Ukrajine.
Iako žive u različitim gradovima, na više stotina kilometara udaljenosti, mladim matematičarkama iz Srbije ne nedostaje timski duh.
Bogdana objašnjava da se pre svakog velikog takmičenja svi članovi tima okuljaju, zajednički pripremaju i, što je veoma važno, druže.
Takmičenje u Minsku na kojem su učestvovale rezervisano je samo za devojke.
Evropska matematička olimpijada za devojke pokrenuta je da bi se matematika popularisala među devojkama, jer je utvrđeno da mali procenat njih učestvuje na takmičenjima, objašnjava Marijana.
Na olimpijadi su učestvovale devojke iz 23 zemlje Evrope i još šest zemalja iz ostatka sveta.
Devojke iz Srbije su iza sebe ostavile Nemačku, Belgiju, Ameriku, zemlje koje imaju mnogo više sredstava i bolje uslove za pripreme.
Sledeće veliko takmičenje na kojem će učestvovovati, ovog puta zajedno sa dečacima, jeste Balkanska matematička olimpijada, a u julu ih očekuje i svetska matematička olimpijada.
I Bogdana i Marijana su maturantkinje. Obe su primljene na prestižni Univerzitet Kembridž, a da li će školovanje nastaviti u Velikoj Britaniji zavisiće od toga da li će dobiti stipendije.
Upitane da li bi se, u slučaju da odu na Kembridž, posle školovanja vratile Srbiju, devojke daju različite odgovore.
Bogdana bez oklevanja kaže da bi se vratila, ali njena drugarica misli drugačije.
„Nadam se da će situacija biti nešto bolja kada završim školovanje. Sada nisam sigurna da bih se vratila u Srbiju“, kaže Marijana za Dnevnik RTS-a.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....
Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....
Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...
Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....
Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....
Ostale novosti iz rubrike »

















