Početna stranica > Novosti

Odlikovani srbski mirovnjaci u Centralnoafričkoj Republici

Odlikovani srbski mirovnjaci u Centralnoafričkoj Republici
07.05.2015. god.


Komandant vojnih snaga misije UN u Centralnoafričkoj Republici general-major Martin Čomu Tumenta odlikovao je medaljama za službu Ujedinjenim nacijama 68 pripadnika srbskog kontingenta „plavih šlemova“, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.

Tumenta je istakao da je ponosan što komanduje snagama u kojima se nalaze i pripadnici Vojske Srbije, koji u misiji UN u teškim uslovima, profesionalnim radom daju primer kako se čuva dostojanstvo svoje zemlje i doprinosi ugledu UN, prenelo je to ministarstvo na svom sajtu.

Vojna svečanost na kojoj su uručene medelje održana je u kampu Vojske Srbije u Bangiju.

Pripadnici Ministarstva odbrane i Vojska Srbije od 20. septembra 2014. počeli su sa dva vojna posmatrača i dva štabna oficira da učestvuju u misiji UN u Centralnoafričkoj Republici.

Od 11. decembra 2014. godine, u tu misiju upućeno je još 68 pripadnika srbskog sistema odbrane koji su formirali vojnu bolnicu.

Pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i u prethodnom periodu dobili su brojna priznanja za učešće u mirovnim misijama UN, ali i multinacionalnim operacijama Evropske unije.

U martu ove godine, srbskim „plavim šlemovima“ angžovanim u mirovnoj misiji UN na Kipru, dodeljene su medalje UN za uspešno obavljanje dužnosti.

Na ceremoniji u kampu „General Štefanik“ u Famagusti, medalje je dobilo 25 pripadnika srbskih mirovnih snaga, kao i pripadnici slovačkog, mađarskog i ukrajinskog kontingenta mirovnjaka.

Medalje je pripadnicima mirovnih snaga uručila šef misije UN na Kipru Liza Butenhajm, prenelo je 11. marta Ministarstvo odbrane Srbije na svom sajtu.

Ostalim pripadnicima srbskog kontingenta, medalje UN dodeljene su krajem februara u Zaštićenoj zoni UN u Nikoziji.

Osim medalja, trojici pripadnika srbskog kontingenta uručene su i pohvale komandanta snaga UN generala Kristin Lund, kao priznanje za izuzetna zalaganja i postignute rezultate u obavljanju dužnosti.

Četvoročlanom vojno-sanitetskom timu angažovanom u Somaliji u februaru prošle godine uručene su medelja za uspešno učešće u toj multinacionalnoj misiji EU.

Medalje su dobili vođa sanitetskog tima potpukovnik Dragan Koruga, zastavnik Aleksandar Nikolić, stariji vodnik Srđan Vukajlović i vojni službenik Momčilo Terzić.

Ceremonija je organizovana ispred bolnice u Mogadišu, u kojoj je angažovan srbski tim, a medalje je uručio komandant misije brigadni general Džerald Ahern.

U komandi mirovne misije UN na Kipru 45 pripadnika Vojske Srbije dobilo je 22. februara 2012. medalje UN za vreme provedeno u misiji.

Za uspešno angažovanje srbskih „plavih šlemova“ u očuvanju globalnog mira nije retkost, pokazuje i svečanost, u septembru 2011. u slovačkom gradu Trenčinu, kada su srbskim mirovnjacima takođe uručena odličja UN.

Medalje su tada dobili major Zoran Nestorović, zastavnik Srđan Vidaković i stariji vodnik Viktor Urošević, koji su na Kipru bili u sastavu slovačko-mađarskog kontingenta.

O sposobnosti i profesionalnosti srbskih „plavih šlemova“ govori i to što im je u julu 2010. bilo povereno da brinu o sanitetskom obezbeđenju generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, koji je tada boravio u Kongu.

Za uspešno angažovanje, u oktobru 2009. specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Rima Salah uručila je članovima hirurškog tima Vojno-medicinske akademije, angažovanim u mirovnoj misiji u Čadu, specijalne medalje za visoke stručne doprinose i izuzetan angažman.

Ista odličja članovima šestočlanog vojno-sanitetskog tima Srbije, koji su bili anagžovani u toj mirovnoj misiji u sastavu norveškog kontingenta, uručio je i komandant mirovne operacije „Minurcat“ u Čadu i Centralnoafričkoj Republici.

Pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji su angažovani u mirovnim misijama se smenjuju u okviru redovnih rotacija uglavnom posle godinu dana.

Pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije angažovani su i u mirovnim misjiama UN u Kongu, Liberiji, Obali Slonovače, Centralnoafričkoj Republici, na Bliskom istoku, u Libanu i na Kipru.

Učestvuju i u multinacionalnim operacijama Evropske unije — u Somaliji i u državi Mali.

 


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...


Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....

Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....


Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...

Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....


Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA