Početna stranica > Novosti
FOTOREPORTAŽA IZ SEVEROISTOČNE SLOVENIJE. FOTO: RADE BAKRAČEVIĆ

„Agrar pres“ iz Zrenjanina, „Štajerske Novice“ iz Maribora i Društvo Slovenaca „Kredarica“ iz Novog Sada povezuju Srbe i Slovence

 „Agrar pres“ iz Zrenjanina, „Štajerske Novice“ iz Maribora i Društvo Slovenaca „Kredarica“ iz Novog Sada povezuju Srbe i Slovence
20.05.2015. god.

Ormož, 20. maja – U životu čoveka u različitim vremenskim periodima dešavaju se razne stvari i donose različite odluke. Tako se dešavalo i u burnom životu Božidara Drinića, glavnog urednika „Agrar presa“ iz Zrenjanina, koji je posle provedenih više decenija veoma uspešnih aktivnih novinarskih dana okrenuo „Zlatno novinarsko pero“  na drugu stranu i posvetio se povezivanju slovenačkih i srbskih gradova.

 


 

Božidaru je uspelo nešto neverovatno. U godini dana  je povezao gradonačelnike pet slovenačkih opština: Radenci, Puconci, Črenšovci, Beltinci, Ormož  i pet srbskih: Nova Crnja, Čoka, Novi Kneževac, Petrovac na Mlavi i Irig.

 


 

 

I to nije kraj. Božidar je ovih dana dok se nalazio u severoistočnoj Sloveniji obavio preliminarne razgovore sa Aleksandrom Jevšekom, gradonačelnikom Murske Sobote, koji je potvrdio dolazak u Novi Sad 29. maja, radi potpisivanja Povelje o prijateljskim odnosima Murska Sobota – Bečej.

 


 

 

U imenu opštine Bečej Povelju će potpisati Vuk Radojević, predsednik skupštine u prisustvu Miloša Vučetića, gradonačelnika Novog Sada.

 


Božidar Ivanić i Alojz Sok
 

 

U taj lanac saradnje srbskih i slovenačkih opština ovih dana će se uključiti i slovenačke opštine  Moravske Toplice i srbski Zrenjanin. Gradonačelnici ovih opština popisaće povelje o saradnji 29. maja u Novom Sadu na  III danima slovenačke kulture, privrede i turizma, koji se održavaju od 27 do 31 maja. Najnovije aktivnosti Dušana su  pregovori o partnerstvu između opština: Tišina – Žabari i Cankova – Žagubica.

 

Alojz Sok pozdravlja goste

 

U Novi Sad će 29. maja na Stalnu investicijsku konferenciju grada Novog Sada i gradova iz Slovenije, na poziv Slovenačkog kulturnog društva „Kredarica“ iz Novog Sada stići veliki broj predstavnika slovenačkih opština.

 


Obilazak poljoprivrednih objekata u Pomurju

 

Poseban poziv iz „Kredarice“ stigao je gradonačelnicima opština iz severoistočne Slovenije, koji su već potpisali Povelje i predstavnicima srbskih novina „Štajerske novice“.

 


Srbi su pokazali veliki interes za slovenačke objekte

 

Organizaciju III dana slovenačke kulture, privrede i turizma u Novom Sadu organizovalo je Društvo Slovenaca iz Novog Sada, Vlada Republike Slovenije, služba za Slovence po svetu i grad Novi Sad.

 


 

 

Treba zabeležiti da su veliko breme oko svih ovih prijateljskih veza i organizacije Prve konvencije o privrednoj saradnji srbskih i slovenačkih opština izneli: Ivan Dermanov, predsednik Slovenačkog kulturnog društva „Kredarica“ iz Novog Sada, Božidar Drinić, urednik „Agrar presa“ iz Zrenjanina i Rade Bakračević, glavni urednik „Štajerske novice“ iz Maribora.

 



 

 

Posle osam meseci napornog rada na povezivanju slovenačkih i srbskih opština ove sedmice stigao je ponovo Božidar  sa pedeset poljoprivrednih proizvođaća iz srbskog grada Irig u grad Ormož da predstavnici ove dve opštine potpišu povelju o saradnji. Bilo je prelepo ovih dana u severoistočnoj Sloveniji gde su srpske goste dočekali kao prave prijatelje u Ormožu gradu na Dravi, koji se nalazi na samoj granici između Slovenije i Hrvatske.

 


 

 

Gostoljubivi Slovenci iz ovih krajeva bili su pravi domaćini koji su Srbima pokazali sve svoje prirodne lepote i ujedno predstavili svoje poljoprivredne objekte u kojima uglavnom proizvode svoja poznata vina. Lepo je bilo slušati govore slovenačkih predstavnika koji su u toku razgovora sa Srbima ponudili ruku saradnje u svim granama poljoprivrede. Zabeležimo, da je Alojz Sok, gradonačelnik Ormoža u svom govoru pozvao žitelje Vojvodine da za revanš prenesu znanje svojih poljoprivrednika jer je Vojvodina veoma cenjena kod Slovenaca kao veliki rasadnik novih ideja u poljoprivredi.

 


Na kraju posete je gradonačelnik Murske Sobote Aleksander Jevšek obećao dolazak u Novi Sad

 

Posle tri dana nezaboravnog druženja Srba i Slovenaca u utorak 19. maja svečano je potpisana povelja o saradnji gradova Ormoža i Iriga. Povelju su potpisali Alojz Sok, gradonačelnik Ormoža i Božidar Ivanić, zamenik predsednika opštine Irig. Veliku čast su predstavnici opštine Ormož priredili Srbima iz Iriga jer su im prilikom svečanog potpisivanja Povelje predstavili muzičku grupu, koja im je pevala stare gradske pesme i na kraju im poželela srećan povratak u Srbiju sa pesmom Srem, Srem, srem, lepo je živeti u njem. Ta muzika je pratila predstavnike opštine Irig tokom sva tri dana bivanja u Sloveniji.

 

Tekst i foto: Rade Bakračević

 

 


 




 

 


 

 


 


 

 


 


 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...


Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....

Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....


Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...

Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....


Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA