Gašenje preduzeća i masovni otkazi u više faza Opširnije: http://rs.sputniknews.com/ekonomija/20150521/2050157.html#ixzz3amgN07b3
„Odlaganje rokova privatizacije za strateška preduzeća samo će odložiti stvaranje armije nezaposlenih i zatvaranje preduzeća. Neće u jednom danu bez posla ostati 50.000 ljudi, već će se taj proces odvijati u više faza“, smatra sekretar Veća Samostalnog sindikata Srbije Zoran Mihajlović.
Vlada Republike Srbije usvojila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji kojim se predlaže da preduzeća od strateškog značaja, kao i privredni subjekti na KiM budu izuzeti u odnosu na postojeći rok za privatizaciju
Za firme od strateškog značaja produžen je rok u kome država štiti preduzeća u restrukturiranju od plaćanja poveriocima.
Cilj predloženog zakona je da se uspešno reši sudbina preduzeća u kojima postoje uslovi za privatizaciju i da se olakša postupak privatizacije, navodi se u saopštenju Vlade Srbije i dodaje da predložene izmene imaju za cilj da se utvrdi realno stanje imovine, obaveza i kapitala u preduzećima i odredi njihova stvarna tržišna vrednost.
U saopštenju se ne precizira o kojim preduzećima je reč, kao ni novi rokovi za privatizaciju, a mediji spekulišu da su neka od preduzeća koja se nalaze na spisku: FAP iz Priboja, poljoprivredni kombinat PKB, proizvođač lekova „Galenika“ i dnevni list „Politika“.
Ministar privrede Željko Sertić ranije je najavio da će Vlada predložiti izmene nekoliko članova Zakona o privatizaciji kojim će se za godinu dana produžiti rok „državne zaštite“ za strateška preduzeća.
Prema njegovim rečima, preduzeća kojima će država produžiti zaštitu biće izabrana po preciznim kriterijumima, a imaće i oročenu zaštitu.
Za ostala preduzeća koja se ne nalaze na spisku, rok je ostao nepromenjen, pa će u tim preduzećima od 31. maja poverioci moći da naplate svoja potraživanja, zbog čega će najveći broj tih firmi, otići u stečaj.
Komentarišući izmene zakona o privatizaciji ekonomski analitičar Branko Dragaš za Sputnjik kaže da ova odluka Vlade zaparavo ne znači ništa konkretno i da će, kako navodi, biti nastavljena pljačkaška privatizacija koja traje od 2001. godine.
„Vlada je izabrala samo one firme koje navodno hoće da zaštiti, a u stvari ih unapred priprema za poznate špekulante, kakav je recimo slučaj sa preduzećem FAP iz Priboja. Nastavlja se ista promašena neoliberalna politika rasprodaje bez ikakve strategije i plana. U pitanju su lični razlozi, bez ekonomske logike“, smatra Dragaš.
On naglašava da je nesporno da je Vlada Srbije za odluku o produženju roka dobila odobrenje MMF-a.
„Vlada Srbije ne može nijednu odluku da donese bez odobrenja MMF-a. Sve što predlaže MMF treba odbaciti, jer je kontraproduktivno i štetno za ekonomiju nacionalnih država. Vlade koje uništavaju privredu svoje zemlje imaju podršku MMF-a i Svetske banke a uz njihovu pomoć i dolaze na vlast“, naglašava Dragaš.
Odluka Vlade o produžetku roka iznuđena
Odluka Vlade da pojedina preduzeća izuzme od propisanih rokova za privatizaciju je iznuđena jer drugog rešenja nije bilo, ocenio je u razgovoru za Sputnjik sekretar Veća Samostalnog sindikata Srbije Zoran Mihajlović.
„Ovo neće dati nikakvo pozitivno rešenje u budućnosti. Iako se Vlada bavi tom problematikom dugi niz godina, a zadnje tri godine veoma intenzivno, nikako da se konkretno krene u rešenje problema. U poslednjih par meseci zapravo se ništa nije dešavalo, iako je bilo najavljeno da će najpre biti rešen problem 188 preduzeća predviđenih za stečaj, kao i da će tek posle toga otpočeti privatizacija za preostalih 500 preduzeća, kaže Mihajlović.
U pitanju je samo prolongiranje problema, ističe Mihajlović i ocenjuje da se u međuvremenu ni za jednu od ovih firmi neće naći pozitivno rešenje.
„Imaćemo samo odlaganje armije nezaposlenih i zatvaranje preuzeća. Neće u jednom danu bez posla ostati 50.000 ljudi, već će se taj proces odvijati u više faza“, smatra Mihajlović.
Privatizacija se sprovodi stihijski, bez ikakve strategije i otvaranja novih radnih mesta. Umesto ulaganja u opremu i konkretnih investicija koja bi ekonomski osnažila preduzeća pre privatizacije, subvencijama je samo odžavan socijalni mir, zaključuje Mihajlović.
Jelena Vučićević,
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....
Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....
Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...
Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....
Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....
Ostale novosti iz rubrike »

















