Početna stranica > Novosti

Uvek kada kupite strani proizvod, znajte da ste korak bliže otpuštanju sa posla na kojem radite

02.11.2015. god.
„Znate vi da nameštate tendere, namestite nešto i za državu a ne samo za sebe”


Uvek kada kupite neku robu proizvedenu u inostranstvu, znajte da ste korak  bliži otkazu na poslu koji radite. Naravno, ako imate posao. I to bez obzira da li ste zaposleni u kompaniji koja se bavi energetikom a kupujete sok ili viršle koji nisu proizvedeni u Srbiji.

Kampanje „kupujmo domaće” su oprobani recepti kojima se mobiliše domaća javnost i podstiče nacionalni ponos i patriotizam i ona ne bira društvo ili državu u kojoj se, bar sporadično, slične kampanje nisu pojavljivale. I to počev od najrazvijenijih država poput SAD ili Italije ili zemalja u tranziciji kao što je Srbija do siromašnih država „trećeg sveta.

Težište ovih kampanja je uvek na ekonomskoj zaštiti domaće proizvodnje i redovno u periodima ekonomskih kriza kada se morao naći „krivac” za poremećaje u ekonomiji i privredi te zemlje. I naročito, kod osetnijeg pada standarda ljudi koji koji žive i rade u toj zemlji, jer oni i jesu prava meta tih kampanja.

Takvih pokušaja nisu bile izuzete ni SAD, kolevka liberalne trgovine u vremenu invazije jeftine kineske robe na američko tržište... ili Italija, kod donošenja lokalnih zakona koji su „kebab restorane” trebalo da izmeste na periferije gradova Italije a prednost u centrima bi se davala restoranima sa italijanskom nacionalnom kuhinjom.

Još uvek se sećamo kampanje Ministarstva trgovine Srbije i zvanične kampanje „Kupujmo domaće” od pre desetak godina. Sa stanovišta ozbiljne ekonomske politike jedne zemlje, ovakve jednokratne, ad hoc kampanje su po pravilu populističke a u suštini su pogrešne i krajnje, a u Srbiji i mnogim zemljama, potpisnicima međunarodnih trgovinskih sporazuma, su i zakonski nedozvoljene.

Dalo bi se onda zaključiti da ekonomski patriotizam ovog tipa nije koristan i da iz nas treba da govori samo “potrošač” a da zadovoljenje ličnih trenutnih potreba pojedinca mora biti jedini kriterijum pri izboru roba koje kupujemo ili usluga koje

koristimo.

Složio bih se da živim u SAD ili Nemačkoj, ali delimično. A nikako, ako živim u Srbiji i ako standard moje porodice, uslovno rečeno, zavisi od snage srpske privrede. A ovo prethodno,  mi je doslovno rekao moj prijatelj, državni činovnik iz Nemačke, samo što je umesto Srbije pomenuo Nemačku.

Tada mi je pomenuo i to da bi skandal bez presedana bio kada bi i niži činovnici u nemačkoj administraciji vozili službene automobile koji nisu nemačke proizvodnje. Mada bi verovatno Tojota ili neki drugi proizvođač sigurno pobedili bar na nekom od tendera koji bi raspisala neka opština u ovoj zemlji.

O skandalu na  višem nivou vlasti ne treba trošiti reči. Slično je i u drugim razvijenim zemljama. Ali, nije slučaj u zemljama slabe i nerazvijene ekonomije. Paradoks? Ne. A kampanje tipa „kupujmo domaće” su zapravo odraz sistemske slabosti vođenja ekonomije jedne države koje ovim jednokratnim kampanjama pokušavaju da nadomeste te slabosti. Pa i u pomenutim slučajevima SAD ili Italije... do trenutka ispravke sistema, pa i protekcionizma koji upotrebe kada uoče poremećaj.

Džaba je bilo Kini da se buni protiv očiglednog protekcionizma SAD oko cena auto guma iz Kine. Ili protekcionizma EU u slučaju panela za solarnu energiju, takođe iz Kine.

Da li bi bilo prirodno i normalno da Fijat bude službeni automobil administracije u Srbiji? Ili FAP-ov kamion da bude dominantan u komunalnim  državnim preduzećima... Ili da srbska građevinska preduzeća dobiju poslove izgradnje puteva i mostova? Ionako ih rade, ali kao slabo plaćeni podizvođači.

Srbija nije ni SAD ni EU da jednostavnim carinskim protekcionizmom „reši stvar”. Ali mora pronaći put kroz lavirint međunarodnih obaveza koje mora poštovati i zakona koje mora korigovati a koji neće biti u koliziji sa tim obavezama.

Jeste teško, ne i nemoguće. Neke obaveze je moguće korigovati uz saglasnost međunarodne zajednice sa kojom su sporazumi potpisani, poput odredaba SSP npr. A nekad se može zaštititi domaći proizvođač i primenom postojećih zakona.

Što reče direktor jedne državne firme tenderskoj komisiji koja je odlučivala o nekoj velikoj nabavci: „Znate vi da nameštate tendere, namestite nešto i za državu a ne samo za sebe”.

A dok država ne pronađe mehanizme „samoodbrane” domaće ekonomije u utakmici koja je najmanje tržišna u poslednje vreme, treba upozoriti i domaće potrošače: „Uvek kada kupite neku robu proizvedenu u inostranstvu, znajte da ste korak bliži otkazu na poslu koji radite. Naravno, ako imate posao. I to bez obzira da li ste zaposleni u kompaniji koja se bavi energetikom a kupujete sok ili viršle koji nisu proizvedeni u Srbiji.”

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...


Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....

Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....


Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...

Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....


Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA