Veliki protest protiv NATO-a u centru Beograda
Veliki protest građana održan je danas ispred zgrade Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu u Beogradu zbog potvrđivanja Sporazuma Srbije i NATO-a o saradnji u oblasti logističke podrške. Skup su organizovali predstavnici Srbskog sabora Zavetnici.
SRBIJA JE DANAS POČELA DA SE BUDI! OVO JE POČETAK, IDEMO DO SLOBODE I POBEDE !
— Moja malenkost (@Mojamalenkost8) February 20, 2016
USTANAK ! #Zavetnici pic.twitter.com/GcnDwbnFod
Oni su zatražili raspisivanje referenduma o tom zakonu, kao i o približavanju Srbije NATO-u do 27. marta.
Učesnici protesta nosili su zastave Srbije, fotografije Vladimira Putina, kao i transparente protiv NATO-a, uzvikivali su „Kosovo je Srbija“ i pevali patriotske pesme.
Srbski sabor Zavetnici, saopštio je da je skupu prisustvovalo 15.000 građana iz čitave Srbije.
Posle godina ćutanja - ustala je Srbija! Više od 15000 ljudi :) #Zavetnici pic.twitter.com/qI5K7C21AH
— Teodora (@TeaSingiDingi) February 20, 2016
Portparolka Zavetnika Milica Đurđević otvorila je skup rečima da je Zakon o saradnji sa NATO-om čin veleizdaje i potpisivanje okupacije. Ona je najavila da je veliki skup u centru Beograda početak otpora okupaciji i da će Zavetnici u ponedeljak predati Ustavnom sudu zahtev za preispitivanje ustavnosti spornog Zakona, stoji u saopštenju.
Anti-NATO skup!
— Moja malenkost (@Mojamalenkost8) February 20, 2016
Beograd danas!
Puno srce! #Zavetnici
Bravo Zavetnici vi snaga Srbije! pic.twitter.com/YXSWbxRJyS
Presednik Zavetnika Stefan Stamenkovski najavio je proteste i skupove i u drugim gradovima.
„Tražimo referendum o saradnji sa NATO-om, i ukoliko on ne bude raspisan za 27. mart, okupićemo se u višestruko većem broju na ulicama. Pokrenut je nezaustavljiv talas promena koje više niko ne može da zaustavi!“, istakao je on.
Skup, koji je prošao bez incidenata, obezbeđivala je policija, a saobraćaj je zbog protestne šetnje koja je usledila od predsedništva i vlade Srbije do ambasade Rusije bio usporen.
Na skupu ispred zgrade Vlade Srbije rečeno je da je zakon o saradnji sa NATO-om donet mimo volje naroda i protivno Ustavu Srbije, jer se, kako tvrde, predaje infrastruktura i dopušta NATO trupama da „krstare našom teritorijom“.
Šetnja je završena ispred ambasade Rusije, gde je predato pismo u kome se navodi da zakon kojim se potvrđuje sporazum sa NATO-om „nije donet u ime naroda“.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....
Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....
Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...
Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....
Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....
Ostale novosti iz rubrike »
















