Bolje biti entitet u BiH, nego provincija u Srbiji. Ove su bile reči, koje je Dodik izgovarao i koje su i na papiru i na drugi način zabeležene 1997. godine. Slušajući ga danas, izgleda da je Dodik i zaboravio da je, dodvorasvajući se takozvanoj međunarodnoj zajednici, izgovorao: Republika Srbska nije država, Bolje je biti entitet u BiH, nego provincija u Srbiji, Krivci za dešavanja u BiH su nacionalističke stranke, Dejtonska BiH je naš put, Karadžić mora odgovarati za svoje zločine...
Nisu ovo aktuelni medijski nastupi nekog zaboravljenog demokrate iz Laktaša, koji bi, zbog ovakvih stavova, danas morao strahovati za budućnost svoje porodice i nimalo skromne karijere i stečenog bogatstva.
Sve su ovo, verovali ili ne, izjave aktuelnog predsednika SNSD-a i aktuelnog predsednika RS, Milorada Dodika, koji odavno - padajući u žestoku vatru - prezire sve što je u vezi sa BiH, Sarajevom i Bošnjacima; političara, koji je 1995. godine, došao na vlast uz pomoć tenkova SFOR-a i svoja dva visoka poslanika - uključujući sebe; čoveka koji je predao OHR-u spisak ljudi za ostrel - spisak od 59 političara Srpske… Neki su suđeni, nekima je zabranjen rad za sva vremena, a neki su čak, posle dužeg boravka u zatvoru i tražeći način da se vrate u blistavu karijeru, završili i u Dodikovom zagrljaju, kao što je nekadašnji predsednik RS, Šarović.
RS je Republika šumska
Ove Dodikove reči su zabeležene 1997. godine, odnosno 1999. godine, kada je “demokrata” Dodik, entitet - čijim odvajanjem od BiH sada učestalo i sa samopouzdanjem preti, kad se god nad njim nadviju tamni oblaci optužnice - nekad nazivao Republika šumska!
Dodik je tako, u intervjuu datom Sarajevskom Dnevnom avazu 20. januara 1997. godine, istakao da mu se čini da je ekonomska situacija u RS daleko teža od one u Federaciji BiH.
- Što govore i sve analize koje se rade na planu uspoređivanja. Ekonomski život u RS je skoro zamro, veliki je broj ljudi koji su u stanju socijalne potrebe, a čuo sam da na prostoru Federacije nema više kolektivnih smeštaja dok ih je u RS na desetine. Situacija u RS će dolaskom proleća biti još teža ako ne i katastrofalna. Smatram da je to, na neki način, realan pritisak na vlasti RS da uđu u proces izgradnje zajedničkih institucija i provođenja Dejtonskog sporazuma u celini – rekao je Dodik.
Zatim, lider RS je naveo da je, što se tiče Radovana Karadžića i svih koji su optuženi “to je stvar koja je za nas već završena i koja samo treba da se sprovede”.
- Svako ko je učestvovao u ovdašnjim dešavanjima mora biti podvrgnut određenoj proceduri preispitivanja vlastite uloge. Desilo se ogromno stradanje i ono zahteva tako nešta – istakao je tada Dodik.
U BiH, RS ima svoj potpuniji razvoj
U intervjuu Avazu, kojeg je Dodik dao 16. novembra 1999. godine u Dejtonu, ali ovaj put kao predsjednik Vlade RS, Dodik je konstatovao da je RS u potpunosti otrgnuta od Miloševićevog režima i da u njoj sve više prevladava svijest da je bolje biti entitet u BiH, nego provincija u Srbiji.
- To je moje duboko mišljenje koje, verujem, deli veliki broj građana RS. Srbski narod, u dejtonski konstruisanoj BiH, ima više šanse za svoj potpuniji razvoj nego ako bi bio deo Srbije, što žele neki nacionalisti – smatrao je tada Dodik.
Suočen s činjenicom da je njegov tadašnji koalicioni partner iz Koalicije Sloga - Živko Radišić, posetio Miloševića, od kog se RS navodno distancirala, Dodik je tvrdio da on ne može uticati na to ko će s kim sedeti i razgovarati, a pogotovu političari.
- Ali, znam da su rezultati tog razgovora takvi da Miloševićeva pozicija u RS nije ojačana, već smo uspeli da još jednom definitivno kažemo da želimo da radimo na dejtonskoj BiH i da je to naš put – konstatovao je Dodik, napominjući da SDS ima problema sa radikalima kojih se mora rešiti.
Karla del Ponte, u svojoj knjizi Gospođa Tužiteljica kaže: “S nevericom sam slušala Dodika koji je predviđao da će Slobodan Milošević pasti sledeće godine. Rekao je da će Miloševićeva opozicija u Srbiji okrenuti nezadovoljstvo protiv njega, te da će ona (opozicija) iz toga izvući političku korist; izrazio je i nezadovoljstvo i razočarenje zbog toga što sud već nije podigao optužnicu protiv vođe SRS, Vojislava Šešelja.”
Okolnosti menjaju politiku
Tako je nekad govorio Dodik, a koja mu je politika i retorika u poslednjim godinama njegovog politikovanja, najbolje govori očajno ekonomsko, kriminalno i svako drugo stanje u RS – stanje stvoreno modelom, na kojem bi mu zavidela i sama pokojna Koza Nostra…
Izgleda da Dodik, niti želi biti deo BiH, niti provincija u Srbiji, jer bi mu i jedno i drugo vezalo ruke u njegovim, ne baš uvek najčistijim poslovima; stalno se pravdajući modelom američkog liberalizma – uzmi zlata koliko ti drago, a poštujući i biblijska načela - ni bližnje svoje nikad ne zaboravi!? Razum iznad svega, a ovako je i jednostavnije; nema autoriteta da mu soli pamet, a još manje da kontroliše njegove i njegovih drugova “legalne” poslove.