Vlast nam dosad nije ništa pomogla. Ako budu htjeli da pomognu mi ćemo to prihvatiti i ispoštovati, ali više se oslanjamo na Boga i na vjerni narod, moleći se Bogu da i u Crnoj Gori bude bolje kao i u svim zemljama naše BERANE - Velikim crkveno-narodnim saborom juče je u Beranama, na svečan način, proslavljen Đurđevdan, slava manastira Đurđevi stupovi. Tim povodom episkop budimljansko-nikšićki Joanikije i episkom lipljanski Jovan, sa sveštenstvom, služili su Svetu arhijerejsku liturgiju, odakle je kasnije krenula svenarodna Đurđevdanska litija. Litija je, prolazeći beranskim ulicama zastala pored hrama Svetog Simeona Mirotočivog, gdje je izgovarana božanska molitva za spas grada i svih ljudi koji u njemu žive. Litija, u kojoj se, pored sveštenstva našao i veliki broj građana, vratila se nakon višečasovnog obilaska grada ispred manastira Đurđevi stupovi čime je ozvaničen završetak ovog jedinstvenog ceremonijala.
Zahvaljujući se vjernom narodu, vladika Jonanikije je podsjetio da Đurđevi stupovi ove godine proslavaljaju osam vjekova postojanja.
- Proslavljamo veliki jubulej, osamsto godina od nastanka ove svetinje i ustanovljenja episkopije budimljanske. Sjećamo se naših svetih ktitora, dobrotvora, episkopa i igumana koji su ovdje stolovali. Sjećamo se sveštenoslužitelja mučenika koji su branili ovu svetinju. Pominjemo velika stradanja ovoga svetog manastira, čija je istorija zapravo produžena biografija mučenička i njegovog nebeskog zaštitnika Svetoga Georgija Pobjedonosca. Ovaj manastir jeste mnogo puta stradao, ali je uvijek vaskrsavao i on nosi silu vaskrsenja. Svaki put se obnovio i iznova propojao, kao što se iznova obnavljala i propojala episkopija budimljanska- kazao je Joanikije.
On je, uz napomenu da vlast još uvijek nije pomogla obilježavanje naznačenog jubileja, naglasio da će se posebna svečanost proslave osamstogodišnjice postojanja manastira Đurđevi stupovi održati u avgustu i to na praznik Svete Marije Magdalene.
- Vlast nam dosad nije ništa pomogla. Ako budu htjeli da pomognu, mi ćemo to prihvatiti i ispoštovati. Učinićemo im mjesta, ali više se oslanjamo na Boga i na vjerni narod, moleći se Bogu da i u Crnoj Gori bude bolje kao i u svim zemljama naše velike otadžbine - zaključio je vladika Joanikije.
Prigodnu besjedu održao je i episkop lipljanski Jovan, ističući da se Sveti Georgije proslavlja u svim našim crkvama i da je on blagovjesnik proljeća.
- Sveti Velikomučenik Georgije se potvrdio ovdje baš u ovom mjestu koje je bilo barjak narodne slobode i oslobađanja. Odavde su Vasojevići taj barjak slobode pronosili do Šumadije. Odavde je naša sloboda zasijala prvi put poslije viševjekovnog ropstva. Ovdje je je Sveti Gorgije blagoslovio i obnovio sve. Obnovio je nas, naš narod i državu, našu crkvu. Zato se njegovo sjeme ovdje toliko osjeća. Tom silom neka svaki od vas sebe sagleda, jer u sili Svetog Georgija vi sebe vidite kakvi stvarno jeste. Zato neka nas ovdje, sa ovim narodom, vječno obnavlja Sveti Georgije na osamstogodišnjicu ove svetinje, koja je barjak slobode srpske - istakao je episkop Jovan.
Među brojnim vjernicima Svetoj arhijerejskoj liturgiji prisustvovali su i ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac, zatim akademik Miomir Dašić, kao i književnici i bivši ministri vjera i kulture Budimir Dubak i Ilija Lakušić. Naglasili su da je proslava osam vjekova postojanja manastira Đurđevi stupovi značajan jubilej koji sam po sebi obavezuje da se obilježi na jedan poseban način. Istakli su da očekuju da će u tom pravcu, svi ljudi dobre volje pružiti neophodnu pomoć.
D. Jovović
Veliki dan
Na Đurđevdanskom saboru našao se i predsjednik beranskog Udruženja Vasojevića dr Raslav - Ćiro Babović, ističući da je okupljanje oko manastira Đurđevi stupovi potvrda da je u narodu poniklom na Svetim vodama Lima duboko ukorijenjen svetosavski duh blagorodne loze Nemanjića.
- Ovo je veliki dan ne samo za Vasojeviće nego i za cijelu Crnu Goru. Ovdje se danas okupio vjerni narod koji dokazuje da se, i pored brojnih ograničavajućih faktora, svijeća svetosavlja nikada neće ugasiti na prostorima Vasojevića- naglasio je Babović.
Kum stigao iz Čikaga
Ovogodišnji kum slave manastira Đurđevi stupovi bio je Jovan Lončar i njegov sin Đorđije. Lončar je rođeni Beranac koji više od dvadeset godina živi u Čikagu. Naglasio je da se uvijek rado vraća zavičaju i da je posebno počastvovan i ponosan što je ove godine njegov sin prelomio krsni kolač osmovjekovne svetinje Đurđevi stupovi.
- Ja svoj zavičaj nosim u srcu kao nešto najsvetije na ovom svijetu. Zato mu se uvijk vraćam sa zadovoljstvom. Tako sam došao i ovog proljeća da, sa svojom porodicom, svojim sinom Đorđijem koji je rođen na Đurđevdan, budem kum manastirske slave i dam doprinos da ova svečnost protekne onako kako to i zaslužuje - istakao je Lončar.