28.05.2013. god.
PREMINUO AUSTRIJSKI KONTROVERZNI SLIKAR OTO MIL
U Portugaliji je 26.maja u 87. godini života preminuo austrijski slikar Oto Mil ( ) ,jedan od četiri osnivača pokreta bečkog akcionizma i vođa ,po skandalima poznate komune ultra levih sliakra u Fridrihsdorfu , javila je Agencija Frans pres ( ).
Mil je umro od komplikacije perkinsove bolesti i zakrečenja krvnh sudova u okruženju prijatelja 26. maja u mestu svog stalnog boravka, Olhaou, Moncacho, Portugal.
Oto Mil je rđen 1925. g.u austrijskom gradu Gradnau , a 1943. je mobilasan u nacističku armiju .Posle rata je upisao Bečku likovnu akademiju da bi se početkom 1960. upoznao s Ginterom Brusom i Hermanom Ničeom kao i sa Rudolfom Švarckoglerom koji će postati duša bečkih akcionista.
Tada Mil zajedno sa svojim prijateljima slikarima počinje da organizuje svoje prve akcije koje su šokirale publiku:“Krvavi organ „ ( 1962.),“Prazni psihofizički naturalizam „ ( 1963.) na kojima je „zaradio „ dve sedmice tamnice.Godine 1968. je sledila akcija „Umetnost i revolucija „ koja ga je opet odvela u „destinaciju iza brave“.
Za vreme predavanja održanog na Bečkom univerzitetu Mil je zajedno sa svojim drugovima javno masturbiaro i nanoseći prjavštinu po nacionalnoj austrijskoj zastavi.
Godine 1970. osniva u austrijskom Fridrihsdordu komunu levo radikalnih slikara.Komuna poznata pod oficijalnim nazivom Aktionsanalytish Organisattion ( Akciono-analitička organizacija , AAO) je uskoro postala jedno od centara levičarske misli u umetnosti na kontinentu.Po mišljenju dela društva komuna je postala “psihosekta pod rukvodstvom Mila , diktatora sa neograničenim ovlašćenjima”.Sredinom 1980.g. komuna u Fridrihsdordu je brojala 700 duša,ali se 1991. AAO raspala , a sam Oto Mil ponovo je dospeo u zatvor.
Ovog puta je bio optužen za skesualne odnose sa maloletnicama i za posedovanje narkotika .Slikar je u početku odbijao sve optužbe, ali je kasnije priznao da je od svojih potčinjenih dobijo makimalna ovlašćenja , pa je dopuštao sebi da čini grube greške zbog kojih oseća krivicu i kaje se .
U tamnici je Mil crtao i slikao, pisao memoare , a kad je izašao na slobodu preselo se u Portugal i stalno se nastanio u Olhaou, Moncapacho, gde je i umro okružen prijateljima u subotu, 26. maja u 87.godini života.
Po mišljenju rukovodioca njegovog arhiva, Daniele Rusel, Oto Mil je bio “ moguće najkontroverzniji slikar u Austriji u drugoj polovini XX veka.”
Branko Rakočević
U Portugaliji je 26.maja u 87. godini života preminuo austrijski slikar Oto Mil (Otto Muehl ) ,jedan od četiri osnivača pokreta bečkog akcionizma i vođa ,po skandalima poznate komune ultra levih sliakra u Fridrihsdorfu , javila je Agencija Frans pres (France Presse).
Mil je umro od komplikacije perkinsove bolesti i zakrečenja krvnh sudova u okruženju prijatelja 26. maja u mestu svog stalnog boravka, Olhaou, Moncacho, Portugal.
Oto Mil je rđen 1925. g.u austrijskom gradu Gradnau , a 1943. je mobilasan u nacističku armiju .Posle rata je upisao Bečku likovnu akademiju da bi se početkom 1960. upoznao s Ginterom Brusom i Hermanom Ničeom kao i sa Rudolfom Švarckoglerom koji će postati duša bečkih akcionista.
Tada Mil zajedno sa svojim prijateljima slikarima počinje da organizuje svoje prve akcije koje su šokirale publiku:“Krvavi organ „ ( 1962.),“Prazni psihofizički naturalizam „ (1963.) na kojima je „zaradio „ dve sedmice tamnice.Godine 1968. je sledila akcija „Umetnost i revolucija „ koja ga je opet odvela u „destinaciju iza brave“.
Za vreme predavanja održanog na Bečkom univerzitetu Mil je zajedno sa svojim drugovima javno masturbiaro i nanoseći prjavštinu po nacionalnoj austrijskoj zastavi.
Godine 1970. osniva u austrijskom Fridrihsdordu komunu levo radikalnih slikara.Komuna poznata pod oficijalnim nazivom Aktionsanalytish Organisattion (Akciono-analitička organizacija , AAO) je uskoro postala jedno od centara levičarske misli u umetnosti na kontinentu.Po mišljenju dela društva komuna je postala “psihosekta pod rukvodstvom Mila , diktatora sa neograničenim ovlašćenjima”.Sredinom 1980.g. komuna u Fridrihsdordu je brojala 700 duša,ali se 1991. AAO raspala , a sam Oto Mil ponovo je dospeo u zatvor.
Ovog puta je bio optužen za skesualne odnose sa maloletnicama i za posedovanje narkotika .Slikar je u početku odbijao sve optužbe, ali je kasnije priznao da je od svojih potčinjenih dobijo makimalna ovlašćenja , pa je dopuštao sebi da čini grube greške zbog kojih oseća krivicu i kaje se .
U tamnici je Mil crtao i slikao, pisao memoare , a kad je izašao na slobodu preselo se u Portugal i stalno se nastanio u Olhaou, Moncapacho, gde je i umro okružen prijateljima u subotu, 26. maja u 87.godini života.
Po mišljenju rukovodioca njegovog arhiva, Daniele Rusel, Oto Mil je bio “ moguće najkontroverzniji slikar u Austriji u drugoj polovini XX veka.”