
EVROPSKA STVARALAČKA ELITA U VELIKOM RATU ( II)
Za vreme Prvog svetskog rata 27 inostranih informacionih agencija snabdevalo se novostima iz Nemačke od Zentrastelle fuer Auslandsdienst, propagandnog podrazdela nemačkog Ministarstva spoljnih poslova .
1.Maks Weber, nemački sociolog ( 1864-1920)
„Ovaj rat je velik i prelep, svejedno kako će se završiti“
Služio je kao oficir odgovaran za disciplinu pri bolničkoj komisije grada Haldeberga. Godine 1917. dobio je profesuru na katedri u Beču.
Iz pisma ženi od 28.juna 1914.:
„Nije važno kako će se završiti. U svakom slučaju ovaj rat je veliki i prelep.“
2.Franc Marak, nemački slikar ( 1880-1916 )
„Stvorli smo i gromovnika Zevsa i krvavog Marsa“
Godine 1914. odlazi na front kao doborovoljac, a dve godine kasnije ( 1916.) stavljen je na spisak „najznačajnijih nemačkih slikara „, što mu je omogućilo da se demobiliše, ali je on ipak ostao u vojsci.
Iz eseja „O čistilištu rata „ iz oktobra 1914.g.:
„Mi smo u zbilji stvorili ono o čemu je Homer pevao u stihovima o gromovniku Zevsu i krvavom Marsu...
Nismo mogli znati s kakvom će snagom nastupiti u veliki rat koji će da rasturi sve staro, sve trulo,i da stvori budućnost kakva treba čovečanstvu. „
3. Tomas Man, nemački pisac , nobelovac ( 1875-1955)
„I vojnik i pisac blagodare Bogu za ovaj veliki rat „
U vreme Prvog svetskog rata živeo i radio u Minhenu.
Iz eseja „Msli o ratu „,avgust-sepembar 1914.“:
„Kako mogu vojnik i pisac da ne blagodare Boga za krah ovog mirnog života kojeg su oni siti, siti do grla !“
4.Gotfrid Beni , nemački pisac, ( 1886-1956 )
„Žurim u rat“
Lekar po profesiji, Ben je dobio vojni poziv već u julu 1914. g. i služio do kraja rata u frontovskim i prifrontovskim bolnicama , pretežno u Belgiji.Odlikovan je ordenom Gvozdenog ktsta drugog stepena.
Iz pisma izdavaču Alfredu Majeru 27.jula 1914.:
„Žurim,treba da odem u rat,a nisam sasvim spreman,treba što pre da putujem u Minhen,a zatim odmah pravo u Berlin u regrutacioni punkt „.
5. Maks Bekman, nemački slikar, ( 1884-1950)
„Ni u Francuze , ni u Ruse pucati neću „
Služio je kao medicinski pomoćnik, otišao na front kao dobrooljac,ali je već 1915. doživeo teški nervni slom, posle čega je bio prekomandovan u Strazburg, zatim u Franfrukt.
Iz pisma ženi, krajem 1914.g.:
„U Franvcuze ja pucati neću, zato što sam od njih vrlo mnogo naučio.U Ruse takođe neću metka ispaliti jer Dostojevksi je moj prijatelj.“
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Vašington i Teheran su od petka više puta razmenili udare, što preti da sruši krhki privremeni mirovni sporazum....
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....
Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....
Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...
Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....
Ostale novosti iz rubrike »

















