
DANAS JE ŽANDARMERIJA OBELEŽILA SVOJ DAN I SLAVU VIDOVDAN NASTAVLJAJUĆI TRADICIJU DUGU 154 GODINE
DANAS JE ŽANDARMERIJA OBELEŽILA SVOJ DAN I SLAVU VIDOVDAN NASTAVLJAJUĆI TRADICIJU DUGU 154 GODINE
Danas je Žandarmerija obeležila svoj dan i slavu Vidovdan , nastavljajući tradiciju dugu 154 godine. Na svečanosti u Rakovici ministar policije Nebojša Stefanović je naglasio: " Moramo da slomimo kičmu organizovanom kriminalu u ovoj zemlji"
Čestitajuci im dan jedinice i slavu, Stefanović je odao priznanje pripadnicima Žandarmerije na pomoći koji su pružili tokom poplava.
Podsećanja radi Žandarmerija je organizaciona jedinica policije u Ministrarstvu unutrašnjih poslova, koja planira, organizuje , izvršava, najsloženije bezbednosne zadatke na celoj teritoriji Srbije u slučajevima suzbijanja terorizma, sa ciljem eliminisanja terorističkih grupa i uništenja organizovane mreže terorista, obezbeđivanje javnog reda i mira u situacijama visokog rizika sa ciljem uspostavljanjem javnog reda i mira narušenog u većem obimu i obezbeđenje javnih skupova visokog rizika i pruza pomoć u vanrednim situacijama vršeci spasilačku službu.
Žandarmerija je ponos Srbije, požrtvovana, snažna, energična , čvrstog koraka, gromobran koji štiti od munja i gromova zla. Koja dvoglavim zmijama i zlotvorima diše za vratom. Žandarmerija je uvek uspravna, uz uspravnu Žandarmeriju ni Srbija neće biti pogrbljena. Krvožednicima staje na put, drži na oku dušmana. Prepoznaje vukove u jagnjećoj koži, kameleonima i zmijama što za sobom ostavljaju zmijske košuljice, palacajuci otrovnim jezikom mržnje prema Srbiji , u glavu udaraju. Može nositi i neprobojan prsluk , ali žandarm, ima veliko srce. Nepokorena, dostojanstvena, Žandarmerija je uvek bila trn u oku dušmanima, uljezima i slepim putnicima. Biti žandarm je velika obaveza i velika čast. Žandarm je jedan od nas. Zato ne razumem , što se u vreme izvitoperenih kriterijuma omladina divi kriminalcima, vođama narko- klanova, ubicama, sileđijama likovima sa usijanog alsvalta , koji su sa sa one zakona , umesto da im jedan od uzora bude upravo Žandarmerija, koja se bori protiv kriminalaca ... Glava je uvek u torbi. I žandarm je čovek od krvi i mesa , jedan od nas. Neko ko ima svoju porodicu i sina i kćerku i majku. I oca i brata . I svi oni željno očekuju povratak sa zadatka, sa koga možda neće doći .Nositi unuformu žandarma je privilegija i čast. Poštenih, časnih, odabranih. Ljudi koji nisu kukavice. A mnogi su od njih život dali, čuvajući naša ognjišta. Uvek u prvim borbenim redovima. Mnogi su ranjeni, a mnogima se trag gubi. Tamo gde su njihove kosti, kao krajputaš- svetionik Srbima, sa porukom da čuvaju ono što imaju, dok imaju. Svetinju i majku Srbiju! Dušmani Srbije, pokušali su preko potkupljivih ljigavaca , da iskompromituju jedinicu, da je rasformiraju, služajući svoje gazde iz stranih zemalja, jer bez ove elitne jedinice , Srbiju bi lakše rasprodali , razdelili, rasparčali , porobili. Srbiju osim golorukog naroda ne bi imao ko da brani.
Žandarmeriji hvala za sve što je učinila za ovaj narod ne samo tokom ovih poplava, već uvek kroz istoriju. Iako danas obeležava svoj dan, Žandarmerija je svoj dan i slavu Vidovdan proslavila radno.
Ovim časnim i poštenim ljudima čestitamo dan Jedinice i slavu Vidovdan!
KOSOVO U OKU ŽANDARMERIJA U SRCU
Bratu Bratislavu Dikiću
Žandarmerija, čuvar moga sna, korača stazom božura,
ona je jedna jedina, ko dvozrnac iz koga iznikne žitni klas.
Žandarmerija , dostojanstvena, poštena, časna, odvažna,
da preduhitri svakog zlotvora, brža od munje, brža od zla.
Ognjišta da nam sačuva, neustrašiva, čistih obraza,
lučevina joj Hilandar, odrodu od roda se ne klanja
i ne čeka ničiji klimoglav.
Čuvar vekovnog ognjišta, nepotkupljiva, korenu odana,
ako zatreba i bosim nogama preko trnja i preko kamena.
Žandarmerija se u oku ogleda, čuvadar kućnih pragova,
daruje nam miran san, snažnija od krvopija.
Pticu u letu da uhvati, niko popreko da te ne pogleda,
njima i sunce salutira, u oku Kosovo i Gračanica.
Žandarmerija čuvar moga sna, čuvadar , šuma, planina,
daruje ti slobodu, da budeš , miran, spokojan.
Voli je svaki patriota iz semena ljubav nabubrila,
iz nje će iznići rukosad i zazvoniće zvona Dečanska.
Nesalomiva, munja ognjena, da krvopiju ščepa za vrat,
pogledom kada zaseva, dušmanu koleno poklekne tad.
Oni su tu, ti ne osećaš , dišu sa tobom, znaju ti dah,
u blizini su da osokole te, da progledaš i da ojačaš..
Žandarmerija ima korak lak, sa osmehom u oku kad te pogleda,
minska polja da su okolo, ti opet bi bio spokojan.
Žandarmerija, požrtvovana, korbač i šibu ne prizna,
krvnik i izrod da ti ne priđe, krvlju da sačuva kućni prag .
Čuvar Svetinja, ruža mnogocvetnica, kad uvene jedan,
cveta drugi pupoljak
i trnopolje da pregazi , da ti donese sunčev zrak.
Da sačuva svetilišta, iznikla iz kamenja,
ko ljuta trava vidarica, melem su za naš miran san.
Da svaku tajnu sačuva, preko krševa, preko planina,
sačuva Kosovo žilište, čuvaju Svetog Save na Vračaru Hram.
I ako nekad zalutaš, pronaći će do tebe trag,
uvek je tu blizu nas, kad korača munja zaseva tad.
I ako nemaš brata svog, pobratim biće ti doveka,
do najvišeg vrha planinanskog , stiže u nekoliko koraka.
Šarku u nedrima Šar - planine da uhvati , za tili čas.
odan do groba, požrtvovan ,
u čamcu bez vesla, rukama će da zavesla.
Ovde svako se poznaje, svi za jednog, jedan za sve ,
i pobratim i posestrima, ko zakletva izgovorena.
Žandarmerija, naša ikona, za otadžbinu spremna život da ,
da se na vekovnom Kosovu, još dugo ljulja srbska kolevka.
I ova pesma je pesmodar, najlepših ptica glasodar,
Srbiji niko nikada neće biti vladar , ni gospodar,
Žandarmerija , neuništiva, nepobediva , neustrašiva ,
kremen i kamen , ognjilja, bosiljak , krst, Ravanica .
A u njihovim redovima i njihov stari komandant
uvek odvažan , uvek uporan i brat Dikić Bratislav.
NA OVOM MESTU ĆE SE UVEK ZASTATI
( Pred spomenikom izginulim policajcima u Preševu,
pripadnicima Žandarmerije, koji je podignut zalaganjem
generala policije dr. Bratislava Dikića )
Na ovom mestu će se uvek zastati,
urlik do neba, čuje se sad,
iznad će leteti, sokoli, kosovi,
suprostavljajući se magluštinama.
Ovde su šiptarski teroristi,
pokušali da zavedu teror i strah,
mučili i zverski ubili,
dvadeset policajaca.
Njihova besmrtnost će nadvisiti,
nadolazeće vekove,
a ovaj spomen na nepomen,
osnažiće sećanje na njih sad.
Njih su mučili i zverski ubili,
oči im vadili orlovskim kandžama,
taj zmijarnik što se dovlači,
iza Prokletijskih lanaca.
Ovde ne salutiraju samo bogalji,
dok javljaju se jasnoviđenja,
rušili su nam svetilišta,
neporažena istina je ostala.
Ostaju ovde da stražare,
rano otkinuti pupoljci
i mrtvi, besmrtni nepogaženi,
čuvari Srbije ko kondori.
Zalud se trude tamničari,
zalud nose maske, lik im se zna,
Žandarmerija još je snažnija,
ovde na svetom mestu zastala,
Da se pokloni senima umrlih,
što lete nebeskim prostranstvima ,
što zasijaće i biće putokaz
zvezdarnica Pravoslavlja, vekovna.
Slava im !
Slavica Jovanović iz knjige " Zlatovez munja"
Fotografija iz arhive
- Izvor
- Slavica Jovanović
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Globalni gigant Glovo napušta BiH, a domaća aplikacija Ordera preuzima tržište dostave hrane. Restorani i kupci masovno prelaze na pouzdano domaće rješenje — koje svoju mrežu već širi i...
Poslanici bloka su, kako se navodi, izabrali Qwant, koji je ranije bio u vlasništvu Axel Springer-a, kako bi smanjili digitalnu zavisnost od SAD....
Samo 38 odsto ispitanika veruje da Moskva predstavlja vojnu pretnju, u poređenju sa 52 odsto prošlog septembra, navodi Bild....
Niko od odgovornih za napad na školu u Starobeljsku neće biti pomilovan, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova...
Izveštaj dolazi u trenutku sve većih američkih ratnih troškova, iscrpljenih zaliha raketa i nespremnosti saveznika da se uključe....
Džon Retklif je, kako se navodi, rekao da američki predsednik očekuje „temeljne promene“ od Havane....
Ostale novosti iz rubrike »

















