Manifestacijom „Koloseum pobjednika“ u Banjaluci 07.09. SNSD – Milorad Dodik zvaničnoje započeo kampanju za lokalne izbore. Pored prisustva najužeg stranačkog vrha i političkih
govora primjerenih ovakvim događajima stručnjaci za odnose s javnošću okupljeni u tim
oko SNSD-ovog kandidata za gradonačelnika Banjaluke Slobodana Gavranovića priredili su
performans u prostoru gdje su fotografije svih njihovih kandidata instalirali na konstrukcije
i poređali u približno elipsastu formu, formu rimskog Koloseuma. Politički event održan je
unutar ovo prostora omeđenog velikim fotografijama.
BANJALUKA NAJBOLJE (NE)ZNA ŠTA JE KOLOSEUM POBJEDNIKA!?
Kampanja je započela (i biće vođena) pod sloganom „Banjaluka najbolje zna“ a ključna
osoba u Gavranovićevom PR timu je, kako saznajemo, novinarka Mirjana Kusmuk,
urednica „Glasa Srpske“ i supruga Dragana Davidovića, generalnog direktora RTRS-a.
Kusmukova je, prema medijskim napisima, zbog učešća u političkoj kampanji „zaledila“
funkciju glavnog i odgovornog urednika najstarijeg dnevnog lista RS do povratka sa
privremenog rada na političkoj kampanji.
Iako se radi o ljudima respektabilnog medijskog iskustva, političkog znanja i opšteg
obrazovanja, ima mišljenja prema kojima je naziv „Koloseum pobjednika“ strašan politički
gaf i jedan od najozbiljnijih PR promašaja čak u nekoliko posljednjih izbora i kampanja koje
su ih pratile.
Naime, Koloseum je jedna od najpoznatijih rimskih građevina sagrađena 80. godine nove ere
kao mjesto za održavanje gladijatorskih borbi. Najbrutalnije i najkrvavije moguće borbe ovdje
su se vodile isključivo na život i na smrt između ljudi i ljudi i životinja i ljudi. Pobjedniku je
pripadao život a poraženom smrt.
Ako se izbori za prvog čovjeka i skupštinu glavnog grada RS, Banjaluke, predstavljaju
simbolikom Koloseuma neminovno se u prvi plan nameću riječi: gladijatori, borba,
pobjednik, život, smrt… koje jesu suština Koloseuma; dok je elipsasta forma građevine i isti
takav oblik postavljanja fotografija SNSD-ovih kandidata ipak samo forma. Istina, Koloseum
je još i simbol grada Rima i rimske imperije i njene slave i veličine.
Da li se ovdje radi o neverovatnom političkom gafu, neznanju, strašnom PR promašaju, ili
namjeri Gavranovićevog propagandnog tima da izbore za lokalne organe vlasti u Banjaluci
predstave kao vrhunsku gladijatorsku borbu na život i smrt gdje pobjednicima slijedi život a
pobijeđenima – smrt!?
Na potezu su stručnjaci za PR da daju mišljenje o tome da li je uopšte primjereno da se
bilo koja izborna kampanja nazove „Koloseum pobjednika“ ali i Gavranovićevi PR-ovci da
objasne javnosti „šta je pisac želio da kaže“ kada je ovako naslovio početak kampanje.