SAD podržavaju proteste u inostranstvu, ali ne i kod kuće
SAD aktivno pozivaju vlade u čijim zemljama se održavaju masovni protesti opozicije na spokojstvo i uzdržanost. To se posebno odnosi na one zemlje, gde se u vlasti nalaze neugodni političari za Vašington. Pri tome, same SAD tako velike proteste, ako što je Occupy Wall Street ili mitinzi u Fergusonu, guše prilično oštro.
SAD obožavaju proteste, ako se oni održavaju u inostranstvu. Posebno, kada narod istupa protiv vlasti sa kojom Vašington nije uspostavio dobre odnose. U Beli dom su uvek dobrodošli lideri inostrane opozicije i oni koji vrše pritisak na vlast u drugim zemljama. Kad su izbili protesti u Hongkongu, Vašington je pozvao lokalne vlasti na suzdržanost.
„Mi nastavljamo da pozivamo demonstrante da mirno izražavaju svoje mišljenje, a vlasti Hongkonga da pokažu suzdržanost“, izjavio je zvanični predstavnik Stejt departmenta SAD Džef Ratke.
Ali, da li se SAD uvek vode odgovarajućim standardima, koje same postavljaju?
Hiljade žitelja Fergusona u državi Misuri, izašlih na ulice u znak protesta protiv, kako im se čini, krajnje pristrasnog odnosa policije prema afroamerikanskom stanovništvu, nisu primetili da njihove vlasti pokazuju suzdržanost.
Stotine ljudi je bilo uhapšeno, pri tome, mnogi nisu znali ni kakve optužbe su bile podignute protiv njih.
Za rasterivanje mirnih demonstranata vlasti su izvele oklopna vozila i upotrebili suzavac, gumene metke i šok bombe.
„Ja se okrenem i kažem: "Otišli su, svi odlaze, hajdemo...“. I tu su me uhapsili“, - opisuje događaj jedna od učesnica manifestacije. Prema rečima druge, starije žene, nakon toga do protestanata su se probili policajci, stavili im lisice i odveli u službeni kombi.
Pre tri godine, policija je primenila oštre mere prilikom gušenja protestnog pokreta Occupy Wall Street.
Tada je u Njujorku za jedan dan bilo uhapšeno 700 učesnika akcije, koji su pokušali da pređu po Bruklinskom mostu. Često, američke vlasti dozvoljavaju održavanje nekih protesta i demonstracija, jer na takve mitinge niko ne obraća pažnju. Dok su protesti izolovani i malobrojni, vlasti ih ne rasteruju, tvrdi aktivista Centra za međunarodne akcije Kaleb Mopin. „Zato vlasti mogu reći: "Evo, pogledajte, kakva je kod nas demokratija, stoji pet ljudi sa transparentom i mi ih ne diramo“. Ali kada protesti uzimaju maha, dobijaju potencijal da nešto promene i zahvataju umove miliona ljudi, tada vlasti preduzimaju oštre mere“, uverava ekspert.
Aktivisti pokreta Occupy Wall Street su protestovali protiv uticaja korporacija na politiku. Prema rečima Kaleba Mopina, američka vlada je kao odgovor odlučila da ne pozove aktiviste na dijalog kako bi sa njima i njihovim idejama našli zajednički jezik, već su ih prskali gasom od paprika.
Imajući posao sa takvim masovnim protestima kao što je Occupy Wall Street i mitinzima u Fergusonu, američke vlasti po mnogim pokazateljima nisu mogle zadovoljiti one standarde uzdžanosti, koje propovedaju u inostranstvu.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: FOTOBANK/Getty Images/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















