Kalašnjikov: reorganizacija zdravstvene zaštite Moskve će negativno uticati na medicinsku pomoć
Bojazan medicinskih radnika u vezi sa reorganizacijom zdravstvene zaštite Moskve osnovana je, smatraju eksperti. Ranije su se u medijima pojavile informacije da će tokom reorganizacije moskovskog sistema zdravstvene zaštite biti likvidiran niz bonica i porodilišta, razvijaće se efikasnije medicinske ustanove.
Osim toga, lekarima nekih užih struka, kojih ima višak u medicinskim ustanovama, biće predložena promena kvalifikacije za traženije struke, o trošku gradske blagajne. Ovo je saopštenje izazvalo odjek u društvu. U centru glavnog grada je održan miting moskovskih lekara.
Komentarišući ovu akciju, ministar zdravstvene zaštite Rusije Veronika Skvorcova je rekla da je cilj rada, koji sprovodi njen resor, sastoji se u povećanju pristupačnosti i kvaliteta medicinske pomoći, a ne likvidacija bolnica. Ona je pozvala a da se ne politizira razvoj zdravstvene zaštite, već vodi profesionalni dijalog, te obećala da stavi na znanje regionalnim činovnicima zahteve učesnika mitinga.
Sa svoje strane je portparol departmana zdravstvene zaštite Moskve Elina Nikolajeva izjavila RIA Novosti da je rukovodstvo departmana imalo susret s organizatorima mitinga. Prema njenim rečima, oni nisu dali neke konstruktivnee predloge.
Prema mišlenju predsednika komiteta Državne dume za očuvanje zdravlja Sergeja Kalašnjikova, preuzevši osnovne parole procesa modernizacije zdravstvene zaštite, koji se odvijaju u zemlji, Moskva je krenula svojim putem. «Bez pripreme razvoja mreže ambulanti, počeli su da intenzivno smanjuju broj kreveta. To treba činiti u okviru opšte koncepcije reforme zdravstvene zaštite, odnosno, izdvajajući najvažnije lekarske struke, s druge strane, pripremivši odgovarajuće uslove za rad u ambulantama, proširivši njihovu pristupačnost, kvalitet», - izjavio je ekspert. Takođe, prema njegovom mišlenju, neophodno je uskladiti nivo plate u ambulantama i plate u bolnicama, danas oni, koji rade u bolnicama, dobijaju veće plate.
- Ono, što se danas dešava u Moskvi, može da se smatra nesistemskim usvajanjem upravnih odluka, koje nemaju strategiju, te, glavno je, štetno utiču na pristupačnost i kvalitet medicinske pomoći, - istakao je Kalašnjikov.
Ekspert je podvukao da protestne akcije mogu da počnu i u regionima. «U drugim subjektima federacije kvalitet medinske pomoći opada, zato smatram da će određeni mitinzi biti svuda, - rekao je Kalašnjikov.
- U Moskvi nameravaju da učine da bi se u bolnicama nalazili samo pacijenti u akutnoj fazi obolenja, a sve dopunske procedure moraju da budu obavljene van bolnice. Ideja je dobra, ali radi njene realizacije mora da bude stvoren dobar vanbolnički sistem – i dijagnoze, i lečenja, i rehabilitacije, smatra zamenik predsednika Sindikata radnika zdravstvene zaštite RF Mihail Andročnjikov.
«To mora da bude stvoreno pre početka reforme u bolnicama», - istakao je on. Andročnjikov je podsetio na iskustvo SAD, gde je minimizacija nalaženja u bolnicama postigla rekordne pokazatelje.
- U Americi se bolesnik nalazi u bolničkom krevetu tri-četiri dana čak i posle ozbiljne operacije, dalje on odlazi kući, gde se nalazi pod patroniranjem srednjih medicinskih radnika, kojih tamo ima nekoliko puta više: kod nas je odnos 1 lekar prema 2-,2,5 medicinske sestre, u inostranstvu je taj odnos jedan prema pet-osam, - rekao je ekspert.
Zabrinutost Andročnjikova izaziva odsutnost dijaloga između departmana zdravstvene zaštite Moskve i medicinskih radnika. «Ni sami medicinski radnici, ni sindikat nisu informisani, šta će se dešavati, prema kakvom planu, koliko će ljudi biti otpušteno, koliko zaposljeno – departman zdravstvene zaštite ne objavljuje nikakve cifre», izjavio je on. Komentarišući planove vlasti o promeni kvalifikacije lekara nekih užih struka, kojih u medicinskim ustanovama ima višak, Andročnjikov je istakao da ni mehanizam promene kvalifikacije takođe nije jasan.
- Izvor
- Glas Rusije/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















