Prvi bilion duga Amerikanci pravili 205 godina, a 18-ti samo 403 dana
Dug vlade SAD dostigao je 22. oktobra 1981. godine poražavajući jedan bilion dolara.
Taj dug je rastao 74 984 dana, odnosno - duže od 205 godina. A da bi dug federalne vlade bio povećan za novi, drugi bilion - bile dovoljno manje od 5 godina.
U minuli petak - u drugoj polovini dana - dug američke vlade stigao je do 18 biliona dolara. Pri tom je poslednji bilion bio „nagomilan“ za jedva 403 dana!
Poslednji put je dug SAD u jednoj finansijskoj godini bio smanjen u odnosu na prethodnu još 1957. godine. Bilo je to pod administracijom Dvajta Ajzenhauera.
Tokom nekoliko proteklih godina, vlada SAD 90 odsto svih poreza troši na otplatu obaveznih kompenzacionih programa i kamata na dugove.
Laž je da vladin dug nije strašan jer uglavnom dugujemo - samima sebi.
To je ogromna laž. Samo dva fonda socijalnog osiguranja (OASI and DI i Old-Age and Survivors Insurance i Trust Fund i Disability Insurance Trust Fund) drže 2,72 biliona dolara državnog duga. Federalna vlada taj novac duguje faktički svakom američkom građaninu, a u tome nema ničeg dobrog. Jer, u čemu je razlika ako vlada SAD sebe proglasi banktorom pred građanima, a ne pred bankama?
Laž je i da vlada može objaviti „selektivni defolt“ povodom državnog duga.
Jer, znači li to da vlada SAD može „nagaziti“ Kinu, na primer, i objaviti da se defolt odnosi na njena dva biliona dolara. To bi bio dobar potez, ali bi potresao svetska finansijska tržišta i razorio i ostatke poverenja koje još postoji prema SAD.
Neki veruju da vlada može takav „selektivni defolt“ objaviti povodom duga od 2,46 biliona dolara koje drže Federalne rezerve (centralna banka SAD). Da, i to je moguće, ali su Federalne rezerve emitent dolara, a to bi ih odmah učinilo bankrotom, pa bi nova kriza bila apsolutno katastrofalna.
Problem je i u tome što američka vlada nema novac.
Ministarstvo finansija je u petak ujutro imalo na računima samo 71,9 milijardi dolara, odnosno - samo 0,39 odsto od ukupne sume duga.
Korporacija Apple ima više novca nego Ministarstvo finansija SAD!
Velike države često smatraju da im bogatstvo i uspesi daju pravo da nepromišljeno troše novac na beskrajne ratove. Tako su postupali Rimljani, Otomanska imperija i Britanija.
Dugovi slabe zemlju, slabe naciju.
Sve u svemu: mi nećemo uspeti da izbegnemo posledice...
Autor: Sajmon Blek
- Izvor
- Fakti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















