Mobilizacija rezervista u Finskoj?
Finska armija krenula je u kampanju slanja pisama za 900.000 rezervista, najveću do sada, u atmosferi povećanih tenzija između te zemlje i Rusije zbog krize u Ukrajini.
Ističe se da ovaj korak nema veze sa Rusijom, nego mu je cilj samo „unapređenje komunikacije“ sa rezervistima u situaciji kada je smanjen vojni budžet i mnogi od rezervista imaju druga zaduženja i promenjene lokacije javljanja, prenosi Rojters.
Finska ima 1.340 km dugu granicu sa Rusijom, koju Finci sve češće optužuju za upadanje njenih aviona u finski vazdušni prostor, špijunažu i pogranične vojne vežbe.
Prošlog meseca se neutralna Finska, uz takođe neutralnu Švedsku, pridružila Norveškoj, Danskoj i Islandu, koje su članice NATO-a, u neobično oštrom zajedničkom saopštenju u kom se direktno navodi ruski „izazov“ kao osnova za unapređenje uzajamne vojne saradnje.
Finci su čak poveli i debatu o tome da li bi trebalo da pristupe NATO-u, ali istraživanja javnog mnjenja ukazuju da ta ideja ima malu podršku među građanima.
Finska je, inače, jedna od nekoliko zemalja u Evropi u kojoj je obavezno služenje vojnog roka za muškarce.
Poslednjih godina, sa pogoršanjem domaće ekonomske situacije, u Finskoj je zatvoreno nekoliko centara za obuku, a ukinuto je i na stotine radnih mesta u vojsci.
Vojni budžet je ove godine smanjen na 2,7 milijardi evra, ili 1,29 odsto BDP, dok je u 2012. dostizao 1,4 odsto BDP.
Od ove godine finski vojni sastav u ratnim uslovima je smanjen na 230.000 ljudi sa ranijih 350.000.
Prošle nedelje su, inače, sa jednog finskog bojnog broda ispaljeni projektili upozorenja na jednu „sumnjivu podmornicu“ u blizini Helsinkija, za koju su se pojavile spekulacije da je ruska.
Istraga je još uvek u toku, a u vojnom saopštenju povodom ovog slučaja naglašeno je da cilj projektila nije bio da oštete podmornicu već samo da je upozore da je uočena.
Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















