Moćna Armata prošetala Moskvom
Rusija je prvi put u javnosti prikazala tenk nove generacije „Armata T-14“, koji će učestvovati na vojnoj paradi povodom Dana pobede 9. maja u Moskvi. Za ovaj tenk ruski i neki zapadni vojni stručnjaci kažu da će nadmašiti sve zapadne verzije.
Rusko ministarstvo odbrane postavilo je prošlog meseca na sajt fotografije novog tenka slikane tokom probe za paradu, ali je njegova kupola bila prekrivena i samo je platforma bila vidljiva.
Novi tenk prošao je u ponedeljak širokim ulicama Moskve na putu ka Crvenom trgu za finalnu probu vojne parade 9. maja.
Tenk „Armata“ biće u središtu velike vojne parade, na kojoj će učestvovati 16.500 vojnika i biti predstavljeno oko 200 komada vojne opreme.
Ovaj tenk prvi je koji ima unutrašnju kapsulu u kojoj je smeštena tročlana posada i kupolu na daljinsko upravljanje sa automatskim sistemom punjenja oružja.
Tenk, takođe, ima cev od 125 mm, a može da ispaljuje rakete na navođenje, kao i granate.
Zaštita posade daleko je bolja nego kod postojećih tenkova, koja je smeštena u ojačanoj kabini, dalje od glavne cevi.
Tenk „Armata“ može da bude unapređen u „potpuno funkcionalno robotsko borbeno vozilo“, izvestila je Raša tudej.
Njegova kompjuterska tehnologija, brzina i sposobnost manevrisanja daleko su superiorniji od onih kod tenka „T-90“.
Dizajn tenka stavlja „Armatu“ ispred zapadne konkurencije. Rusija planira da uvede 2.300 tenkova „Armata“ od 2020, koji bi zamenili tenkove iz sovjetske ere.
Zamenik šefa Komisije za vojnu industriju Oleg Bočkarjov izjavio je prošle sedmice da će tenk „Armata“ ući u vojnu primenu sledeće godine.
Novi tenk neće biti prodavan u inostranstvu bar u narednih pet godina, rekao je Bočkarjov.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















