Početna stranica > Novosti

Evropljani se pitaju da li izbeglicama upravljaju Amerikanci

26.08.2015. god.


Žamor Evropljana povodom talasa izbeglica koji sve više prekriva kontinent sve je glasniji. Sve je više onih koji počinju da se pitaju: Zbog čega dolaze, kao i ko ih šalje.

Novinari austrijskog lista „Info direkt“ objavili su, pozivajući se na izvore iz specijalnih službi, senzacionalnu vest o tome da su Amerikanci, navodno, umešani u nelegalno prebacivanje izbeglica iz Afrike i s Bliskog istoka na evropski kontinent.

List navodi da na ovaj način Amerikanci doprinose destabilizaciji Evropske unije. Oni, prema navodima lista, čak i plaćaju vodiče koji migrante dovode u Evropu preko Sredozemnog mora.

Austrijski novinari pišu da su ovi „psi vodiči“, kao i agenti „arapskog proleća“ odlično tehnički opremljeni. Veza se ostvaruje preko društvenih mreža — Fejsbuka, Tvitera, Skajpa. Novinari, doduše, nisu objasnili u čemu je pak interes građana SAD i da li oni predstavljaju državu ili je reč o privatnom biznisu. To ćemo, verovatno, saznati kasnije.

U međuvremenu se situacija s migrantima u Evropskoj uniji usložnjava.

Informacije o ovoj temi ponekad podsećaju na izveštaje s fronta: te izbeglice potiskuju prilikom pokušaja da na silu zauzmu kanal podno Lamanša; te one koji traže sreću u tuđini gasom i drugim sredstvima dočekuju makedonski policajci; te italijanski čuvari reda sprečavaju akcije migranata u prestonici mode Milanu; te u Nemačkoj masa zasipa flašama i kamenjem autobus s izbeglicama iz Sirije i Iraka, a policajci nisu u stanju da ih zaustave.

Problem raste brže od snežne lavine, a voz je već odjurio: sistemske mere trebalo je preduzimati mnogo ranije, onda kada se politička elita zadovoljavala uvođenjem izvesnih ograničenja u zakonodavstvu koje, kako je pokazao život, i nije tako teško zaobići. A Evropa sada treba ponovo da razmatra čak i osnovni dokument kakav je Šengenski sporazum.

Ovakve izjave sve se češće čuju, a pod sumnju bi uskoro mogli biti dovedeni i aktuelni opšteevropski format i liberalno-demokratske vrednosti Starog sveta, koje se tiču prava onih koji se ne mogu nazvati iskonskim Evropljanima.

Moguće je da će vremenom biti razjašnjeno da li Amerika učestvuje u trenutnoj migracionoj krizi u Evropi direktno kao država. Posredno učešće Vašingtona u tome jeste očigledno, jer upravo je američki gospodar stalno uvlačio evropske vazale u operacije na Bliskom istoku i u Africi.

Zajedničke akcije Zapada uvek su dovodile do istog rezultata: haosa i propasti. Sada se ostvaruju zakoni fizike — bumerang se vratio. Ali samo Evropljanima. Gospodar je daleko. Bliskoistočni i afrički migranti na svojim bednim brodićima nikako ne mogu da savladaju okean, za razliku od Sredozemnog mora.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA