Palmer: Pitanje kosovske nezavisnosti za SAD ne postoji
Pitanje kosovske nezavisnosti za SAD ne postoji, izjavio je pomoćnik državog sekretara i specijalni američki izaslanik za Balkan Metju Palmer. Dodao je da priznanje kosovske nezavisnosti nije probem koji se brzo i lako rešava, te da to nije pitanje za medije.
Metju Palmer, koji je prethodno u Skoplju i Prištini rekao da Srbija neće biti primljena u EU dok ne prizna kosovsku nezavisnost, rekao je u emisiji "Pravi ugao" RTV da je priznanje kosovske nezavisnosti tema o kojoj će se raspravljati za pregovaračkim stolom.
Tvrdi da je tokom boravka u Prištini bio jasan kada je rekao da je ukidanje taksi na robu iz Srbije put ka normalizaciji i dijalogu.
"Do rešenja se može doći ukoliko obe strane približe stavove i mi nećemo nikome nametati to rešenje", rekao je Palmer.
Smatra i da Srbija treba da prestane sa aktivnostima koje sprovodi radi delegitimizacije kosovske nezavisnosti, zbog čega su takse i uvedene.
Inače, Priština je takse na proizvode iz Centralne Srbije i BiH uvela novembra prošle godine, nakon propalog pokušaja da se priključi članstvu u Interpolu.
Palmer je rekao da SAD žele da "Srbija i Kosovo normalizuju odnose" i tako otvore put ka zajedničkom cilju, a to je članstvo u Evropskoj uniji.
Istakao je da za SAD ne postoji pitanje kosovske državnosti i nezavisnosti, koja je nepovratna, već normalizacija odnosa do koje mora doći dijalogom i dogovorom.
"Cilj procesa i tog dijaloga nije forsiranje bilo koje strane radi normalizacije odnosa, već naprotiv podrška i jednoj i drugoj strani" rekao je Palmer.
Dogovor koji unapređuje mir i stabilnost je višedimenzionalan i on podrazumeva bezbednosna, politička i neka druga pitanja, kao i problem ljudskih prava i građanskih sloboda i zaštitu kulturnog blaga, precizirao je Palmer.
SAD žele pozitivnu atmosferu koje sada nema i do nje se može doći ukoliko Beograd prestane sa delegitimizacijom kosovske državnosti i nezavisnosti.
- Izvor
- foto: Snimak ekrana / N1/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















