RT: „Zašto dopuštate da vas SAD maltretiraju“: Zarif evropskim zemljama zbog nuklearnog sporzuma
Iranski ministar spoljnih poslova Džavad Zarif je kritikovao evropsku odluku da se pokrene istraga o navodnom nepoštovanju nuklearnim sporazuma s Iranom, postavljajući pitanje zašto dozvoljavaju „maltretiranje“ od strane Sjedinjenih Američkih Država, koje su jednostrano napustile sporazum.
Tokom međunarodne konferencije u Nju Delhiju, iranski ministar spoljnih poslova Mohamad Džavad Zarif je upitan o sudbini nuklearnog sporazuma iz 2015. godine. Sporazum je krenuo nizbrdo u maju 2018. godine, kada su ga SAD jednostrano napustile, te zatim ponovo uvele sveobuhvatne sankcije, naglašavajući da će vršiti „maksimalni pritisak“ na Iran.
Evropska trojka (Nemačka, Velika Britanija i Francuska) u utorak je saopštila da pokreće istragu nakon što je Iran saopštio da će preći ograničenja u obogaćivanju uranijuma, nakon ubistva jednog od njegovih najboljih vojnih komandanata tokom napada američkih bespilotnih letelica početkom ovog meseca.
"Oni kažu: `Mi nismo odgovorni za ono što su učinile SAD`. `U redu, ali vi ste nezavisne zemlje", rekao je Zarif.
"Evropa, EU je najveća svjetska ekonomija. Pa zašto dopuštate Sjedinjenim Američkim Državama da vas maltretiraju?"
Na pitanje o sudbini sporazuma iz 2015. godine, iranski ministar je uverio da "nije mrtav".
Pre nego što je pokrenuta istraga, premijer Velike Britanije Boris Džonson pozvao je da se nuklearni sporazum iz 2015. godine zamenim onim što je nazvao "Trampovim sporazumom", dobijajući oduševljeni odgovor američkog predsednika, ali o tome se ne slaže Teheran.
U sredu je iranski predsednik Hasan Rohani kritikovao premijera Velike Britanije zbog predloga da "stave na stranu nuklearni sporazum i sprovedu Trampov plan u djelo", ističući da "Tramp nije učinio ništa osim što je prekršio međunarodne sporazume i zakone".
Prema odredbama sporazuma iz 2015. godine, Iran je pristao da umanji domaći nuklearni program u zamenu za ukidanje sankcija. Nakon objave da Iran ukida obaveze iz sporazuma, iz Teherana je saopšteno da se obogaćivanje uranijuma radi zbog nekih "tehničkih potreba" i da nema nikakve veze sa razvojem nuklearnog oružja.
Iran je takođe obećao da će ostati u kontaktu s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju koju predvodi UN, čiji inspektori svoj posao obavljaju u uobičajenom režimu.
Pošto je evropski trio pokrenuo istragu o poštovanju sporazuma, po najgorem scenariju za Iran, moglo bi se desiti da Savet bezbednosti UN odluči da ponovo uvede neke sankcije.
Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Irana, Islamska Republika će pružiti "ozbiljan i čvrst" odgovor na bilo kakvu "destruktivnu inicijativu" koju preduzme bilo koji potpisnik sporazuma, ali da će pozdraviti mere "dobre vere" da se sporazum spasi.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















