Početna stranica > Novosti
Ekstremno siromaštvo u svetu porašće u ovoj godini prvi put u poslednje dve decenije zbog poremećaja izazvanih pandemijom virusa korona, upozorila je Svetska banka. Više od 150 miliona ljudi završiće zbog pandemije u ekstremnom siromaštvu do kraja sledeće godine, procene su Svetske banke.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Svetska banka: Više od 150 miliona ljudi završiće zbog pandemije u ekstremnom siromaštvu do kraja sledeće godine
12.10.2020. god.
Ekstremno siromaštvo u svetu porašće u ovoj godini prvi put u poslednje dve decenije zbog poremećaja izazvanih pandemijom virusa korona, upozorila je Svetska banka. Više od 150 miliona ljudi završiće zbog pandemije u ekstremnom siromaštvu do kraja sledeće godine, procene su Svetske banke.
Svetska banka objavila je izveštaj koji navodi da će samo tokom ove godine usled pandemije granicu ekstremnog siromaštva preći između 88 i 115 miliona ljudi na svetu, a da će ta brojka porasti na 150 miliona sledeće godine, piše RT.
Ekstremno siromaštvo znači da osoba živi sa manje od 1,9 američkih dolara dnevno, a ono će tokom ove godine pogoditi izmeeđu 9,1 i 9,4 odsto ljudi na svetu, procene su Svetske banke.
Time se planeta vratila tri godine unazad, kada je ekstremnim siromaštvom bilo pogođeno 9,2 odsto populacije, a procene pre pandemije bile su da će u ovoj godini ekstremnim siromaštvom biti zahvaćeno 7,9 odsto ljudi na Zemlji.
„Pandemija i globalna recesija odvešće još 1,4 odsto svetskog stanovništva u ekstremno siromaštvo. Da bi zaustavile dalji rast siromaštva i vratile se napretku, države će morati za drugačiju postpandemijsku ekonomiju, omogućavajući kapitalu, radnoj snazi i inovacijama da uđu u nove poslove i sektore“, rekao je Dejvid Malpas, predsednik Svetske banke.
Svetska banka procenjuje da bi globalna stopa ekstremnog siromaštva do 2030. godine mogla da se snizi na sedam procenata.
Dok je manje od 10 odsto svetske populacije ispod granice ekstremnog siromaštva, veliki broj ljudi, čak četvrtina stanovništva sveta, živi sa manje od 3,2 dolara dnevno, dok je ispod granice od 5,5 dolara dnevno čak 3,3 milijarde ljudi na planeti, odnosno 40 odsto svetskog stanovništva.
„Trenutni momenat krize je izuzetak. Nikada pre nijedna bolest nije tako brzo postala globalna pretnja kao kovid-19. Nikada pre nije bila tolika disproporcija ljudi koji su najsiromašniji, a žive u državama pogođenim sukobima. Takođe, klimatske promene nastale ljudskom aktivnošću postale su nepredvidive“; zaključuje se u izveštaju Svetske banke.
„Trenutni momenat krize je izuzetak. Nikada pre nijedna bolest nije tako brzo postala globalna pretnja kao kovid-19. Nikada pre nije bila tolika disproporcija ljudi koji su najsiromašniji, a žive u državama pogođenim sukobima. Takođe, klimatske promene nastale ljudskom aktivnošću postale su nepredvidive“; zaključuje se u izveštaju Svetske banke.
- Izvor
- Tanjug
- foto: © RIA Novosti / Alekseй Suhorukov/ vostok.rs
- Povezane teme
- finansije
- čovečanstvo
- bolest
- kriza
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















