Početna stranica > Novosti
Federalna komisija za komunikacije SAD-a (FCC) smatra kinesku telekomunikacionu kompaniju "Huavej" pretnjom po američku nacionalnu bezbednost, održavajući pritisak na Peking za koji su neki verovali da bi mogao da se ublaži pod novom Bajdenovom administracijom.
FCC je objavila da ta kompanija, kao i još četiri kineske kompanije, predstavljaju "neprihvatljiv rizik po američku nacionalnu bezbednost ili bezbednost američkih građana".
Vršilac dužnosti šefa FCC-a Džesika Rozenvorsel rekla je da će taj potez pomoći da se "vrati poverenje" u američke komunikacione mreže. Nije objasnila koje će konkretne radnje biti preduzete protiv kineskih kompanija, a "Huavej" se još nije oglasio.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
RT: SAD proglasile „Huavej“ pretnjom po nacionalnu bezbednosti, rušeći nade Pekinga za resetovanjem odnosa sa Vašingtonom
13.03.2021. god.
Federalna komisija za komunikacije SAD-a (FCC) smatra kinesku telekomunikacionu kompaniju "Huavej" pretnjom po američku nacionalnu bezbednost, održavajući pritisak na Peking za koji su neki verovali da bi mogao da se ublaži pod novom Bajdenovom administracijom.
FCC je objavila da ta kompanija, kao i još četiri kineske kompanije, predstavljaju "neprihvatljiv rizik po američku nacionalnu bezbednost ili bezbednost američkih građana".
Vršilac dužnosti šefa FCC-a Džesika Rozenvorsel rekla je da će taj potez pomoći da se "vrati poverenje" u američke komunikacione mreže. Nije objasnila koje će konkretne radnje biti preduzete protiv kineskih kompanija, a "Huavej" se još nije oglasio.
Odluka dolazi dan nakon što je "Blumberg" izvestio da je administracija Bajdena izdala nova ograničenja za "Huavej", sprečavajući američke kompanije da kineskom telekomu isporučuju proizvode koji se mogu koristiti u 5G uređajima. Američkim preduzećima je ranije bilo dozvoljeno da kineskoj kompaniji isporučuju komponente, pod uslovom da zatraže dozvolu od američke vlade.
Peking je novo pravilo oštro kritikovao kao „nerazumno suzbijanje“ usmerenih na kineske kompanije i optužio Vašington da „krši principe tržišne ekonomije i poštene konkurencije“.
Označavanje kineske kompanije kao pretnje po nacionalnu bezbednost podudara se sa čvrstom politikom koju je sprovodila prethodna administracija za vreme Donalda Trampa. U junu je FCC stavio kompaniju na crnu listu, navodeći da je opasnost za američke interese, blokirajući američke kompanije da koriste vladin fond od 8,3 milijarde dolara za kupovinu opreme od kompanije. "Huavej" je prošlog meseca podneo tužbu protiv takve odluke.
Kineski tehnološki gigant izrazio je nadu da će nova administracija zauzeti drugačiji pristup trgovinskim pitanjima. Viktor Žang, potpredsednik kompanije, rekao je u novembru da su napadi na "Huavej" bili politički motivisani i deo "trgovinskog rata" između SAD-a i Kine, dodajući da bi se pesma Vašingtona mogla promeniti kada Bajden preuzme funkciju.
Dok je pokrenula carinski rat protiv Pekinga, Trampova administracija vršila je pritisak na saveznike Vašingtona da odbiju poslovanje sa "Huavejem" i izbegavaju upotrebu kineske tehnologije tokom razvoja svojih 5G mreža. I kineska vlada i "Huavej" više puta su negirali da ta kompanija predstavlja pretnju SAD-u ili bilo kojoj drugoj zemlji.
Izvor: RT
Peking je novo pravilo oštro kritikovao kao „nerazumno suzbijanje“ usmerenih na kineske kompanije i optužio Vašington da „krši principe tržišne ekonomije i poštene konkurencije“.
Označavanje kineske kompanije kao pretnje po nacionalnu bezbednost podudara se sa čvrstom politikom koju je sprovodila prethodna administracija za vreme Donalda Trampa. U junu je FCC stavio kompaniju na crnu listu, navodeći da je opasnost za američke interese, blokirajući američke kompanije da koriste vladin fond od 8,3 milijarde dolara za kupovinu opreme od kompanije. "Huavej" je prošlog meseca podneo tužbu protiv takve odluke.
Kineski tehnološki gigant izrazio je nadu da će nova administracija zauzeti drugačiji pristup trgovinskim pitanjima. Viktor Žang, potpredsednik kompanije, rekao je u novembru da su napadi na "Huavej" bili politički motivisani i deo "trgovinskog rata" između SAD-a i Kine, dodajući da bi se pesma Vašingtona mogla promeniti kada Bajden preuzme funkciju.
Dok je pokrenula carinski rat protiv Pekinga, Trampova administracija vršila je pritisak na saveznike Vašingtona da odbiju poslovanje sa "Huavejem" i izbegavaju upotrebu kineske tehnologije tokom razvoja svojih 5G mreža. I kineska vlada i "Huavej" više puta su negirali da ta kompanija predstavlja pretnju SAD-u ili bilo kojoj drugoj zemlji.
Izvor: RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © REUTERS/Aly Song/File Photo / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- Kina
- telekomunikacije
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















