Početna stranica > Novosti

Lavrov: Arktik je teritorija mira, stabilnosti i konstruktivne interakcije

Lavrov: Arktik je teritorija mira, stabilnosti i konstruktivne interakcije
20.05.2021. god.

Moskva smatra da je važno proširiti pozitivne odnose zemalja Arktičkog saveta na vojnu sferu, uspostaviti dijalog u ovoj oblasti, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Arktik je teritorija mira, stabilnosti i konstruktivne interakcije. Konstatujemo da se svi naši partneri pridržavaju istog stava. Uveren sam da se samo saradnjom može obezbediti prosperitet Arktika. Kao što smo rekli više puta , pre svega kroz obnavljanje multilateralnog dijaloga između arktičkih država kroz generalštabove oružanih snaga“, rekao je Lavrov, govoreći na ministarskom sastanku Arktičkog saveta.

Predsedavanje Arktičkim savetom za 2021. - 2023. prešlo je sa Islanda na Rusiju.

Arktik i klimatske promene

Rusija će nastaviti da sprovodi Pariski sporazum o klimi i drugim ekološkim inicijativama na kopnu i na moru tokom svog predsedavanja Arktičkim savetom, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Rusija namerava da na svaki mogući način promoviše dalju adaptaciju regiona na globalne klimatske promene. Neophodno je stalno poboljšavati sistem praćenja životne sredine, nastojati da se minimizuje antropogeni uticaj na prirodu, da se postigne primena Pariskog sporazuma i Agenda održivog razvoja do 2030. godine “, rekao je Lavrov na ministarskom zasedanju Arktičkog saveta u Rejkjaviku, prenose RIA Novosti.

Takođe je primetio važnost „očuvanja biodiverziteta, jedinstvenog ekosistema Arktika, sprečavanja zagađenja na moru i na kopnu“.

„Spremni smo i smatramo važnim da razradimo praktičnu saradnju u zajedničkom odgovoru na ove i druge izazove“, dodao je ruski ministar spoljnih poslova.

Jedna od ekoloških mera biće „donošenje odluke o modalitetima mehanizma za finansiranje projektnih aktivnosti usmerenih, između ostalog, na smanjenje zagađenja životne sredine na Arktiku i razvoj saradnje u oblasti ekologije“, rekao je ministar.

Lavrov je takođe pomenuo potrebu stupanja na snagu sporazuma potpisanog pre tri godine o smanjenju neregulisanog ribolova na otvorenom moru u centralnom delu Severnog ledenog okeana.

„Smatramo to velikim korakom ka prelasku ka upravljanju morskim resursima ekosistema“, rekao je Lavrov.

"Kao najveća arktička sila, Rusija vidi prioritet našeg saveta kao uravnoteženu promociju održivog razvoja Arktika u socijalnoj, ekonomskoj i ekološkoj dimenziji. Smatramo neophodnim da promovišemo vodeću ulogu saveta u kolektivnim naporima u upravljanju regionom i rešavanje postojećih problema“, dodao je Lavrov.

Arktički savet je osnovan 1996. godine kao međuvladin forum na visokom nivou koji promoviše saradnju u regionu, posebno u oblasti zaštite životne sredine. Savet uključuje Dansku (uključujući Grenland i Farska ostrva), Island, Kanadu, Norvešku, Rusiju, SAD, Finsku i Švedsku. Rotacija predsedavajućeg vrši se svake dve godine.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA