Početna stranica > Novosti
Sjedinjene Države još nisu objavile nova imena obuhvaćena proširenim opsegom uredbe o sankcijama za pojedince i organizacije iz država Zapadnog Balkana, koji ugrožavaju mir i stabilnost regiona, saopšteno je iz Stejt departmenta.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
SAD: Proširujemo program sankcija kako bismo osigurali da možemo ciljati širi spektar malignih aktivnosti u regionu
11.06.2021. god.
Sjedinjene Države još nisu objavile nova imena obuhvaćena proširenim opsegom uredbe o sankcijama za pojedince i organizacije iz država Zapadnog Balkana, koji ugrožavaju mir i stabilnost regiona, saopšteno je iz Stejt departmenta.
"Ali ovaj mehanizam omogućava SAD da odgovori na najaktuelnije pretnje po stabilnost i da demokratske institucije napreduju", naveo je portparol Stejt Departmenta, preneo je Tanjug.
Predsednik SAD Džozef Bajden proširio je 8. juna opseg vanrednih mera za države Zapadnog Balkana, proglašenih odlukom iz 2001. godine, kao i kriterijume za uvođenje americkih sankcija.
Predsednik SAD je, kako je objašnjeno iz Stejt departmenta, potpisao novu uredbu koja nadograđuje i modernizuje postojeću, i proširuje kriterijume kako bi se pozabavili trenutnim izazovima poput korupcije i drugih akcija koje, kako navodi, ometaju ključne institucije i međunarodne sporazume, uključujući nove sporazume i institucije.
"Proširujemo naš program sankcija kako bismo osigurali da možemo ciljati širi spektar malignih aktivnosti u regionu", naveo je Stejt department.
Kako je objašnjeno, nova uredba je uključila i proširenje sankcija za one koji krše Prespanski sporazum iz 2018. godine, kojim su Makedonija i Grčka dogovorile promenu imena Makedonije u Severna Makedonija.
Kako je objašnjeno, nova uredba je uključila i proširenje sankcija za one koji krše Prespanski sporazum iz 2018. godine, kojim su Makedonija i Grčka dogovorile promenu imena Makedonije u Severna Makedonija.
Takođe, predviđaju se sankcije ukoliko se krše odluke Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, koji je naslednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.
Novom uredbom je, osim država bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), obuhvaćena i Albanija kako bi se pozabavili mrežom korupcije širom regiona.
Iz Stejt departmenta za Radio Slobodna Evropa navode da su sankcije usmerene na korupciju i podrivanje stabilnosti, i da nova uredba osigurava efikasnost u rešavanju najozbiljnijih pretnji stabilnosti u regionu, uključujući korupciju, akcije koje podrivaju demokratsku upravu i ozbiljna kršenja ljudskih prava.
Kako je navedeno, prethodne sankcije i dalje su na snazi.
Bela kuća je prethodno saopšila da sankcije podrazumevaju zabranu ulaska u SAD i zamrzavanje imovine i finansija na teritoriji SAD, a američkim građanima je zabranjeno da učestvuju u transakcijama sa licima koja su na listi sankcionisanih.
Uredba o sankcijama je na snazi već 20 godina, a prvi put je ovu uredbu doneo tadašnji predsednik SAD Džordž Buš mlađi 2001. godine.
- Izvor
- Tanjug
- foto: © RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















