Početna stranica > Novosti

RT: SAD sankcionisale najveću firmu za iskopavanje dijamanata

RT: SAD sankcionisale najveću firmu za iskopavanje dijamanata
08.04.2022. god.
Najnovija runda sankcija usmerena je na državne kompanije Rusije, uključujući veliki koncern za vađenje dijamanata

Sjedinjene Države su uvele još jedan nivo sankcija Moskvi, ovog puta usmerenih na državna preduzeća, uključujući jednu od najvećih svetskih rudarskih kompanija i vodeću kompaniju ruske brodogradnje.

Ministarstvo finansija i Stejt department predstavili su nove sancije, saopštivši da će pogoditi rusku rudarsku kompaniju "Alrosa" i "Ujedinjenu brodogradnju", navodeći kao razlog vojnu operaciju u Ukrajini.

„Ove sankcije će nastaviti da vrše pritisak na ključne subjekte koji omogućavaju i finansiraju ničim izazvan rat u Rusiji“, rekao je visoki zvaničnik Ministarstva finansija Brajan Nelson, takođe obećavajući da će se nastaviti napori da se „ograniči pristup imovini Kremlja“.

"Alrosa" je najveća svetska firma za iskopavanje dijamanata po obimu i odgovorna je za oko 90% kapaciteta Rusije, a njen izvoz je samo prošle godine iznosio više od 4,5 milijardi dolara.

U međuvremenu, za "Ujedinjenu brodogradnju", korporaciju za koju je rečeno da proizvodi „skoro sve ruske ratne brodove“, odvojeno je uveo sankcije Stejt departmenta, zajedno sa 28 podružnica i osam pojedinaca.

Kao rezultat toga, sva imovina sa sedištem u SAD-u koja pripada dvema kompanijama i njihovim filijalama biće zaplenjena, dodaje se u saopštenju, uz napomenu da će američkim građanima takođe biti zabranjeno da posluju sa sankcionisanim subjektima.

Ponovne mere su usledile nakon naleta nedavnih sankcija Moskvi od strane Bajdenove administracije i dugog niza zapadnih saveznika, osmišljenih da „osakate“ i „izoluju“ rusku ekonomiju. Ranije u četvrtak, Evropska unija je glasala za potpuni embargo na rusku energiju. Iako neobavezujuća rezolucija, omogućava nekim državama članicama da zaobiću sankcije, odnosno zemlje koje su zavisne od ruske nafte, uglja ili gasa. Predlog je usvojen velikom većinom sa 513 za 22 glasa, uz 19 uzdržanih.

Vašington je ranije uveo potpunu zabranu uvoza ruskog uglja, gasa i nafte, a Bela kuća je saopštila da bi SAD trebalo da „smanje kolektivnu zavisnost od ruske energije i zadrže pritisak“ na predsednika Vladimira Putina. Zabranu su verifikovali kroz zakon poslanici u četvrtak u dva odvojena glasanja.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA