Početna stranica > Novosti
NATO je na tužbe žrtava bombardovanja Srbije 1999. godine uz upotrebu osiromašenog uranijuma odgovorio da ima pravni imunitet prema sporazumu sa srbskom vladom iz 2005. godine, izjavio je za RIA Novosti srbski advokat Srđan Aleksić.
Srbski advokat je ranije rekao za RIA Novosti da su 20. januara Višem sudu u Beogradu podnete dve nove tužbe protiv NATO-a od strane žrtava bombardovanja sa osiromašenim uranijumom 1999. godine. Prva takva tužba protiv NATO-a od pojedinaca podneta je 20. januara 2021. godine. Srbskom advokatu pomaže italijanski advokat Tartalja, koji je uspešno zastupao interese italijanske vojske i dobio preko 260 sudskih odluka koje su već stupile na snagu.
„Kancelarija za vezu NATO-a u Srbiji je u izjavi sudu istakla da ima puni imunitet pod jurisdikcijom Srbije na osnovu sporazuma sa Zajednicom Srbije i Crne Gore `o učešću u tranzitu i podršci mirovnim operacijama`. iz 2005. godine i ugovorom iz 2006. godine, po kome je osnovana kancelarija za vezu u Beogradu“, rekao je Aleksić.
"Ali nijedan od ovih sporazuma ne daje imunitet NATO-u kao organizaciji, a primena imuniteta ne može biti retroaktivna. Dakle, NATO ne može dobiti imunitet za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i za nezakonitu agresiju po sporazumu iz 2005. godine. U našem slučaju bombardovanja osiromašenim uranijumom koja su dovela do civilnih, vojnih i policijskih žrtava, NATO je odgovoran za povredu prava na život i nanetu štetu“, naglasio je srbski advokat.
Aleksić sada čeka zakazivanje prvog ročišta po tužbenim zahtevima Višeg suda u Beogradu, verovatno ove jeseni.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
NATO saopštio da „ima pravni imunitet“ za bombardovanje SR Jugoslavije osiromašenim uranijumom i ratne zločine protiv civila
26.05.2022. god.
NATO je na tužbe žrtava bombardovanja Srbije 1999. godine uz upotrebu osiromašenog uranijuma odgovorio da ima pravni imunitet prema sporazumu sa srbskom vladom iz 2005. godine, izjavio je za RIA Novosti srbski advokat Srđan Aleksić.
Srbski advokat je ranije rekao za RIA Novosti da su 20. januara Višem sudu u Beogradu podnete dve nove tužbe protiv NATO-a od strane žrtava bombardovanja sa osiromašenim uranijumom 1999. godine. Prva takva tužba protiv NATO-a od pojedinaca podneta je 20. januara 2021. godine. Srbskom advokatu pomaže italijanski advokat Tartalja, koji je uspešno zastupao interese italijanske vojske i dobio preko 260 sudskih odluka koje su već stupile na snagu.
„Kancelarija za vezu NATO-a u Srbiji je u izjavi sudu istakla da ima puni imunitet pod jurisdikcijom Srbije na osnovu sporazuma sa Zajednicom Srbije i Crne Gore `o učešću u tranzitu i podršci mirovnim operacijama`. iz 2005. godine i ugovorom iz 2006. godine, po kome je osnovana kancelarija za vezu u Beogradu“, rekao je Aleksić.
"Ali nijedan od ovih sporazuma ne daje imunitet NATO-u kao organizaciji, a primena imuniteta ne može biti retroaktivna. Dakle, NATO ne može dobiti imunitet za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i za nezakonitu agresiju po sporazumu iz 2005. godine. U našem slučaju bombardovanja osiromašenim uranijumom koja su dovela do civilnih, vojnih i policijskih žrtava, NATO je odgovoran za povredu prava na život i nanetu štetu“, naglasio je srbski advokat.
Aleksić sada čeka zakazivanje prvog ročišta po tužbenim zahtevima Višeg suda u Beogradu, verovatno ove jeseni.
- Izvor
- Tanjug
- Šef NATO-a Jens Stoltenberg, foto: nato.int/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















