Početna stranica > Novosti

Ruski kosmonaut postavio novi svemirski rekord

Ruski kosmonaut postavio novi svemirski rekord
04.02.2024. god.
Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

 Ruski kosmonaut Oleg Kononenko postavio je novi rekord za najviše vremena provedenog na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), saopštila je ruska svemirska agencija Roskosmos.


Prethodni rekord pripao je drugom Rusu, Genadiju Padalki, koji je tokom svojih pet misija boravio u orbiti 878 dana, 11 sati, 29 minuta i 48 sekundi.

Padalkino dostignuće je u subotu u 11:30:08 po moskovskom vremenu (11:30:08 GMT) nadmašio Kononenko, objavio je Roskosmos na društvenim mrežama.

To je peta misija na ISS za Kononenka, koji je prvi put otputovao u svemir 2008.

Sadašnja posada stanice trebalo bi da se vrati na Zemlju 23. septembra, što znači da će 59-godišnjak postati prvi čovek koji će preći cifru od 1.000 dana u svemiru.

Odgovarajući na pitanje RT-a iz orbite, Kononenko je rekao da bi ISS mogao da smatra svojim domom nakon što je tamo bio 878 dana. „Dom je mesto gde su vaša porodica i vaši prijatelji. Mnogi moji prijatelji su kosmonauti i astronauti“, objasnio je on.

U odvojenom intervjuu novinskoj agenciji Tass, kosmonaut je insistirao da „leti u svemir da radi posao koji volim, a ne da postavlja rekorde“. Rekao je da više nije ponosan na svoje lične uspehe, već na činjenicu da rekord za najviše vremena provedenog u svemiru ostaje u rukama Rusa.

Na pitanje kako je na njega uticao tako dug boravak u orbiti, Kononenko je odgovorio: „Odlazak u svemir, naravno, ne poboljšava zdravlje, ali uvek vodim aktivan način života i redovno vežbam i na Zemlji i u svemiru. ”

„A sa psihološke tačke gledišta, tokom rada u orbiti ne osećam nikakvu deprivaciju ili izolaciju“, naglasio je on i dodao da „prijateljska atmosfera, međusobna podrška i razumevanje svih članova posade ostaju nepromenjeni na stanici“ u svakom trenutku.

PROČITAJTE JOŠ: Rusija upozorava na starost Međunarodne svemirske stanice
Kononenka su pitali i da li planira da ode u šestu misiju u svemir. On je odgovorio da će „vreme pokazati… Ja ću se samo truditi da svoj posao radim profesionalno i sa zadovoljstvom“.

Prema podacima NASA-e, američki astronaut koji je proveo najviše vremena na ISS-u je Pegi Vitson, koja je radila u svemiru 655 dana.


Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Sputnik / Alexey Filippov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA