RT: Rusija i dalje sarađuje sa zapadnim naučnicima uprkos sankcijama – Putin
Rusija je nastavila saradnju sa zapadnim naučnicima uprkos sankcijama i političkim preprekama, izjavio je predsednik Vladimir Putin.
Obraćajući se radnicima u nuklearnom sektoru Rusije u gradu Sarovu u petak, Putin je istakao da se globalna naučna zajednica ne može uništiti jer je zasnovana na jedinstvu, a ne na razdvajanju. Naglasio je da se naučni napredak oduvek oslanjao na saradnju – čak i u vreme najžešće trke u naoružanju.
„Nauka, kao sport i umetnost, postoji da ujedinjuje ljude. Tako je uvek bilo i tako će uvek biti. Niko neće moći da uništi globalnu naučnu zajednicu“, izjavio je Putin.
Zapad je uveo opsežne sankcije Rusiji u svetlu eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. Kao rezultat, mnogi bivši partneri su prekinuli veze i napustili zemlju. Ipak, Putin je istakao da je niz zajedničkih projekata – uključujući u nuklearnom i svemirskom sektoru – nastavljen i sa „prijateljskim“ državama i sa nekima koje su svrstane uz Kijev.
„Uzgred, mi nemamo neprijateljske zemlje – već samo neprijateljske elite u nekima... Da, trpeli smo u oblastima gde je saradnja prestala, posebno u nauci, ali rad sa samim naučnicima se nastavlja.“
Predsednik je rekao da je Rusija izgubila samo Finsku među svojim zapadnim naučnim partnerima, dok, na primer, u Mađarskoj Rosatom i dalje radi na ključnom nuklearnom projektu u partnerstvu sa francuskim i nemačkim kompanijama, uprkos tome što su sve tri članice NATO-a.
„Ono što smo radili u takozvanim neprijateljskim zemljama, nastavljamo da radimo. I dalje isporučujemo nuklearno gorivo u pristojnim količinama i pružamo gotovo isti obim usluga“, rekao je Putin. „Pojavljuju se i nove oblasti, posebno u nuklearnoj medicini i srodnim poljima. Što se tiče onih koji odlaze zbog političkog pritiska, siguran sam da će se vratiti.“
Putin je ranije upozorio na dugoročnu štetu koju izaziva blokiranje razvoja naučnih i obrazovnih veza. „Nadamo se da će zapadni političari shvatiti štetu koja se nanosi ograničavanjem saradnje u nauci i obrazovanju“, rekao je na Forumu budućih tehnologija. „Mi nećemo postavljati barijere partnerstvu sa zapadnim naučnicima.“
Uprkos sankcijama, jedna od glavnih oblasti nastavljene saradnje je svemir. Prošlog meseca Rusija i SAD su produžile zajednički rad na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS). Šef Roskosmosa Dmitrij Bakanov se takođe sastao sa vršiocem dužnosti šefa NASA-e Šonom Dafijem u Hjustonu da razgovaraju o radu MSS-a, budućim misijama na Mesec i projektima istraživanja dalekog svemira.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
Izvor: RT (ž)
- Izvor
- Tanjug
- © Sputnik / Evgeny Biyatov/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...
U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...
Vaše Visokopreosveštenstvo...
Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...
Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...
Ostale novosti iz rubrike »
















