Početna stranica > Novosti

RiTE Ugljevik uzima toplovod opštini

RiTE Ugljevik uzima toplovod opštini
22.08.2012. god.
BANJALUKA - Iako je poslovala sa gubitkom „Rudnik i termoelektrana Ugljevik“, odlučila se da poslovnu sreću okuša u agraru, kada im već u energetici ne ide kako treba.

 Tako je tamošnji menadžment sastavljen po partokratskom kriteriju od nekadašnjih PDP-ovaca, a sada revnosnih SNSD-ovaca došao na „genijalnu“ ideju da osnuje firmu-kćerku pod nazivom „Terom nova“, d.o.o.
            Djelatnosti ove firme su pervenstveno gajenje usjeva, uzgoj krava, goveda i bivola, ali i trgovina, preseljenje, djelatnosti restorana i usluge dostave hrane?!
            Na ovakvo eksperimentisanje u javnim poreduzećima javnost je odavno navikla da nije komplikacije koja je nastala po drugom osnovu.
            Naime, termoelektrana "Ugljevik" proizvodi i toplotnu energiju i vlasnik je postojeće toplovodne mreže, ali je grijanje grada u nadležnosti lokalne vlasti.
           Tako je bilo sve do prije neki dan kada je,  odlukom o osnovanju nove firme,  ta imovina prepisana u njeno vlasništvo iako je ta djelatnost u nadležnosti lokalne zajednice.
           Tako bi "Termo-nova" trebalo da se bavi i distribucijom toplotne energije, koja je bolno neriješeno pitanje u Ugljevika iako je u čitavnom nizu pobrojanih djelatnosti „Termo nove“ navedeno  „gajenje svih vrsta žitarica, osim riže, zatim raznog voća i biljaka, pa i za pravljenje napitaka, kao i uzgoj skoro svih životinja“, ali i istovremeno proizvodnja i snabdijevanje parom i klimatizacija.
           Osim poljoprivrede i stočarstva novoonosvano Društvo s ograničenom odgovornošću Rudnika i Termoelektrane Ugljevik registrovano je i za sve vrste trgovine, odmarališta, kampova i prostora za kampovanje..., ali i za djelatnosti keteringa i ostale djelatnosti pripreme i posluživanja hrane i pića.
            Preduzeće je ovlašćeno da obavlja i spoljno-trgovinsko poslovanje u okviru svih brojnih registriranih djelatnosti, stoji u izvještaju o odluci o osnivanju „Termo nove“, usvojenoj na nedavno održanoj redovnoj godišnjoj Skupštini akcionara Zavisnog preduzeća „Rudnik i Termoelektrana Ugljevik“ AD Ugljevik.
             Imajući u vidu da je vrh vlasti  RiTE Ugljevik zajedno sa resursima uglja poklonio ruskom tajkunu Rašidu Serdarovu, domaćim energetičarima ne preostaje ništa drugo nego da se prekvalifikuju za sjemenarstvo i ketering.
             To je izlaz za nuždu, a ona je velika, jer je nevjerovatnom galantnošću „onog koji se pita“ „Comsar energy limited” s Kipra, u vlasništvu Rašida Serdarova, prošle godine počašćen dvijema  koncesijama na eksploataciju uglja na ležištima „Delići, Peljave-Tobut“ koje se procjenjuje na oko 45 miliona tona te koncesiju na izgradnju trećeg bloka termoelektrane u RiTE Ugljevik.
              Za ovu investiciju Sardarov je 2010.godine registrovao firmu na Kipru, a zatim je u RS-u formirano privredno društvo „Comsar Energy Republika Srbska“, u kojem Termoelektrana Ugljevik ima svega 10 posto udjela. Za 24.august najavljena je vanredna sjednica Skupštine akcionara RiTE Ugljevika, a u  dnevnom redu je i promjena djelatnosti.
               Naime, osim proizvodnje električne energije, snabdjevanja i trgovine strujom i vađenja uglja „Comsar Energy Republika Srbska“, trebalo bi da se bavi i drumskim prevozom robe, i, kako stoji u aneksu ugovora - uslugama preseljenja!



  • Izvor
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »