Početna stranica > Novosti

Sistematski uništena "Toplana" u Gradišci

Sistematski uništena
03.09.2012. god.
BANJALUKA - Umjesto da javna preduzeća izvede na put oporavka, SNSD-ova vlast je u proteklim godinama pokazala kako se sistematski guraju u finansijsku provaliju javna komunalna preduzeća, koja su prethodno izuzeli iz nadležnosti lokalnih zajednica u cijeloj Republici Srbskoj.

 Posebno u opštinama gdje su svoju lokalnu vlast kombinovali sa republičkom pri čemu su ta preduzeća tretirana kao stranačka u funkciji uhljebljenja partijskih aparatčika.

 
          Osim banjalučke, očit primjer devastacije nekada uspješnih preduzeća je i „Toplana“ u Gradišci, koja  je dovedena do apsurda da čak nema prihode ni da pokrije troškove materijala.
 
           Ovi porazni podaci taksativno su navedeni u revizorskom izvještaju o radu ovog uništenog komunalnog preduzeća.
 
           Firma ima značajne gubitke u poslovanju, koje je ostavarilo u proteklih nekoliko godina.
 
           Ukupan gubitak preduzeća na dan 31.decembra 2011. godine iznosio je 3.693.574 KM i  kao takav bio je veći iznad kapitala za 1.560.076 KM.      
 
            Sve ovo dovodi do zaključka da, ukoliko se nastavi ovakav trend poslovanja, gubitak „Toplane“ u Gradišci će i dalje rasti, a time će biti dodatno ugroženo načelo stalnosti poslovanja, ukazala je revizija.
 
             Jednostavnije rečeno, „Toplana“ će pod ključ, jer sa ovakvim upravljanjem od strane SNSD-ovih kadrova smrzavanje u predstojećoj grejnoj sezoni prijeti  svim stanovnicima te opštine.
 
             Njena, SNSD-ova vlast, umjesto da pomogne, „Toplanu“ je dodatno gurnula niz finansijski ambis.
 
            Naime, u revizorskom izvještaju o radu te firme u 2011. precizira se da je to komunalno preduzeće na kraju 31.decembra 2010.godine imalo kratkoročna potraživanja od 439.863 KM, a odnosila su se na potraživanja od opštine Gradiška po osnovu knjižnog zaduženja za disparitet cijena mazuta i ostalih ulaznih komponenti i cijene usluga grijanja za 2010.godinu.
 
             Međutim, godinu dana kasnije, ni isplate duga, niti nade da će do toga ikada doći.
 
             Preciznije, 31.decembra 2011. godine opština Gradiška je u cijelosti osporila navedeno potraživanje, pa je izvršen direktan otpis ovih potraživanja na teret rashoda „Toplane“.
 
             Uz to,  preduzeće je milionski opterećeno kreditima, u koje ga je gurala lokalna vlast.
 
              Kako bi „zatvorila“ raniji kredit, „Toplana“ je uzela novi zajam od tri miliona maraka, krajem prošle godine.
 
              Iako je banka bliska SNSD-u, kredit je više nego komercijalni i to sa godišnjom kamatnom stopom od 7,25 posto.
 
              Za obezbjeđenje kredita bila je neophodna i garancija opštine Gradiška koja je i sama potonula u kredite koji se broje desetinama miliona maraka, a koje će, kako je SNSD i predvidio, platiti sami građani koje niko ništa i nije pitao.


  • Izvor
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Intervju sa Pavlom Bušujevim, rukovoditeljem Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta za zemlje ZND...


U intervjuu za RGM.Žurnal, Pavel Bušujev, šef Odeljenja za balkanske studije Instituta zemalja ZND, govorio je o mentalitetu vlasti i naroda na Balkanu, o tome koje glasine ostaju puka...


Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...


Ostale novosti iz rubrike »