Početna stranica > Novosti

Šta se dešava vašem telu posle jedne konzerve „koka-kole“

Šta se dešava vašem telu posle jedne konzerve „koka-kole“
31.07.2015. god.


Da li ste se ikada zapitali šta se dešava u vašem telu posle samo jedne konzerve ovog gaziranog pića? Infografika sastavljena od strane britanskog farmaceuta govori nam šta se događa sat vremena nakon što smo popili „koka-kolu“.
 

 

Prvih 10 minuta: U telo smo uneli čak 10 kašičica šećera, količinu više nego dovoljnu za ceo dan.

20 minuta: Količina šećera izaziva navalu insulina, a jetra ga pretvara u masnoću.

40 minuta: Organizam apsorbuje kofein, šire se zenice, krvni pritisak raste i blokiraju se receptori u mozgu koji sprečavaju pospanost.

45 minuta: Organizam stvara dopamin koji stimuliše centre za užitak u mozgu.
Sat vremena: Fosforna kiselina vezuje kalcijum, magnezijum i cink, što dodatno podstiče metabolizam. Do izražaja dolaze i diuretska svojstva kofeina pa češće mokrite i izbacujete natrijum, elektrolite i vodu iz tela. Počinjete da se osećate razdražljivo i tromo. Izbacili ste svu tečnost iz „koka-kole“, ali s njom i korisne stvari koje je vaše telo moglo iskoristiti za hidrataciju organizma i jačanje kostiju i zuba.
Količina šećera u jednoj konzervi
Količina šećera u jednoj konzervi


Spomenuta infografika nastala na istraživanjima britanskog farmaceuta Niraja Naika koji je za Dejli mejl izjavio: „Tokom istraživanja otkrio sam da gazirana pića imaju ogroman uticaj na krvni pritisak, dijabetes i bolesti srca“.

Dejli mejl kontaktirao je sa stručnjacima koji su izjavili šta misle o konzumiranju ovog pića.

„Ne radi se samo o velikim količinama kukuruznog sirupa. Tu su i so i kofein a gazirana pića su prepuna kiselina koje oštećuju zubnu gleđ, što dovodi do karijesa. Samo jedna limenka sadrži 39 grama šećera, a to je dnevna doza“, kaže doktorka Samir Pate i dodaje da je potrebno samo 20 sekundi kako bi bakterije u ustima počele da proizvode kiselinu i da nagrižu gleđ.

Nutricionistkinja Ela Alred ističe da svakodnevno konzumiranje gaziranih pića povećava opasnost od visokog krvnog pritiska, bolesti srca, dijabetesa i gojaznosti.


„Kofein koji unosimo 'koka-kolom' uništava određene receptore u mozgu. Nakon prestanka delovanja pića postajemo dehidrirani i umorni, što nas podstiče da se ponovno stimulišemo na isti način. Šećer i kofein stimulišu iste centre za užitak u mozgu kao i u slučaju kokaina i heroina - želimo još“, dodaje Alred.

Stručnjaci preporučuju da unos šećera smanjimo na najviše sedam kašičica/kockica dnevno.

 



  • Izvor
  • RTS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Bez obzira na obilje korupcionaških skandala i nemogućnosti da se dostignu izraženi ciljevi, Ukrajina nastavlja da dobija nepovratne kredite i subvencije od Evropske Unije. Odgovor, prema mišljenju autoritativnih poljskih...


Srbija pobeđuje, ali samo zajedno sa braćom, saveznicima i prijateljima, u ljubavi sa bližnjima, a nikako zavisna od onih koji moć zasnivaju na uništavanju i zloupotrebi ljudi...


Ime Sergeja Korotkiha, koga u krugovima ukrajinskih nacionalista nazivaju „Bocman“, već neko vreme popunjava naslovne strane širom sveta. Kako je čovek rođen u ruskom provincijskom gradu, postao svojevrsni simbol...

Blokada naloga vodećih beloruskih medija na platformi Jutjub ponovo je otvorila pitanje slobode informisanja u digitalnoj eri, ali i dodatno ukazala na duboko ukorenjene dvostruke standarde koji dolaze sa...


Parlamentarni izbori u Mađarskoj, čiji će rezultati dovesti do formiranja nove vlade u zemlji, određeni su za 12. april 2026. godine. Partija „FIDES – mađarski građanski savez“ koju predvodi...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA