Početna stranica > Novosti

Čepurin: Najezda migranata je „arapska jesen“ - bumerang za izazivače „arapskog proleća“

23.08.2015. god.


Izbeglice sa Bliskog istoka su u prihvatnim centrima smeštene u civilizovanim uslovima, a Srbija se humano odnosi prema njima, ocenili su ministar za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i ambasador Rusije Aleksandar Čepurin, pri obilasku privremenog centra u Kanjiži.

Čepurin je istakao da je, na osnovu onoga što je video u Preševu, Beogradu, a sada i u Kanjiži, odnos srbskog naroda prema migrantima jako human i oni moraju da budu zahvalni državi što im je omogućen smeštaj u civilizovanim uslovima, kao i prelazak preko Srbije.

Nazivajući masovan talas migranata „arapska jesen“, Čepurin je rekao da je taj talas nastavak „arapskog proleća“ koji se „kao bumerang vraća onima koji su sve to započeli“.

„Moramo maksimalno humano da se odnosimo prema migrantma“, rekao je Čepurin ističući da rusko-srbski humanitarni centar aktivno radi na pomoći u zbrinjavanju migranata.

Ministar Vulin je rekao da je od prvog januara do 20. avgusta u Srbiju ušlo bezmalo 90.000 registrovanih tražilaca azila od kojih je samo u avgustu 23.057.

„Brojevi su ogromni, ali uspeli smo da svim migrantima obezbedimo hranu, medicinski ih zbrinemo... ovuda niko nije prošao, a da nije osetio pomoć Srbije“, poručio je Vulin.

On je podsetio da će u skladu sa najavama premijera Aleksandra Vučića, privremeni prihvatni centar, poput onih u Kanjiži i Preševu, biti izgrađen i u Beogradu, kako bi se oslobodio centar grada, a migrantima omogućilo da potrebe zadovolje na jednom mestu.

Vulin je naglasio da su predstavnici Crvenog krsta i UN, tokom nedavnih razgovora u Ženevi, istakli da vide Srbiju kao primer humanosti i organizovanosti.

Posebno su istakli, kako je rekao, da je naš premijer, jedini koji je dva puta obišao migrante što su shvatili kao dokaz kako se Srbija odnosi prema ljudima u nevolji.

Prema rečima Vulina, u Ženevi su istakli kao primer na koji način treba rešavati probleme migranata, a Srbiju kao organizovanu državu u kojoj se ljudi ponašaju humano.

„Srbija je, iako manja i siromašnija od drugih na ovom prostoru, kada je humanost u pitanju, pokazala da je mnogo veća i organizovanija“, rekao je ministar.

Komentarišući dešavanja na grčko-makedonskoj granici, ministar je rekao da ne želi da se meša u unutrašnje poslove Makedonije kada je reč o odnosu prema migrantima i istakao da u našoj zemlji nije bilo nikakvih incidenata i da je ponosan i na državu i na građane.

„Želim da makedonska policija ima manje problema, a mi ćemo raditi kao i do sada“, rekao je Vulin.

On je zahvalio Srbsko-ruskom humanitarnom centru na pravovremenoj i konkretnoj pomoći koja je omogućila da se u Preševu i Kanjiži reše problemi zbrinjavanja migranata.

Zahvaljujući njihovim donacijama, dodao je ministar, smeštajni kapaciteti u prihvatnim centrima u Preševu i Kanjži povećani su na 1.400 mesta gde ljudi mogu da budu zbrinuti u skladu sa najvišim standardima.

Privremeni prihvatni centar za migrante na vašarištu u Kanjiži radi već 11 dana i za to vreme kroz njega je prošlo oko 10.000 ljudi.

Opremanje centra pomogao je Srbsko-ruski humanitani centar koji je obezbedio 24 šatora, agregat za struju kao i 150 ćebadi.

Kodirektor Srbsko-ruskog humanitarnog centra Viktor Safjanov je rekao da taj centar aktivno učestvuje u zbrinjavanju migranata podsećajući da je pomogao i opremanja prihvatnog centra u Preševu.

On je istakao i da je odlična saradnja sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao i sa MUP-om i Sektorom za vanredne situacije.

Šef Visokog komesarijata UN za izbeglice u Srbiji Hans Fridrih Šoder ocenio je da je prihvatni centar rezultat dobre koordinacije Vlade i lokalne samouprave kako bi se obezbedilo mesto gde migranti mogu privremeno da se smeste i imaju krov nad glavom, naročito po ovakvom vremenu.

On je istakao da je pomoć tog centra došla u pravom tenutku kada je počelo kišovito vreme, da migranti u centru imaju dobre uslove kao i da će UNHCR nastaviti da pomaže srbskoj vladi.

Predsednik pokrajinske skupštine Ištvan Pastor izrazio je zadovoljstvo što je prihvatni centar na vašarištu proradio kao što je bilo planirano i zahvalio se lokalnoj samoupravi, donatorima, ali i građanima Kanjiže.

„Sada su ovde stvoreni uslovi da migranti na normalan način provedu neko vreme pre nego što nastave put, a istovremeno je i rasterećen centar grada“, rekao je Pastor.

Jedan od zbrinutih migranata je i Hasan, student mašinstva iz Sirije.

Kako je rekao novinarima, na putu je od početka avgusta, već je pokušao da uđe u Mađarsku ali nije uspeo i već tri dana je u Prihvatnom centru u Kanjiži.

U ratu koji traje u njegovoj zemlji izgubio je majku, brata i sestru i kako kaže, želja mu je da ode u Švedsku, da tamo nastavi studije jer su mu tamo još dva brata koji su mu jedina ostala.

Prema rečima nadležnih u prihvatnom centru, trenutno se u njemu nalazi 120 migranata, a kapacitet je 800 ljudi.

U centru migranti imaju adekvatan smeštaj, toalete, kontejner sa tuš kabinama, kako bi zadovoljili higijenske potrebe dok ih dva puta nedeljno posećuju lekarske ekipe.

U tom centru migranti mogu da se odmore i zaleče kako bi posle nekoliko sati, a najviše nekoliko dana nastavili svoj put.

Vulin: Srbija je spremna za svaki broj migranata

Srbija je spremna za svaki broj migranata koji bude ušao u našu zemlju, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin dodajući da je bezbednost države u tom pogledu zaštićena.

„Spremni smo za svaki broj migranata, i da svakome od njih obezbedimo zaštitu, hranu, lek. Koji broj njih će ući u Srbiju - na to ne možemo da utičemo jer Srbija to nije izazvala pa neće moći ni da reši", rekao je Vulin u Kanjiži na konstataciju novinara da veliki broj migranata čeka na makedonksko-grčkoj granici u nameri da dođu u Srbiju.

Ministar je naveo i da hrana, lekovi kao i najosnovnije što država obezbeđuje za migrante, Srbiju dnevno košta nešto više od 15.000 evra.

Na pitanje da li je bezbednost države ugrožena, Vulin je rekao da sve što se može uraditi na planu bezbednosti država radi, svima se uzimaju otisci prsta, svako ko uđe u zemlju se fotogafiše. Izuzetno dobar rad MUP-a i Vojske Srbije je garant da svaku bezbednosnu pretnju kontrolišemo, rekao je ministar.

„Mnogo ljudi je ušlo u Srbiju, ne možemo za svakog da znamo da li je i u kojoj meri bezbednosna pretnja, ali zahvaljujući radu MUP-a i drugih bezbednosnih struktura uspešno štitimo bezbednost zemlje“, ocenio je Vulin.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Bez obzira na obilje korupcionaških skandala i nemogućnosti da se dostignu izraženi ciljevi, Ukrajina nastavlja da dobija nepovratne kredite i subvencije od Evropske Unije. Odgovor, prema mišljenju autoritativnih poljskih...


Srbija pobeđuje, ali samo zajedno sa braćom, saveznicima i prijateljima, u ljubavi sa bližnjima, a nikako zavisna od onih koji moć zasnivaju na uništavanju i zloupotrebi ljudi...


Ime Sergeja Korotkiha, koga u krugovima ukrajinskih nacionalista nazivaju „Bocman“, već neko vreme popunjava naslovne strane širom sveta. Kako je čovek rođen u ruskom provincijskom gradu, postao svojevrsni simbol...

Blokada naloga vodećih beloruskih medija na platformi Jutjub ponovo je otvorila pitanje slobode informisanja u digitalnoj eri, ali i dodatno ukazala na duboko ukorenjene dvostruke standarde koji dolaze sa...


Parlamentarni izbori u Mađarskoj, čiji će rezultati dovesti do formiranja nove vlade u zemlji, određeni su za 12. april 2026. godine. Partija „FIDES – mađarski građanski savez“ koju predvodi...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA