Početna stranica > Novosti

Protesti „No Kings“ šire se širom SAD

Protesti „No Kings“ šire se širom SAD
29.03.2026. god.
Demonstranti protestuju protiv politike Trampove administracije i rasta troškova života


Hiljade ljudi širom Sjedinjenih Država pridružile su se protestima „No Kings
“ (Bez kraljeva)  protiv predsednika Donalda Trampa, okrivljujući ga za posrnulu ekonomiju, rast troškova života i sukob sa Iranom.

Ove demonstracije predstavljaju treći talas protesta pokreta „No Kings“ na nacionalnom nivou, koji je pokrenuo proteste širom zemlje u junu 2025. godine. Skupovi se održavaju pod sloganom: „Bez kralja, bez krune, nećemo odustati.“

U subotu su se mase okupile u velikim gradovima, predgrađima i manjim zajednicama, pevajući, skandirajući i noseći transparente, a organizatori navode da je najmanje polovina skupova održana u uporištima Republikanaca.

„Ovi skupovi su mesto gde svako može da dođe i ostvari svoja prava kao Amerikanac, na patriotski i bezbedan način“, izjavila je za CNN Ezra Levin, suosnivač organizacije Indivisible, koja je prošle godine pokrenula pokret „No Kings“.

Organizatori su naveli da protesti nisu usmereni na jedan konkretan zahtev, već da odražavaju široko protivljenje politici Trampove administracije. Demonstranti su nosili parole koje su ukazivale na pitanja kao što su imigraciona politika, izbori, različitost i rat sa Iranom.

Na jednom transparentu u Atlanti pisalo je: „Ne možemo da priuštimo ni rat ni gorivo.“

Veliki marševi zabeleženi su u San Francisku i Los Anđelesu. U Teksasu su protesti održani u Dalasu, Arlingtonu i Fort Vortu. Demonstrante u Bojnton Biču na Floridi lokalni zvaničnici opisali su kao „veoma entuzijastične“.

Glavni skup održan je u Mineapolisu, u državi Minesota, žarištu Trampovog oštrog obračuna sa ilegalnom imigracijom, gde su američki državljani Aleks Preti i Rene Gud u januaru smrtno stradali od metaka federalnih agenata.

Okupljenima se obratio američki senator Berni Sanders, upozorivši na, kako je rekao, „trenutak bez presedana i opasan trenutak u američkoj istoriji“.

„Nećemo dozvoliti da ova zemlja sklizne u autoritarizam ili oligarhiju“, poručio je. „U Americi će vladati narod.“

Rok legenda Brus Springstin, koji je nastupio na skupu, opisao je Minesotu kao „inspiraciju za celu zemlju“, dok je guverner Tim Volc kritikovao federalnu imigracionu politiku.

Portparolka Bele kuće Ebigejl Džekson odbacila je demonstracije kao „seanse terapije za Trampovu maniju“, rekavši da su jedini zainteresovani za prisustvo bili novinari plaćeni da ih prate.

Izvor:
 RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: San Francisco Chronicle/Hearst Newspapers / Getty Images/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Bez obzira na obilje korupcionaških skandala i nemogućnosti da se dostignu izraženi ciljevi, Ukrajina nastavlja da dobija nepovratne kredite i subvencije od Evropske Unije. Odgovor, prema mišljenju autoritativnih poljskih...


Srbija pobeđuje, ali samo zajedno sa braćom, saveznicima i prijateljima, u ljubavi sa bližnjima, a nikako zavisna od onih koji moć zasnivaju na uništavanju i zloupotrebi ljudi...


Ime Sergeja Korotkiha, koga u krugovima ukrajinskih nacionalista nazivaju „Bocman“, već neko vreme popunjava naslovne strane širom sveta. Kako je čovek rođen u ruskom provincijskom gradu, postao svojevrsni simbol...

Blokada naloga vodećih beloruskih medija na platformi Jutjub ponovo je otvorila pitanje slobode informisanja u digitalnoj eri, ali i dodatno ukazala na duboko ukorenjene dvostruke standarde koji dolaze sa...


Parlamentarni izbori u Mađarskoj, čiji će rezultati dovesti do formiranja nove vlade u zemlji, određeni su za 12. april 2026. godine. Partija „FIDES – mađarski građanski savez“ koju predvodi...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA