Milan Brkić: Za ubistvo železare pozovi Esmark
Kompanija ESMARK – za koju upućeni tvrde da je pred bankrotom a koja pokušava da se od njega spase tako što bi se dokopala srpske Železare Smederevo odnosno oko 200 miliona dolara obrtnog kapitala koji uz nju ide – suočena je sa brojnim tužbama za prevare u svojoj Americi.
Nju su tužili kako lokalni partneri u SAD, tako i multinacionalna kompanija kakvu predstavlja jedan od najvećih proizvođač čelika na svetu ArcelorMittal.
Bezbrojne su tužbe pred američkim sudovima protiv ESMARK-a i vlasnika te kompanije sa imidžom kontroverznog biznismena Džejms Bušar za razne vidove zloupotreba, ugrožavanja prava radnika, nekorektan odnos prema partnerima i slično.
Tek kao ilustraciju navodimo reference za dva teksta objavljena u američkim medijima koji o tome govore:
https://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20080509/arcelormittal-sparrows-point/?m=true
Međutim, sve rečeno nije najgore. Dok god se tzv. poslovna elita međusobno vara, to i nije najgore. U histeričnoj trci za profitom koju je nametnula vulgarna potrošaka kultura, poslovni moral nekih prethodnih vremena gotovo da je nestao. Mnogi ga više u vrhu svetskog biznisa nemaju. I dok se takvi međusobno nadigravaju nije strašno. Ali je užasno kada zbog njih trpi običan svet.
Bušar i ESMARK su dokazali da su tu spremni da idu daleko koliko čak i retko koji pokvareni kapitalisti našeg vremena. Makar zbog straha od zakona i javnog mnenja većina njih izbegava da otvoreno radi protiv društvenih interesa. To rade prikriveno. Međutim, ESMARK je iz pohlepe u svojoj matičnoj zemlji baš njega ugrozio.
Iako je ta kompanija ušla u aranžman sa saveznom državom Ohajo, na sličan način kako to sada nama predlažu, i tako savila pod kontrolu jednu tamošnju čeličanu, nju je brzo dovela do propasti. Lažni vrhunski menadžeri ESMARK-a su je uništili a mnogi radnici i njihove porodice ostale su bez hleba. Doduše, imali su vešte advokate i izbegli su odgovornost jer država Ohajo nasela na ESMARK-ova pravila koja srbska vlada za sada još nije svarila.
Sada takva kompanija ESMARK i takav njen vlasnik Bušar, žele da im država Srbija prepusti na upravljanje našu Železaru Smederevo. Drsko traže nešto što žele da unište kao da do sada nisu već provaljeni. I još pri tome demagoški radnicima nude povećanje plata od 25%.
Neki će se na to navući i podržati one koji su već mnoge radničke porodice u USA zavili u crno. A treba staviti prst na čelo i razmisliti: bolje je imati sigurnu platu koja je prilagođena sadašnjem stanju Železare i uložiti napor da ona polako počne bolje da radi, što će i radnicima doneti bolju budućnost – nego nasesti na prevarantska obećanja i brzo doživeti da i Železara Smederevo bude od strane ESMARK-a uništena kao ona u Ohaju.
O tome bi morali da razmisle i sindikati, rukovodstvo srpske Železare, i naša vlada.
Poslednja nek još jednu stvar uzme u obzir. Kratkoročno je lako ispunjavati naređenja iz Vašingtona, ali dugoročno je to opasno. Šta će bi biti sa sadašnjom vladom kada je preko 5 hiljada radnika Železare Smederevo sa svojim porodicama, i predie hiljade kooperanata, upitaju: gde je naša fabrika, gde su naše pare, gde je naša budućnost?
Niko neće prihvatiti odgovor opljačkao vas je ESMRK već će besni ljudi za to kriviti one koji to nedajbože omoguće Bušaru. A to će biti Vlada Srbije i oni koji vode privatizaciju Železare Smederevo.
Dok se to ne desi i da se to ne bi desilo neka svi relevantni imaju u vidu šta je ESMARK učinio u američkoj državi Ohajo.
O tome govori sledeći članci. U prvom je navedeno šta je ESMARK obećavao da će uraditi. Radi se o divnim pričama kakve se sada serviraju i srbskoj javnosti:
https://www.esmark.com/101112_kasich_yorkville_deal.html
Drugi tekst je posvećen onome što je ESMARK uradio. A to je temeljno uništavanje železare u Ohaju:
https://www.eafnews.com/steel-mill-demolition-underway/
Da li želimo da se tako nešto desi i u Srbiji? Ako to želimo neka naš premijer Železaru Smederevo da ESMARKU. A mi ćemo svi znati ko je odgovoran. Srbska vlada ne može da ne zna ko je Buašar i njegova firma ESMSRK. A ako vladajući to ne znaju, onda im nije mesto na vrhu države.
- Povezane teme
- Milan Brkić
- Esmark
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Međunarodni olimpijski komitet saopštio je da je odluka „zasnovana na dokazima i stručnim procenama“...
Neverovatno finale u skoku uvis obeležilo je Svetsko prvenstvo u Tokiju, a srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je bronzanu medalju. Finale je dva puta prekidano zbog jake kiše, ali je...
„Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Ostale novosti iz rubrike »
















