Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 19.03.
Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje .jpg)
Situacija na frontu za 18.03. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje

Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - Klinuti ovde ili na mapu ispod

OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 19.03.
Kijevske snage ponovo pokušale da preseku magistralu Donjeck-Gorlovka - Kijevske snage ponovo su pokušale da prodru u dubinu teritorije Donjecke Republike kod gradića Jasinovata - sa namerom da preseku strateški važnu auto-magistralu koja spaja Donjeck i Gorlovku.
Armija DNR je odbila napad.
„Čim je Jasinovatu napustila misija OEBS, počela je ukrajinska minobacačka paljba. Potom je usledio i napad za koji su korišćeni i bacači plamena. Međutim, pripadnici našeg 11-og gardijskog puka odbili su nalet mnogobrojnijeg protivnika. Imali smo jednog poginulog i pet ranjenih“ - saopštio je drugi čovek u vrhu armije DNR Eduard Basurin.
Ograničene borbe za deo magistrale Donjeck-Gorlovka kod Jasinovate traju od početka marta.
Ukrajinci su u dva navrata pokušavali da preuzmu kontrolu nad tom saobraćajnicom i uz pomoć tenkova.
Vojni vrh u Donjecku tvrdi da je ukrajinska armija kod Jasinovate dosad imala preko 30 poginulih i 73 ranjena. Međutim, njeni ukupni gubici tokom primirja su osetno veći.
Basurin je ukazao da Ukrajina kod Avdejevke upravo izgubila još pet vojnika koji su „zašli na sopstveno minsko polje i izginuli“. I to, kako je naglasio, svedoči o „niskom nivou profesionalne obučenosti pripadnika ukrajinske armije“.
Basurin je dodao da je ukrajinska armija kod Dokučajevska greškom otvorila vatru na svoju izviđačko-diverzantsku grupu i pobila četvoricu njenih članova.
Ukrajinski obaveštajci stradali u minskom polju koje su sami postavili - Ukrajinska obaveštajna grupa, u kojoj je bilo pet boraca, stradala je od mina koje je sama postavila u oblasti naselja Andrejevka, saopštio je zamenik komandanta korpusa Ministarstva odbrane samoproglašene Donjecke narodne republike Eduard Basurin.
„U oblasti Andrejevke 72. Brigada Oružanih snaga Ukrajine izgubila je obaveštajnu grupu od pet ljudi. Razlog za ono što se dogodilo je slaba profesionalna priprema vojnika koji su izašli na sopstveno minsko polje“, rekao je Basurin.
Prema njegovim rečima, u blizini Dokučajevska su poginula četvorica ukrajinskih vojnika, koji su pokušavali da izvrše borbeno izviđanje i našli se na udaru vatre jednog od odreda ukrajinske vojske.
„Našli su se pod paljbom 72. Samostalne mehanizovane brigade koja je pucala iz 82-milimetarskih minobacača u oblasti Dokučajevska. Dakle, krivica za pogibiju vojnika leži na pripadnicima 72. brigade koji su navodili paljbu“, dodao je Basurin.
Prema podacima obaveštajne službe DNR, samo za poslednja tri dana u Harkovsku vojnu bolnicu su stigla 36 ranjena ukrajinska vojnika.
„Važno je skrenuti pažnju na to da komanda Oružanih snaga Ukrajine ozbiljno umanjuje svoje gubitke. Zvanični predstavnici kaznene operacije objavili su da su poginula samo dvojica, a ranjena petorica ljudi u poslednja dva dana“, dodao je Basurin.
Intervju sa kapetanom Narodne vojske DNR Dejanom Berićem
Vežba kontranapada Narodne vojske DNR - Prvi armijski korpus oružanih snaga Narodne Republike Donjeck je održao masovne vežbe na kojima je simulirana kontraofanziva.
U vežbe je uključena bataljonsko-taktička grupa prve slovenske brigade prvog korpusa Armije DNR. Učestvovalo je više od 60 jedinica tehnike. Napredak vežbi su lično nadgledali lider DNR Aleksandar Zaharčenko i Ministar odbrane Republike.
«Vežbe su se odvile bez i jednog problema. Sva tehnika se odlično pokazala i svi su ispunili svoj zadatak. Na osnovu toga i sami možete da prosudite kakva je naša armija», rekao je Ministar odbrane Donjecke Narodne Republike Vladimir Kononov.
OEBS u kontroli na punktu Narodne vojske u Avdjejevki
MO DNR o situaciji na frontu
Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 19.03.
Kanadske sankcije Rusiji – privlačenje pažnje SAD - Šef Komiteta za međunarodne poslove Državne dume Rusije Aleksej Puškov izjavio je da je potez Kanade da pojača sankcije Rusiji jedini način da ta zemlja skrene pažnju na sebe.
„Kanada ne samo što je ispunila, nego je i prevazišla ispunjavanje zadatka SAD u vezi sa sankcijama Rusiji. To je jedini način za Otavu da na sebe skrene pažnju“, napisao je Puškov na svom nalogu na Tviteru.
Ranije je saopšteno da je Kanada proširila sankcije protiv Rusije zbog Ukrajine. Reč je o 14 kompanija i pet fizičkih lica koji su se našli na dva odvojena sankciona spiska. Kanada namerava da zamrzne imovinu kompanija i da zabrani ulazak pojedincima na svoju teritoriju.
Kanada ne tolьko vыpolnila, no i perevыpolnila zadanie SŠA po sankciяm pr. Rossii. Эto edinstv. sposob dlя Ottavы obratitь na sebя vnimanie.
— Alekseй Puškov (@Alexey_Pushkov) March 19, 2016
MSP RF: Keri u Moskvi 23. i 24. marta - Državni sekretar SAD Džon Keri posetiće Moskvu 23. i 24. marta da bi razgovarao sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom o bilateralnoj saradnji i aktuelnim međunarodnim problemima, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
„Moskvu će 23. i 24. marta posetiti američki državni sekretar Džon Keri. Tokom pregovora s ministrom inostranih poslova Ruske Federacije Sergejom Lavrovom biće razmenjena mišljenja o bilateralnoj saradnji i aktuelnim međunarodnim problemima“, navedeno je u saopštenju.
Ukrajinski poslanici ujedinjeni protiv „ruske hidre“ - U Vrhovnoj radi Ukrajine obrazovano je međupartijsko udruženje „Ofanziva“, čiji je cilj borba protiv „ruskog sveta“, saopštila je u petak služba za odnose sa javnošću partije Arsenija Jacenjuka Narodni front.
Na čelu udruženja je poslanik Narodnog fronta Andrej Levus, koji je izjavio da se nastavlja „unutrašnja okupacija“ Ukrajine u „informacionom, političkom i ekonomskom prostoru“.
„Glavni zadatak koji je pred našom grupom jeste čišćenje ekonomije od ruskog uticaja. Znamo da je oko 40 odsto sektora ekonomije i značajan deo finansijskog sektora i dalje u rukama ruskih oligarha. A oni, naravno, utiču i na ekonomiju i na politiku“, naveo je Levus.
Isto to, prema njegovim rečima, dešava se i u informacionom prostoru. „Vidimo zabranjene pevače, vidimo zabranjene kanale i brojne informacione operacije koje sprovodi Rusija na teritoriji Ukrajine“, rekao je poslanik.
On, takođe, tvrdi da je glavni zadatak udruženja „čišćenje Ukrajine od hidre ’ruskog sveta’“.
U novom udruženju je deset poslanika, među kojima su pripadnici Narodnog fronta, Levus, Sergej Visocki, Oleg Medunica, Nikolaj Knjažicki i Elena Masorina.
Kanada proširila sankcije Rusiji - Kanada je proširila sankcije protiv Rusije zbog Ukrajine, a na sankcionom spisku našle su se pojedine ruske banke i kompanije iz oblasti tehnologije i elektronike, kao i fizička lica, saopštio je ministar inostranih poslova Kanade Stefan Dion.
„Današnji koraci podržavaju široke međunarodne napore u traganju za diplomatskim rešenjem krize u Ukrajini. Komunicirajući s Rusijom, s jedne strane, i pokazujući našu čvrstu rešenost za sankcije, s druge, jačamo našu kolektivnu sposobnost da Rusiju pozovemo na odgovornost“, izjavio je Dion.
Četrnaest kompanija i pet fizičkih lica našlo se na dva odvojena spiska sankcija. Kanada namerava da zamrzne imovinu preduzeća, a da pojedincima zabrani ulazak na svoju teritoriju.
Na spisku se našlo nekoliko ruskih banaka, kompanija „Tehnorpomeksport“, holding „Tehnodinamika“, „Tehmaš“, „Ruska elektronika“, kao i holding „Švabe“ koji je u sastavu „Rosteha“.
Pored toga, na spisku su krimske luke Evpatorije, Feodosije i Jalte, kao i Jaltinski filmski studio.
Među fizičkim licima na spisku su se našli zamenik generalnog direktora koncerna „Kalašnjikov“ Eduard Jofe i ministar inostranih poslova samoproglašene Donjecke narodne republike Aleksandar Kofman.
EU poziva Rusiju da hitno oslobodi ukrajinske državljane - Lideri zemalja Evropske unije pozivaju Rusiju da pod hitno oslobodi ukrajinske državljane Nadeždu Savčenko, optuženu da je umešana u pogibiju novinara ruskog državnog televizijskog kanala u Donbasu, i Olega Sencova, osuđenog zbog organizacije terorističkih napada na Krimu.
„Juče sam s predsednikom (Ukrajine) Petrom Porošenkom razgovarao o slučaju Nade Savčenko, koja je nezakonito uhapšena u Rusiji. Razgovarao sam o tome i s liderima (EU), a od mene je zatraženo da izrazim stav EU koji je sadržan u pozivu da se pod hitno oslobode Nada Savčenko, Oleg Sencov i svi ukrajinski državljani koji su u zatvoru protivno zakonu“, rekao je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk novinarima posle samita EU u Briselu.
Ranije je Ministarstvo inostranih poslova Rusije nakon sastanka s evropskim diplomatama akreditovanim u Moskvi saopštilo da su nedopustivi pokušaji vršenja pritiska na rusko sudstvo u vezi sa slučajem Savčenkove.
Prema podacima istrage, oficir Oružanih snaga Ukrajine Nadežda Savčenko 17. juna 2014. godine bila je u bataljonu „Ajdar“ Luganske oblasti, gde je upravljala tajnim nadgledanjem i korigovanjem artiljerijske paljbe na lugansku vojsku u oblasti u kojoj su bili i civili, uključujući troje Rusa, dopisnika ruske državne televizije.
Igor Korneljuk i Anton Vološin su u tim artiljerijskim napadima poginuli. Tužilaštvo zahteva da se Savčenkova osudi na 23 godine zatvora, a advokati i optužena tvrde da je ona nevina. Donjecki sud Rostovske oblasti zakazao je izricanje presude za 21. ili 22. mart.
Ukrajinski režiser Sencov optužen je na 20 godina zatvora pod optužbom da je organizovao terorističke napade na Krimu.
Moskva: Izjava Mogerinijeve o Krimu licemerna - Moskva je iznenađena izjavom šefice evropske diplomatije Federike Mogerini o Krimu, ona je prožeta ogromnim nepoštovanjem prema žiteljima poluostrva, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije.
Mogerinijeva je u petak, na drugu godišnjicu prisajedinjenja Krima Rusiji, pozvala druge zemlje-članice Ujedinjenih nacija da prate primer Brisela i da uvedu ograničavajuće mere Ruskoj Federaciji.
Ministarstvo je saopštilo da „sudeći po tekstu izjave, Brisel ne želi da vidi realne promene na bolje u životu stanovnika Republike Krim i Sevastopolja u sastavu Rusije, za šta je ono pre dve godine u ogromnoj većini i glasalo tokom slobodnog i demokratskog ispoljavanja volje“.
„Umesto da svaki put ponavljaju neosnovane tvrdnje o nekim ’narušavanjima ljudskih prava’ i ’aneksiji Krima’, evropskim činovnicima bi korisnije bilo da više saznaju o realnoj situaciji na ruskom Krimu na osnovu objektivnih činjenica i direktnog razgovora s Krimljanima“, navelo je Ministarstvo.
Imalo bi smisla, naglašeno je u saopštenju, i da se obrati pažnja pre svega na realna narušavanja prava samih žitelja Krima, koji su se suočili s „vodenom, saobraćajnom, energetskom i proizvodnom blokadom poluostrva“ koju su organizovali ukrajinski i krimsko-tatarski nacionalisti, uz dozvolu vlasti Ukrajine.
Prodi: Rusija i Evropa da se vrate saradnji - Rusija i Evropa moraju pronaći način da prevaziđu nesuglasice i vrate se dugoročnom cilju saradnje koja je za njih jedini održiv strateški put, ocenio je bivši predsednik Evropske komisije i nekadašnji italijanski premijer Romano Prodi.
„Verujem da je i Rusiji i EU potrebno da se vrate saradnji“, rekao je Romano Prodi za televiziju RT i dodao:
„Ako to ne uradimo protraćićemo našu budućnost.“
Na pitanje zašto se održavaju sankcije protiv Rusije, iako se sporazum o miru u Ukrajini uglavnom poštuje, Prodi je rekao da je oduvek smatrao da sankcije nanose štetu obema stranama, ali da je ukrajinski problem stvorio napetost u Evropi i mnoge podele među evropskim zemljama.
„Moje je mišljenje da će biti teško okončati ih brzo, ali da moramo da počnemo (taj proces) kako bismo imali mogućnost da okončamo sankcije sredinom godine, pre leta. Ali to nije lako jer sa jedne strane imate Italiju, Mađarsku i neke druge zemlje koje dele takvo mišljenje. Sa druge strane, imate negativno mišljenje baltičkih zemalja, Poljske. Mislim da nam je potrebno snažno nemačko posredovanje u toj oblasti kako bi se pronašao potreban kompromis“, naveo je Prodi.
Povodom poziva na priključenje antiruskim sankcijama koji je šefica diplomatije EU Federika Mogerini uputila zemljama–članicama UN, bivši predsednik Evropske komisije rekao je postoji čitav spektar različitih mišljenja o tom pitanju.
„Izneo sam lično mišljenje da sankcije nisu koristan instrument za uspostavljanje mira u Ukrajini, ali njega ne dele svi“, rekao je Prodi, objasnivši da je Mogerinijeva dužna da izrazi preovladavajuću odluku evropskih zemalja.
Kremlj: Odluka Krimljana na referendumu 2014. ne može biti tema razgovora - Odluka Krimljana koji su odlučili da se priključe Rusiji na referendumu 2014. godine, ne može biti tema razgovora, izjavio je pres-sekretar predsednika Rusije Dmitrij Peskov.
Krim je jedan od regiona Rusije i nije predmet međunarodnih pregovora, poručio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov povodom poziva šefice fiplomatije EU Federike Mogerini članicama UN da se priključe antiruskim sankcijama.
„To je region Ruske Federacije, Rusija nije niti će ni sa kim ikada diskutovati o svojim regionima. U datom slučaju neophodno je odnositi se s apsolutnim poštovanjem prema izraženoj volji Krimljana i odluci koju su doneli pre dve godine. Ta odluka se ne razmatra“, rekao je Peskov.
Prema njegovim rečima, to je pitanje „koje ne može biti predmet bilo kakvih pregovora ili međunarodnih kontakata“.
Ukrajina - iz minuta u minut -
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Međunarodni olimpijski komitet saopštio je da je odluka „zasnovana na dokazima i stručnim procenama“...
Neverovatno finale u skoku uvis obeležilo je Svetsko prvenstvo u Tokiju, a srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je bronzanu medalju. Finale je dva puta prekidano zbog jake kiše, ali je...
„Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Ostale novosti iz rubrike »















