Početna stranica > Novosti

Kontrolori Bus Plus kao ’’janičari’’

Kontrolori Bus Plus kao ’’janičari’’
18.02.2012. god.

 Evo posle deset godina i ja najzad shvatih, zašto su nekadašnji DOS, prozvali ’’dosmanlijama’’.

 
Pa, zar u sred Beograda da plaćamo gradski prevoz Turskoj firmi i njihovim domaćim čaušima, a sve pod plaštom brige za bolje uslove života nas samih.
 
S obzirom, da je iz gradskog saobraćajnog preduzeća, izdvojen njegov najprofitabilniji deo, i predat turskoj kompaniji u ruke, to ispada kao da nam Turci ponovo uzimaju harač.
 
Harač je u srbskom narodu poznat kao, ’’Naplata putarine na putevima Srbije. Nekada su Turci ubirali harač, ali se kod njih znalo pravilo i red. Prilikom bežanja iz Srbije rekli su da će se ’ovi drumovi zaželeti Turaka’. Ubiranje harača ili popularno – haračlijanje sprovode domaći janičari i stalno su pod kontrolom harač-efendija. Imaju svoje uredno obeležene čadore i nije ih moguće ni zaboći ni umilostiviti’’.
 
Znači, kontrolori turskog Bus Plus sistema, dođu kao ’’janičari’’, prvih mesec dana vozimo se za džabe, a onda ko ne plati kartu biće nabijan na kolac.
 
U ovom slučaju gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, je kao Vuk Branković, predade GSP u turske ruke.
 
Izdade radnike gradskog saobraćajnog, kao u onoj srbskoj narodnoj, ’’Al’ ne viđeh Vuka Brankovića, ne viđeh ga, ne vid’lo ga sunce! On izdade čestitoga kneza, gospodara i moga i tvoga’’.
 
Elem, poranio gradonačelnik 1.februara, da se provoza tramvajem, ne bi li sirotinji raji objasnio, kako će im novi sistem ustvari, pomoći i olakšati im vožnju gradskim prevozom.
 
I reče prvo, kako uvođenje Bus Plus sistema predstavlja rizik za njega u ovim predizbornim vremenima, kao to može da ga košta glasova, međutim, on je čovek koji gleda u budućnost i ništa ga ne može sprečiti da donese dobrobit svojim građanima.
 
Nije nego, pre će biti da pere ruke, od ovog nečasnog posla i da unapred sebi daje odstupnicu za loš izborni rezultat.
 
Pa, iz aviona se vidi da je tu bilo – ja tebi, ti meni.
 
Da ne ponavlja, Veljko Vlahović je glavni menadžer Bus Plusa (harač efendija), čiji je stric Aleksandar Vlahović (dahija), visoki funkcioner Demokratske stranke, i jedan od ljudi koji je Srbiju zavio u crno u procesu privatizacije, istovremeno i član upravnog odbora Erste banke AD Novi Sad, koja daje više od pola miliona evra kredita firmi Lanus, za razvoj biznisa.
 
I dodade gradonačelnik tog jutra, kako se ovaj sistem koristi u Londonu i Parizu.
 
Da nisam bio prošle godine u Parizu i vozio se metrom, možda bih mu i poverovao, ali ne, u pitanju je klasičan sistem naplate, kupiš kartu za lovu, čekiraš je i voziš se.
 
Ono što je komparativno sa sistemom Bus Puls je glasovna poruka koja obaveštava putnike u koju stanicu pristižu, i ništa više.
 
Lično, nemam ništa protiv kontrolora, pa i oni moraju da zarade za život, njihovo pominjanje u tekstu je samo zarad metafore.
 
A za kraj ovog teksta, odabrao sam odlomak iz jedne pesme, nepoznatog autora:
 
Bože mili, razbojništva velikoga,
kad se haračlije okupiše u zemlji Srbiji,
u Srbiji zemlji da harač prikupljaju
i da drugome postanu sudije!
 
Tu ministri nisu radi kavzi,
nit’ su radi političari izjelice,
al’ je rada sirotinja raja,
koja globa davati ne može
 
Lični stav: Nebojša Tatomir


  • Izvor
  • BK info


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni olimpijski komitet saopštio je da je odluka „zasnovana na dokazima i stručnim procenama“...


Neverovatno finale u skoku uvis obeležilo je Svetsko prvenstvo u Tokiju, a srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je bronzanu medalju. Finale je dva puta prekidano zbog jake kiše, ali je...

 „Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...


"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...

"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...


Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA