Hjuman rajts voč traži istragu o prodaji organa
Priština – Grupa za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč zatražila je od kosovskih vlasti da ispitaju tvrdnje bivše tužiteljke haškog suda Karle del Ponte da su albanski gerilci pri kraju rata na Kosovu ubili na desetine Srba i prodali njihove organe, izveštava Asošijeted pres.
Ova organizacija, čije je sedište u Njujorku, smatra da je Del Ponteova u nedavno objavljenoj knjizi iznela „dovoljno ozbiljne dokaze” koji nalažu da se sprovede istraga o tvrdnjama da su gerilci 1999. vodili Srbe u Albaniju, ubijali ih i prodavali njihove organe međunarodnim krijumčarima.
U pismu datiranom 4. aprila, adresiranom na premijera Kosova, HRV je pozvao kosovske vlasti da sa svojim albanskim kolegama „utvrde verodostojnost” optužbi.
Ovo poverljivo pismo je AP dobio juče od jednog međunarodnog zvaničnika. Zvaničnici HRV-a potvrdili su da su poslali pismo, ali nisu hteli da ga komentarišu, rekavši da žele da daju vremena kosovskim vlastima da odgovore na zahtev.
„Smatramo da su posredni dokazi koje je (Karla del Ponte) iznela dovoljno ozbiljni da nalažu dalju istragu”, piše u pismu koje je uputila ova grupa.
„Tražimo od vas da u saradnji sa vašim albanskim kolegama pokrenete detaljnu istragu kako bi se ispitala verodostojnost tvrdnji Karle del Ponte i osiguralo da svako čija bi se odgovornost za takve zločine utvrdila odgovara pred sudom pravde”, navodi se dalje.
U pismu piše da je Del Ponteova saznala da su kosovski Albanci u junu 1999. kamionom prebacili između sto i tri stotine ljudi – uglavnom srpskih civila – sa Kosova na sever Albanije, dok su NATO i Ujedinjene nacije dolazili na Kosovo na kraju rata između pobunjenih separatista i srpskih snaga.
„Mlađe, zdravije zarobljenike su navodno hranili, doktori su ih pregledali i uopšte ih nisu tukli”, piše u pismu HRV.
Potom su prebačeni u objekte u okolini Burela u Albaniji, 90 km severno od prestonice Tirane, gde su „doktori zarobljenicima vadili unutrašnje organe”, piše Hjuman rajts voč.
„Tela žrtava su možda zakopana kod jedne žute kuće u blizini groblja, dvadesetak kilometara južno od Burela”, navodi se u pismu.
HRV dalje citira Del Ponteovu koja je rekla da su istražitelji UN pregledali tu kuću i da su pronašli medicinsku hiruršku opremu i tragove krvi, ali da nisu uspeli da utvrde da li je to bila ljudska krv.
Prema Del Ponteovoj, pripadnici gerilske Oslobodilačke vojske Kosova višeg ranga znali su za operaciju trgovine organima. Većina žrtava su bili kosovski Srbi, ali bilo je i žena sa Kosova, iz Albanije, Rusije i još nekih slovenskih zemalja.
Kosovska ministarka pravde Nekibe Keljmendi odbacila je ove navode kao „izmišljotine”.
„To su čiste izmišljotine Del Ponteove i same Srbije”, rekla je Keljmendijeva. „Četiri puta sam se nezvanično sastala sa Karlom del Ponte i nijednom mi nije pomenula tako nešto.”
Ona je uputila kritike Del Ponteovoj zbog toga što „piše o stvarima koje nisu pretvorene u zvanične optužbe”.
„Ako je znala za takve slučajeve, onda bi nju trebalo optužiti za zadržavanje dokaza i prikrivanje tih zločina”, rekla je Keljmendijeva.
Kosovsko ministarstvo pravde je takođe na spisku institucija koje su dobile pismo od Hjuman rajts voča. Ono je poslato i zvaničnicima EU i UN na Kosovu.
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Međunarodni olimpijski komitet saopštio je da je odluka „zasnovana na dokazima i stručnim procenama“...
Neverovatno finale u skoku uvis obeležilo je Svetsko prvenstvo u Tokiju, a srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je bronzanu medalju. Finale je dva puta prekidano zbog jake kiše, ali je...
„Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Ostale novosti iz rubrike »
















