Početna stranica > Novosti

Švedska televizija: Srebrenica nije bila masakr (Video)

Švedska televizija: Srebrenica nije bila masakr
11.09.2013. god.
Skandinavci zaratili sa Haškim tribunalom zbog filma o Srebrenici

 Ubrzo nakon što je Nerma Jelačić, portparolka Haškog tribunala, oštro kritikovala Švedsku nacionalnu televiziju SVT, zbog toga što je prikazala norveški dokumentarni film o zločinu u Srebrenici 1995. u kojem se navodi da je tadašnji predsednik BiH Alija Izetbegović žrtvovao taj grad da bi podstakao napade na Srbe, iz SVT je stigao oštar odgovor.

Direktorka i glavna urednica Švedske državne televizije Eva Hamilton saopštila je da “sumnja da je autorka pisma iz Tribunala uopšte gledala film na koji se žali”, i izrazila nadu da se “slični primeri lošeg rasuđivanja od strane Tribunala više neće ponavljati”.

Hamilton ističe i da “autorka pisma ne ukazuje na činjenične greške u filmu, ali podrobno iznosi odluke Haškog tribunala prema kojima ono što se dogodilo u Srebrenici predstavlja genocid”, prenosi stokholmski dnevnik Ekspresen.

Organizacija “Istorijski projekat Srebrenica” je, takođe, osudila pokušaj Haškog tribunala da nameće profesionalne kriterijume medijskim organizacijama i podržala SVT u odbacivanju svakog takvog pokušaja.

“Pokušaj Nerme Jelačić da, pismom od 24. novembra, utiče na uređivačku politiku Švedske državne televizije, gde zahteva da se ubuduće ne prikazuje ništa što nije u skladu sa presudama Tribunala i bez prilike da Tribunal to prethodno prokomentariše, vratio se kao bumerang”, ocenjuje ta organizacija.

U pismu portparolke Haškog tribunala se kaže da su “procesi pred Tribunalom dokazali su, van svake razumne sumnje, da je Srebrenica bila operacija planskog ubijanja i da većina ubijenih nije izgubila život u borbama, već da je reč o masovnoj egzekuciji”.

Srebrenica bila samo oružani sukob?

Dokumentarac norveškog reditelja Ole Fliuma daje drugačiju verziju događaja u Srebrenici, naglašavajući da je to bio sukob dve vojske posle zločina nad Srbima u Kravicama.

Autor tvrdi da se u tom mestu nije desio masakr već legitimni oružani sukob srbskih snaga sa “muslimanskim odmetnicima” koji su “izvršili pokolj nad srbskom nejači” u Kravicama.

Prema tvrdnji norveškog reditelja, muslimani su zločinom u Kravicama izazvali opravdani revolt Srba, a broj srebreničkih žrtava nije 8.000, kako se govori u BiH, već maksimum 4.000.

U Norveškoj je emitovan još jedan dokumentarac istog autora, “Sarajevski rikošet”, koji muslimane iz BiH stavlja u negativan kontekst, povezujući ih sa delovanjem Al Kaide. Možete ga pogledati na YouTube-u, a za engleski prevod pritisnite dugme “SS” u donjem desnom uglu.

“Sarajevski rikošet” otkriva da su se u BiH trenirali teroristi koji su napali Ameriku 2001. godine i da je Vojska Republike Srpske bombardovala Sarajevo da bi poubijala teroriste u njemu.

Bošnjaci kritikuju film

Bošnjačka dijaspora u Norveškoj i Švedskoj je ogorčena što se muslimani iz BiH prikazuju kao idejni osnivači i pokretači Al Kaide i “tvorci modernog globalnog islamskog terorizma”.

Švedska državna televizija je još u avgustu emitovala sporni dokumentarac o Srebrenici i od tada je meta kritika Bošnjaka koji žive u Švedskoj da je “žrtvovala istinu”.

Državni sekretar u švedskom ministarstvu za integracije Jasenko Selimović jedan je od onih koji je optužio STV za “poricanje genocida”, prenosi švedski portal Lokal.

Prema mišljenju Selimovića, film opisuje haškog optuženika Ratka Mladića kao “dobrog momka” koji pokušava da pronađe rešenje za situaciju u Srebrenici 1995. i navodi na zaključak da su se snage NATO-a borile na strani muslimana u BiH.



  • Izvor
  • trojka.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni olimpijski komitet saopštio je da je odluka „zasnovana na dokazima i stručnim procenama“...


Neverovatno finale u skoku uvis obeležilo je Svetsko prvenstvo u Tokiju, a srpska atletičarka Angelina Topić osvojila je bronzanu medalju. Finale je dva puta prekidano zbog jake kiše, ali je...

 „Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...


"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...

"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...


Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA