Matematičarke iz Srbije deo svetske matematičke elite
Mlade srpske matematičarke osvojile su četiri medalje - dve zlatne, jednu srebrnu i jednu bronzanu.
Kako je saopštila Matematička gimnazija u Beogradu, zlatnu medalju osvojile su učenica Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša Anđela Šarković i učenica četvrtog razreda Matematičke gimnazije Bogdana Jelić.
Učenica četvrtog razreda Matematičke gimnazije Marijana Vujadinović uzela je srebrnu medalju, dok je Kristina Silađi iz Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Novog Sada dobila bronzanu.
Ekipa Srbije osvojila je drugo mesto.
Na takmičenju su učestvovali takmičari iz 23 zemlje (Belgija, Francuska, Velika Britanija, Rumunija, Italija….).
Zlatna Bogdana Jelić, Marijana Vukadinović koja je osvojila srebro, učenice Matematičke gimnazije, bile su gošće Dnevnika RTS-a.

Bogdana kaže da je devojkama iz Srbije malo nedostajalo da budu najbolje. Ispred njih je bila samo ekipa Ukrajine.
Iako žive u različitim gradovima, na više stotina kilometara udaljenosti, mladim matematičarkama iz Srbije ne nedostaje timski duh.
Bogdana objašnjava da se pre svakog velikog takmičenja svi članovi tima okuljaju, zajednički pripremaju i, što je veoma važno, druže.
Takmičenje u Minsku na kojem su učestvovale rezervisano je samo za devojke.
Evropska matematička olimpijada za devojke pokrenuta je da bi se matematika popularisala među devojkama, jer je utvrđeno da mali procenat njih učestvuje na takmičenjima, objašnjava Marijana.
Na olimpijadi su učestvovale devojke iz 23 zemlje Evrope i još šest zemalja iz ostatka sveta.
Devojke iz Srbije su iza sebe ostavile Nemačku, Belgiju, Ameriku, zemlje koje imaju mnogo više sredstava i bolje uslove za pripreme.
Sledeće veliko takmičenje na kojem će učestvovovati, ovog puta zajedno sa dečacima, jeste Balkanska matematička olimpijada, a u julu ih očekuje i svetska matematička olimpijada.
I Bogdana i Marijana su maturantkinje. Obe su primljene na prestižni Univerzitet Kembridž, a da li će školovanje nastaviti u Velikoj Britaniji zavisiće od toga da li će dobiti stipendije.
Upitane da li bi se, u slučaju da odu na Kembridž, posle školovanja vratile Srbiju, devojke daju različite odgovore.
Bogdana bez oklevanja kaže da bi se vratila, ali njena drugarica misli drugačije.
„Nadam se da će situacija biti nešto bolja kada završim školovanje. Sada nisam sigurna da bih se vratila u Srbiju“, kaže Marijana za Dnevnik RTS-a.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....
9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....
U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....
U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....
Ostale novosti iz rubrike »
















