Početna stranica > Novosti

Parada i u Beogradu

Parada i u Beogradu
09.05.2015. god.


Ambasada Ruske Federacije u Srbiji organizovala je proslavu i praćenje parade povodom Dana pobede u Moskvi na beogradskom Trgu Republike. Paradu je pratilo više hiljada građana koji su imali priliku da uživaju i u umetničkom programu.

Prvi put u Beogradu organizovano je zajedničko praćenje vojne parade iz Moskve na Crvenom trgu, na Trgu Republike u Beogradu. Atmosfera slična moskovskoj, aplauzi posle svake formacije i akrobacije ruskih aviona.

„Smatrao sam da je moja obaveza da dođem. Rusi su uvek bili naši prijatelji, mada, neki su to zaboravili, a neki, nažalost, to nikada nisu ni znali“, kaže stariji Beograđanin.

Njegova supruga ne krije zadovoljstvo što su došli na trg.

„Mnogo je lepo! Jako mi je drago što najzad i u Beogradu možemo ovako, svi zajedno, da pratimo paradu, da nije svako u svojoj kući“.

Mnogi su na trg došli porodično, kažu da je praćenje parade kod njih tradicija.

„Uvek porodično pratimo Paradu, ali baš je lepo što je danas ovo ovako organizovano. Jači je osećaj praznika, ko Paradu individualno doživljava na pravi način, sada ima osećaj da štitimo našu zajedničku pobedu. Srećan vam praznik!“

Na trg su, da bi pratili Paradu pobede, povodom 70 godina od završetka Dugog svetskog rata, došli i Rusi koji rade i žive u Beogradu.

„Veoma smo srećni što se ovako prati Dan pobede, što vaša zemlja na ovaj način daje podršku Rusiji“.

On je podsetio da su sovjetske zemlje imale tešku istoriju, ali da su u svim ratovima pobeđivale.Beograđane, one koji su došli iz drugih gradova Srbije, ali i turiste koji su se zaustavili na Trgu da isprate Paradu pobede, pozdravio je ambasador Ruske Federacije u našoj zemlji, Aleksandar Čepurin.



„Najveličanstvenija od svih naših pobeda je pobeda u Drugom svetskom ratu. Nismo znali ko će koga nadmašiti i prevladati, ratovali smo od prvog do poslednjeg dana. Proterali smo nemačku fašističku zver u njenu rupu, uništili smo je. I oslobodili Srbiju i Rusiju, nemački narod, Evropu i svet. Hvala vama, hvala Srbiji, hvala veteranima“, rekao je ambasador Čepurin.

Prisutne je pozdravio i ambasador Belorusije u Srbiji, Vladimir Čušev, koji je podsetio da je 9. maj veliki praznik, veliki dan za našu zajedničku istoriju, ali i za budućnost.

„Belorusija je, kao i Srbija, dala veliki doprinos pobedi nad najvećim zlom čovečanstva. A pre svega Rusija. Na oltar pobede položila je 27 miliona sovjetskih života, a svaki treći Belorus je poginuo tokom Drugog svetskog rata. Zato je Belorusija zasluženo jedna od zemalja osnivača Ujedinjenih nacija“, podsetio je ambasador Čušev.

Paradu su pratili predstavnici političkog i kulturnog života Srbije, a na poziv Ambasade Rusije i Ruskog doma na proslavu su došli motociklisti „Noćni vukovi“.Prisutne su pozdravili i veterani Velikog otadžbinskog rata koji su u Beograd doputovali iz Rusije. Oni su pozdravljeni najvećim aplauzom, a mnogi Beograđani poželeli su i da se sa njima fotografišu.

Bajker Saša Savić kaže da su ponosni što su pratili paradu u Beogradu, na veličanstvenom skupu.

„Kao patriote i borci za očuvanje naše istorije i tradicije, došli smo da uveličamo ovu manifestaciju, dan velike pobede nad fašizmom. Drugi razlog našeg dolaska je da zahvalimo ratnim veteranima koji su se borili za naše bolje sutra“, rekao je Savić za Sputnjik.

Beograđani su povodom velikog praznika imali jedinstvenu priliku da uživaju u rodoljubivim pesmama koje je pevao mladi ruski umetnik, Dmitrij Jurtajev. Nastupili su i ruski harmonikaši, ali i horovi koji neguju rusku muziku.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

19. maja na beogradskom aerodromu upokojio se jeromonah Roman (Matjušin) — pesnik sa gitarom, monah i čovek koji je Srbiju nosio duboko u srcu....


9. maja 1945. godine u 00:43 po moskovskom vremenu u Berlinu je potpisana bezuslovna kapitulacija nacističke Nemačke....

U Moskvi je predstavljen projekat spomenika pukovniku Nikolaju Nikolajeviču Rajevskom, koji će biti postavljen na jugu Srbije....


U svečanoj i dostojanstvenoj atmosferi u Ruskom domu u Beogradu, otvorena je izložba povodom velikog jubileja: 110 godina od formiranja Prve srpske dobrovoljačke divizije. Ova izložba okupila je ljubitelje...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Džingisidi, kako se nazivaju potomci velikog osvajača, činili su političku elitu moćne mongolske države Zlatne horde....


Ostale novosti iz rubrike »
BTGport.net - u1
Pružite zaposlenima vrhunsku ishranu uz Ordera - Topli obrok

SLIKA SEDMICE

WEB SHOP
WebMaster

DjEVOJKA DANA